2024. szeptember 27., péntek

Támogatás tudással

Balassa Endre: Az állami szférának szüksége van a civil szervezetek közreműködésére

A civil szervezetek egyre kiemelkedőbb közéleti szerepével kapcsolatban Mirnics Károly szabadkai szociológust idézzük: „A vajdasági magyar kisebbségi politika nem működik, egy helyben topog. Egy ilyen helyzetben sokat jelentenek a civil szervezetek kezdeményezései. Ezekben a szervezetekben óriási számú tehetséges, magas szaktudású ember dolgozik, fejt ki tevékenységet. Ezek a kezdeményezések segítenek megőrizni a kisebbségi értékeket és képviselik azok érdekeit.”

Mi nem minősítjük a vajdasági magyar kisebbségi politikát, az viszont jól látható, hogy napjainkban egyre több civil szervezet számolhat be társadalmilag jelentős tevékenységről, illetve kezdeményezésről. Az újvidéki székhelyű Alfa Tudásközpont elnevezésű civil szervezet múlt héten zárta le sikeresen A parlamenti képviselők párbeszéde a rurális vidékek multietnikus közösségével elnevezésű projektumát. Ennek a kezdeményezésnek a célja a rurális vidékek lakossága és a köztársasági parlamenti képviselők közötti párbeszéd megteremtése volt. Az Alfa központ nem csak ez a kezdeményezés miatt kiemelkedő. A szervezet múltjáról, magalakulásának körülményeiről és kitűzött céljairól Balassa Endre okleveles közgazdász, az Alfa Tudásközpont munkatársa, valamint az előbb említett projektum vezetője eképpen nyilatkozott a Magyar Szónak:

– Az Alfa, mint szervezet, 2007 elején alakult meg. Itt egy bizonyos történelmi átfedésről is említést kell tenni. Ebben az időben fejeződött be az Amerikai Egyesült Államok által támogatott program a társadalom revitalizálására a demokratikus tevékenység révén (CRDA). Ez a program olyan projekteket hajtott végre a községekben, amelyeket a polgárok előzőleg a lakossági fórumokon szavaztak meg. Már ennek a kezdeményezésnek is az volt a célja, hogy a polgárok újra hangot adhassanak véleményüknek, és ne minden a politikai vezetőség döntésén múljon. Ezen a programon belül működött a közösségek mobilizálásáért felelős egység. Ennek tizennyolc tagja, beleértve magamat is, a CRDA megszűntével megalapította az Alfa Tudásközpontot. Szervezetünk küldetése elősegíteni a közösségek gazdasági, szociális és infrastrukturális fejlődését. Elsősorban a kisközösségeket célozzuk meg, de ezen felül regionális folyamatokat is szeretnénk támogatni. Figyelmünk talán azért irányul egy csöppet kifejezőbben a kisközösségek fejlesztésére, mivel munkatársaink közül sokan származnak ezekről a vidékekről, tehát könnyebben át tudjuk érezni a kisközösségek igencsak specifikus gondjait.

Jelenleg milyen projektumokkal foglakozik az Alfa központ? Illetve melyik múltbéli projektumokat emelné ki?

– Pillanatnyilag igen nagy hangsúlyt fektetünk a stratégiai tervek kidolgozására, elkészítésére. Munkatársaink jelenleg hat község gazdasági stratégiai tervét dolgozzák ki. Ebben a munkafolyamatban a községek is aktívan részt vesznek. A községek képviselői ötleteikkel, meglátásaikkal maguk alakítják a stratégiai terveket, munkatársaink pedig egészbe foglalják ezeket, úgymond moderálják. Erre azért van szükség, mivel egyébként gyakoriak lennének a gyerekcipős buktatók, ezeket a községek hozzáértő személyek támogatása nélkül nehezen tudnák elkerülni. Általában kerekasztal-beszélgetések alkalmával fogalmazódnak meg az elképzelések egy-egy stratégiai tervvel kapcsolatban. Tavaly több mint tíz község szociális stratégiai tervének a kidolgozásában működtünk közre. Előszeretettel dolgozunk olyan projekteken is, ahol valamelyik állami szerv, minisztérium keres partnereket a civil szférából. Az állami szférának azért van szüksége olykor a civil szervezetek közreműködésére, mivel így formaságoktól mentes módon tudnak bizonyos problémákat megközelíteni. Együtt működtünk már a köztársasági energiaügyi minisztériummal, valamint az ifjúsági minisztériummal. Ebben az esetben a más civil szervezetek számára jóváhagyott projektek felügyeletével bízták meg az Alfát. Ez tudás-, illetve tapasztalatbeli támogatást is jelent, mivel számos civil szervezet még hiányos tapasztalatokkal vág bele egyes projektek megvalósításába. Ezen kívül rendszeres jelleggel szervezünk képzéseket a civil szférában, ezeken az előadásokon többek között az uniós pályázatok megírásának részleteivel ismertetjük meg a résztvevőket. A szervezetünkhöz hasonló kezdeményezések azért kiemelkedőek, mivel kitöltik azt a tudás- és tapasztalatbeli űrt, ami sajnos igenis ott van a civil szférában. Ezekben a szervezetekben igencsak magas fokú tudás összpontosul egy helyre, akinek pedig szüksége van erre az ismeretre, bármikor fordulhat szervezetünkhöz, vagy a hasonló szervezetekhez.