– A 60 millió eurót meghaladó tartozással, a likviditási gondokkal, a 19 millió euró értékű tartozás miatti számlazárolással minden formális és jogi feltétel adva van a mintegy 1600 főt foglalkoztató PIK Bečej Mezőgazdasági Kombinát átszervezéséhez. Szeretnénk viszont megnyugtatni a közvéleményt és a dolgozókat: olyan folyamatról van szó, melynek során megvalósítjuk azt a korábban tervezett átszervezési és konszolidációs programot, amellyel megmentjük a vállalatot a csődtől – jelentette be tegnap óbecsei sajtótájékoztatóján Miroslav Vasin tartományi munkaügyi és foglalkoztatási titkár.
Vasin elmondása szerint a tartományi és a köztársasági kormánynak az elmúlt fél évben a konszolidációra tett erőfeszítései ellenére nem sikerült elérnie a vállalat stabilizációját, a cég pénzügyi helyzete ugyanis egyre súlyosabb lett, növekedtek a tartozások, az adókat és a járulékokat nem fizették be, további számlazárolásokra került sor és a hitelezők követeléseik fejében a vállalat vagyonát terhelő jelzálog eladását kezdeményezték, aminek következtében a cég feldarabolásának a veszélye fenyegetett. (Nem hivatalos értesülések szerint még a vetés is kérdésessé vált.)
A termelés folytonosságának biztosítása és a munkahelyek megőrzése érdekében az állam feltett szándéka, hogy átszervezéssel teremtse meg a PIK stabilizációjának és további fejlődésének a feltételeit. Becslések szerint ily módon a vállalat az évek óta tartó válság után 4–6 hónap alatt konszolidálhatja üzletvitelét, majd az elkövetkező 2–3 év alatt teljesen talpra állhat, és a szerb gazdasági élet egyik vezető szereplőjévé válhat.
Mint arról korábban beszámoltunk, a PIK szakszervezeteinek a kezdeményezésére tavaly szeptemberben a köztársasági és a tartományi kormány, valamint az óbecsei önkormányzat képviselőiből Miroslav Vasin vezetésével egy munkacsoport alakult azzal a céllal, hogy feltérképezze a cég gazdasági helyzetét, és megoldási javaslatot dolgozzon ki a megmentésére. Az elkészült tervek szerint többek között az állammal és a bankokkal szembeni tartozásokat állami tulajdonrésszé konvertálják, az állami földeket 10 évre adják majd bérbe a PIK-nek, és évente a bérleti díj értékével növekszik majd az állami tulajdonrész, valamint a szociális program költségeit is az állam fogja állni, ezzel is növelve a tulajdonrészt – ez a program fogja képezni az átszervezés során alkalmazott intézkedések gerincét is.
A szociális program keretében legfeljebb 300 dolgozótól válik majd meg a cég, ők végkielégítéssel távozhatnak majd a vállalatból, de Vasin határozott állítása szerint mind a PIK, mind a többi munkahely megmarad. Az átszervezés során csődbiztost és új menedzsmentet fognak kinevezni a vállalat élére. A tartományi titkár külön kiemelte: a PIK stabil jövőjét biztosító földalapot nem az egyéni gazdálkodók kárára fogják biztosítani, az ő érdekeik tehát a program megvalósítása során nem fognak sérülni.
– Az átszervezési terv elfogadásáig az állam minden szükséges támogatást megad a PIK-nek, amelynek igenis van jövője – fűzte hozzá Vasin, aki szerint az adóhivatal napokon belül kezdeményezni fogja a vállalat átszervezésének megkezdését.