2024. november 26., kedd

Egyre többen lopják az áramot

Nenad Stanković: Az elektromos energia jogtalan használata esetében kimeríthetetlen az emberek fantáziája
(Ótos András illusztrációja)

A Szerbiai Villanygazdaság (EPS) a múlt héten közölte, hogy országunkban a tavalyi év folyamán 1,26 milliárd kilowatt áramot loptak el, aminek értéke közel 61 millió euró. Az is kiderült, hogy az éves áramlopások a teljes energiaellátás négy százalékát képezik. Az országban leginkább Dél-Szerbiára jellemző az elektromos energia jogtalan használata, de máshol is előfordul. 2009-ben 286 ezer ellenőrzést hajtottak végre az illetékes szakemberek és ötezer áramlopásos esetet vettek nyilvántartásba. A témával, illetve az ellenőrzés procedúrájával kapcsolatban Nenad Stanković magiszter, a Szabadkai Áramszolgáltató kereskedelmi részlegének vezetője nyilatkozott lapunknak.

Kérem ismertesse, hogyan néz ki az ellenőrzés?

– Az ellenőrzési határozat kézbevétele után két szakember a kérdéses háztartásba látogat és leellenőrzi az elektromos hálózat külső és belső csatlakozásait, valamint a tetőteret. Ezután magát a villanyórát, illetve annak szekrényét, valamint a villanyórán található úgynevezett plombát, vagy másképpen mondva pecsétet ellenőrzik a szakemberek. Az ellenőrzés után munkatársaink jegyzőkönyvet készítenek, ennek egyik példányát a fogyasztónak adják át.

Csak abban az esetben mennek ki a helyszínre, amennyiben bejelentést kaptak, hogy fennáll az áramlopás gyanúja, vagy e nélkül is végeznek ellenőrzést?

– Az ellenőrzés több okból kifolyólag történik. Előfordul, hogy a fogyasztók meghatározott csoportját vesszük nagyító alá, ez rendszeres jelleggel történik, de az is megesik, hogy lelkiismeretes polgárok bejelentése, vagy esetleg lopásra utaló jelek alapján szállnak ki az ellenőrök egy-egy fogyasztóhoz.

Mi történik abban az esetben, ha az ellenőrök megállapítják az áramlopást?

– Amennyiben a szakemberek a helyszínen az elektromos energia jogtalan használatának bármilyen módját észlelik, azonnal jegyzőkönyvbe foglalják a részleteket, esetenként fényképeket is készítenek és azonnal kiiktatják a fogyasztót az elektromos energia hálózatából.

Milyen következményekkel kell az elkövetőknek szembenézniük?

– Az elektromos áram megvonása után a fogyasztónak saját költségén kell mérő állomását technikai szempontból helyreállítania. Ezenkívül az elektromos energia jogtalan használata címen 100 ezer és 300 ezer dinár közötti összeget kell befizetnie az áramszolgáltató számlájára. Ez az összeg olykor jóval nagyobb, egyeseknek több mint egymillió dinárjába kerül mindez. Nem szabad azt sem elfelejteni, hogy az energetikai törvény értelmében minden elkövető ellen bűnvádi feljelentést is teszünk. A büntetés egy és három év között terjedő börtönbüntetés lehet.

A tapasztalatok alapján inkább a polgárokra, vagy a vállalatokra jellemző az áramlopás?

– Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a polgárok sokkal gyakrabban lopják az áramot. Persze jogi személyek esetében is derült fény hasonló cselekedetre.

Milyen módszerekkel, eszközökkel lopják az áramot?

– Ha az elektromos energia jogtalan használatáról van szó, akkor úgy tűnik, hogy kimeríthetetlen az emberek fantáziája. Minden számunkra ismeretes módszerrel próbálkoznak, ezeket azonban nem kellene a sajtóban népszerűsíteni.

Növekedett-e az utóbbi időben a szóban forgó bűncselekmények száma?

– Igen. Ennek egyrészt valószínűleg a gazdasági válság az oka, másrészt pedig a nem eléggé elrettentő bírósági gyakorlat a büntetés terén. Egyre többen lopják az áramot, és ezzel egyre jobban növekszik az áramszolgáltató vesztesége. 2009-ben a Szabadkai Áramszolgáltatónak 110 olyan fogyasztót sikerült lefülelnie, akik lopták az áramot.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás