2024. július 20., szombat

Amfetaminok, ragasztók, lakkok

A 18-19 évesek közel fele használ kábítószert – A fiatalok 90 százaléka fogyaszt rendszeresen alkoholt

A legutóbbi felmérések szerint a világban 20 millió ember fogyaszt kábítószert. A legnépszerűbb kábítószerek a marihuána és a hasis, aminek mintegy 160 millió ember a rabja, de több tíz millió ember él ópium-, morfium-, heroinfüggőségben. A kór, illetve a kábítószer terjedése egyre nagyobb méreteket ölt a világban, ezért az ENSZ június 26-át jelölte meg a kábítószer-fogyasztás elleni küzdelem nemzetközi napjának.

Mint azt Joó Horti Líviától, a Szabadka Községi Drogellenes Bizottság elnökétől megtudtuk, több országnak nincsenek valós adatai a kábítószer-fogyasztók számáról, hiszen elzárkóznak ettől a jelenségtől. Tavaly végeztek először nagy felmérést Szerbiában.

– A tavalyi felmérések alapján úgy tekintjük, hogy Szerbiában 100–300 ezer ember szenvedélybeteg. A legutóbbi felmérés Belgrádban készült. Mi is végeztünk felméréseket az általános és középiskolások körében Szabadkán. Mintegy 3000 gyereket kérdeztünk meg. A válaszok alapján megtudtuk, hogy az általános iskolások 6 százaléka, míg a középiskolások 37 százaléka alkalmanként, vagy rendszeresen fogyaszt illegális kábítószert. A legális kábítószerek jelenléte azonban sokkal nagyobb, vagyis a középiskolások közel 90 százaléka fogyaszt heti rendszerességgel alkoholt, illetve 60-70 százalékuk dohányzik – hallottuk Joó Horti Líviától, aki az elhangzottakhoz hozzátette:

– Elgondolkodtató adat, hogy az illegális kábítószerek az életkor növekedésével egyre magasabb százalékban vannak jelen. Amíg a nyolcadik osztályosok 6 százaléka, az elsős középiskolások 15, második osztályosok 25, a harmadik osztályosok 35, addig a negyedikes középiskolások közel 50 százaléka fogyaszt kábítószert. Ezeket ugyan még nem tekintjük szenvedélybetegeknek, ugyanis ehhez hosszú éveken át rendszeres használójának kell lenni a különböző szereknek. Szabadka község területén nincsenek pontos adatok a szenvedélybetegek számát illetően. Becslések szerint a számuk 1000 és 5000 között van. Ezek csak becslések, általában a középértéket kell figyelembe venni – mondta. Kiemelte, hogy bár adatok nincsenek róla, feltételezések szerint a nagyvárosokban és a határ mentén élő fiatalok nagyobb veszélynek vannak kitéve, ami a drogfogyasztást illeti. Újvidék, Horgos, Magyarkanizsa, Zenta, valamint Szabadka is azok a települések, ahol éppen azért, mert a határ mentén vannak, könnyebb az anyagbeszerzés. Elmondta, hogy a legnépszerűbb szer a marihuána.

– Ezenkívül sajnos jelen vannak nemcsak Szabadkán, hanem Szerbia egész területén az inhalálható szerek, vagyis a ragasztók és a lakkok. Ezekhez nagyon könnyű hozzájutni, és nagy károkat okoz a szervezetben. Vagyis a lehető legrosszabb anyag, és nagy használói köre van a fiatalok között. Majd fokozatosan az életkor növekedésével kerülnek át a diszkó-drogokra és az amfetamin-származékok használatára. A felmérésünkben is több tízen jelezték a heroin, illetve a kokain használatát. Kapcsolatunk van a rendőrséggel is, ugyanis a bizottságunk tagja a kábítószer elleni osztály egyik nyomozója. Tőlük adatokhoz és információkhoz tudunk jutni, amennyiben egy szülő felkeres minket, és tájékoztatást kér a gyógyulási lehetőségekről. Tudni kell, hogy gyakran a családtagok szemellenzőt viselnek, nem hajlandók a tényeket elfogadni. Az intéseket rosszindulatú mocskolódásnak véli, és valójában akkor tudják elfogadni, amikor már a gyermekük kórházi ellátásra szorul, vagy valamilyen bűncselekmény folyamán a rendőrség keresi fel őket. Elsősorban ezek a családok kérik az Exspecto Mentálhigiéne Alapítvány segítségét. Ők igyekeznek minél több információval ellátni a családtagokat, ám azt ki kell emelnem, hogy gyógyulni a függőbeteg csak önszántából tud. A gyógyulás azonban nagyon nehéz és nagyon hosszú folyamat. Többen a függőbeteg fiatalok közül úgy élik ezt meg, hogy kontrollálni tudják a kábítószer-fogyasztást, és nem hajlandóak több évre bevonulni valamilyen rehabilitációs közösségbe – tudtuk meg Joó Horti Líviától.

Beszélgetőtársunk kiemelte, hogy a nagyfényi Hosana Közösség egyéves működése óta 10 szabadkai fiatalt tudtak itt elhelyezni, akik most Međugorjeban vannak. Előnye ennek a közösségnek az, hogy liberális, nem túl magasak a követelmények, amelyeket helyben el lehet végezni. A családoknak nem jelent nagyobb anyagi megterhelést, ami fontos, ugyanis mire egy kábítószerfüggő elszánja magát a gyógyulásra a család már az anyagi összeomlás szélén áll.

– A nagyfényi egy férfi közösség. A nők elhelyezésével már nagyobb gondok vannak, őket elsősorban külföldre küldjük. A közösségek létrehozását az korlátozza, hogy csak a gyógyult betegek tudják működtetni. A gyógyulás folyamata három év, és utána is ki kell tartani, nem lehet visszaeső a vezető. Az igény sokkal nagyobb, mint amekkora a kapacitás. Ám csak megfelelő vezetői réteggel lehet ilyen közösséget nyitni – mondta a Községi Drogbizottság elnöke.