2024. október 7., hétfő

A feltört gáz metán

Az óbecsei gázkitörés szanálását végző szakemberek szerint szombatra rendeződik a helyzet

Mint ahogy pénteki számunkban hírül adtuk, egy héttel azután, hogy a szőregi Vodoremont vállalat megkezdte az alsóvárosi ún. sárga vizes, azaz artézi kút fúrását, csütörtökön hat óra körül gáz tört föl a fúrás helyszínén. A környéket csütörtök este rendőrök, tűzoltók és mentők biztosították, és evakuálták a Petőfi Sándor Általános Iskolát. Biztonsági okokból a környék áram nélkül maradt, a közeli lakókat kilakoltatták, az iskola, az óvoda és a kultúrkör pedig pénteken zárva maradt. Az alsóvárosi napköziseket ideiglenesen az intézmény más épületeinek csoportjaiba fogadták be, míg a Petőfi Sándor Általános Iskolában a munkálatok ideje alatt szünetel a tanítás. Csütörtökön este a helyszínre érkezett az újvidéki NIS különleges egysége, amely megkezdte a kitörő gáz elfojtását.

A gáz szokatlanul alacsony mélységből, mintegy 330 méterről tört fel, de személyi sérülés szerencsére nem történt. A gázkitörésre a jelek szerint meghibásodás miatt került sor. A mélyből gáz, víz és kis mennyiségű homok tört fel.

– A feltörő gáz metán, és nem veszélyes a lakosságra. Leellenőriztük az iskola pincéjét is, ott sem találtunk szén-dioxidot. A nyomás sem nagy, és kedvezőek az időjárási viszonyok is. A legnagyobb gond az, hogy a gázkitörés egy városrész központjában van, de technológiai szempontból a helyzet nem kritikus. A NIS feladata a szanálás, de mivel a kútfúrást egy másik cég végezte, számos tényező egyelőre ismeretlen a számunkra. A gyorsan kötő cementnek köszönhetően estére ez már csaknem teljesen biztonságos furat lehet. A NIS hasonló fúrások esetén alapos előkészületeket tesz, és erre a meghibásodásra nagy valószínűséggel nem került volna sor, ha bennünket bíznak meg a kútfúrással – jelentette ki tegnap a helyszínen Milan Zvečan, a NIS csapatának a vezetője.

Tegnap délután a helyszínen dolgozó szakemberek egyébként nem szívesen nyilatkoztak a meghibásodás okairól és a felelősség kérdéséről, megtették ezt helyettük a Demokrata Párt helyi szervezetének a vezetői tegnapi sajtótájékoztatójukon. Budislav Medurić alpolgármester és Dušan Jovanović, a községi képviselő-testület elnöke elhatárolódtak az eseményektől, és azt állították: a DP-t a kivitelező kiválasztásának folyamatába nem vonták be, a pályáztatást átláthatatlannak, a döntést elhamarkodott kampányfogásnak, a közpénzek ily módon történő felhasználását pedig olyan kalandorvállalkozásnak minősítették, amelynek következményei komoly tehertételt fognak jelenteni a község büdzséjére. Ljubomir Pavlović, a NIS képzési szakértője elmondta: a fúrást végző cég nem vette figyelembe a talaj összetett geológiai jellemzőit, ezért kerülhetett sor a gázkitörésre. Megítélése szerint a NIS nagy valószínűséggel szombatra befejezi a szanációt.

Knézi Péter polgármester a fentiekre úgy reagált: háború után mindenki jó tábornok.

– A közbeszerzési pályázatot a Vodokanal Közvállalat írta ki, és ez egy szakmai, nem pedig politikai kérdés. Egy előre nem látható, vis major esettől nem ildomos elhatárolódni. Övön aluli ütésnek tartom, hogy a történteket a DP kampánycélokra használja fel. Az alpolgármester egy órát töltött a helyszínen, én 24-et – ez mindent elmond arról, kinek mi a fontos – tette hozzá a polgármester, aki azt is elmondta, hogy a környék lakói pénteken este már visszatérhettek otthonaikba, és a tervek szerint a késő esti órákban az áramszolgáltatás is helyreállt.

A szakemberek szerint hasonló gázkitörésre nagyon ritkán, 30-40 évente kerül sor. Óbecsén 1968-ban történt hasonló, de a jelenleginél jóval nagyobb erejű erupció. Ekkor egy műszaki hiba miatt a Naftagasnak a Holt-Tisza medrében létesített furatából elemi erővel, több száz méteres magasságba tört elő a gáz, és egészen 1969 júniusáig működött a Becsei Vulkán néven elhíresült szén-dioxid kitörés, amely emberéleteket is követelt. A gáz kiaknázása a nyolcvanas évek közepén indult be, amikor megépült a Carbodioxid nevű üzem, amely ma Linde Gas Srbija néven üzemel.