2024. július 16., kedd

A jó közigazgatás a jogállam alapja

Dr. Korhecz Tamás: A legtöbb állami funkciót továbbra is a központi közigazgatás látja majd el
Dr. Korhecz Tamás (Molnár Edvárd felvétele)

A kedden ülésező Tartományi Képviselőház napirendjén négy jogi dokumentum elfogadása szerepel, mégpedig magáról a képviselőházról, továbbá a kormányról, a Nemzeti Közösségek Tanácsáról és a tartományi közigazgatásról szóló rendelet. Dr. Korhecz Tamás tartományi jogalkotási, közigazgatási és a nemzeti közösségekért felelős titkárral a kormányról és a közigazgatásról szóló rendelet fontosságáról beszéltünk.

– A kormányról szóló rendelettel végre a Tartományi Végrehajtó Tanács kifejezés eltűnik és helyette vajdasági kormány lesz. A rendeletben megjelenik majd a kormánynak a pontosított felhatalmazása a különböző tartományi közigazgatási szervek irányába, pontosítjuk a kormánytagoknak a szerepét, kötelezettségét, valamint a kormányfő jogosítványait a kormány tagjaival szemben. Ezek mind olyan újdonságok, amelyek hozzájárulnak majd ahhoz, hogy hatékonyabban működjön a vajdasági kormány. Vannak rendelkezések a hivatalos többnyelvűség érvényesítésére, a kormány munkájában ez teljesen új dolog lesz, hiszen míg a képviselőház munkájában hagyományosan jelen van a többnyelvűség, a kormányéban ez mindeddig nem volt szabályozva, most megjelenik.

Milyen újdonság mondható el a tartományi közigazgatásra vonatkozó rendeletről?

– Nagyobb súlya és jelentősége van a tartományi közigazgatásról szóló képviselőházi rendeletnek, ez a koronája annak a stratégiai reformfolyamatnak, amelyet az új alkotmány elfogadása után 2006 végén elindítottunk. Még 2006 októberében a Tartományi Képviselőház elfogadta a vajdasági képviselőházi közigazgatás reformjáról és fejlesztéséről szóló stratégiát, méghozzá egyhangúlag, s azóta számos jogszabály, intézkedés, program szolgálta ennek a stratégiának a végrehajtását. Mindez nagyon szükséges, hiszen a jó közigazgatás a jogállam alapja, a fejlődés és az állami funkciók ellátásának a legfontosabb eleme. Hogy milyen jelentőségű ez a jogszabály, abból is kiderül, hogy a közigazgatásra vonatkozó rendeletnek 78 szakasza van. Terjedelmesebb a jogszabály mint maga a statútum. Teljesen új kérdésköröket szabályoz: milyen szervekből és szervezetekből áll a tartományi közigazgatás, milyen tevékenységet folytat és lát el, hogyan történik az irányítása, kinek felel a tartományi közigazgatás, mely konkrét szervekből tevődik össze, és ezeknek a szerveknek mi a konkrét tevékenységük és feladatkörük. Egy komplex jogszabályról van szó, amely sokkal részletesebben és pontosabban fogalmazza meg a tartományi közigazgatási szerveknek a jogosítványait, feladatkörét és tevékenységét, mint az a korábbiakban volt. A közigazgatásnak van egy nagyon fontos döntés-előkészítő és döntésvégrehajtó szerepe, részletesen szabályoztuk ezt is, sőt azokat a feladatokat is, amelyeket a közintézmények irányába végez a közigazgatás, beleértve a közigazgatási felügyeletet is.

Azt már említettük, hogy a TVT kormánnyá alakul át, viszont a tartományi titkárságok minisztériumokká válnak-e?

– Nem, ebben a kérdéskörben nem változtattunk a terminológián, tehát kormány lesz, a tartományi titkárságok elnevezés pedig megmarad, és a titkárságok száma nem változik, továbbra is 17 látja majd el a feladatát, viszont a feladatkör újszerűen van megfogalmazva. Két titkárságnak a neve részben változik, az egyik az általam vezetett tartományi jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi titkárság, ez utóbbi két szó nemzeti közösségekre módosul, hiszen a statútumban ez a kifejezés szerepel. Ezenkívül a nemzetközi kapcsolatok elnevezésű titkárság a régiók közötti kapcsolatok titkárságra módosul, szintén a statútum szellemében. Ezek szerintem apróságok, jóval nagyobb jelentősége van annak a világos felügyeleti és szervezeti rendszernek, ami kialakult a tartományi közigazgatáson belül. Természetesen van még egy típusa a tartományi közigazgatási szerveknek, a tartományi titkárságokon kívül, ezek a tartományi hatáskörű közigazgatási szervek, magyarul önálló közigazgatási hatóságok. Ide tartozik például az árutartalékok igazgatósága.

A polgárok szempontjából mennyire lesz észlelhető e rendeletek elfogadásának a hatása?

– Sajnos ebben az országban a legtöbb állami funkciót továbbra is a központi közigazgatás látja majd el. Ebből a szempontból a polgárok csak részben fogják a mindennapi életben a tartományi közigazgatás hatékonyságát észlelni. Azon a területen, ahol mi átvesszük a közigazgatási funkciók és feladatok gyakorlását, ott valószínűleg érezni fogják ennek a jótékony hatását, de azért továbbra is a legtöbb területen ezentúl is a Belügyminisztériumtól és a Pénzügyminisztériumtól függ a funkciók ellátásának színvonala, hiszen ezekben a minisztériumokban foglalkoztatják a legtöbb hivatalnokot az országban.