2024. november 27., szerda

Ahol szerencsejáték az utazás

A zombori vasutasoknak havi 30 000 zombori személy utaztatását kell megoldaniuk két elöregedett mozdonnyal

Egyre sötétebb felhők árnyékolják be a zombori vasutasok mindennapjait. A dízelmotoros mozdonyok elöregedtek, új alkatrészekre nincs pénz, vagy legalábbis ezt hallhatják a zomboriak a Szerbiai Vasutak Közvállalat illetékeseitől. Jelenleg a találékony mestereknek köszönhetően még javíttatni tudják a régi alkatrészeket, de Miodrag Negrić, a Zombori Mozdonyvezetők Szakszervezetének elnöke szerint ez már csak ideig-óráig nyújthat megoldást. A zombori mozdonyvezetők nem tartják kizártnak a Zomborból induló vonatforgalom teljes körű megszüntetését.

Azok a zombori polgárok, akik vonattal szeretnének utazni, az utóbbi időben nem hagyatkozhatnak a menetrendben feltüntetett járatokra, egy-egy eltervezett utazás inkább a szerencsétől függ. Egyre gyakrabban késnek a vonatok, vagy legrosszabb esetben el sem indulnak. Ez a legrosszabb eset pillanatnyilag szinte minden másnap bekövetkezik. Leginkább az Újvidék és Verbász irányába induló járatokat érinti ez a probléma, mivel ezeken a vonalakon dízelmotorral meghajtott mozdonyok közlekednek, ezek élettartama pedig nem ebben az évben járt le. Miodrag Negrić, a Zombori Mozdonyvezetők Szakszervezetének elnöke a Magyar Szónak nyilatkozva elmondta, a mozdonyok alkatrészeit nem javítani kellene, hanem újakat kellene beszerezni. Hozzátette, a Szerbiai Vasutak azonban a javíttatásra sem, az új alkatrészekre pedig még kevésbé biztosítja az anyagi hátteret.

– A zombori vasútállomásról jelenleg három város, Szabadka, Verbász és Újvidék irányába indulnak vonatok. Legalább három működőképes mozdonyra lenne szükségünk a járatok zavartalan működtetéséhez, és mivel a mozdonyokon minden második héten teljes körű műszaki ellenőrzést kellene elvégezni, egy tartalék mozdony is nélkülözhetetlen lenne. Ez az alapvető igény ebben a pillanatban nem valósul meg. Csak két mozdony áll a rendelkezésünkre, ezért naponta legalább három járatot le kell mondanunk Újvidék és Verbász irányába. A két mozdony egyenként naponta legalább 700 kilométeres távot tesz meg. A nagy terhelés miatt az egyik mozdonynál az utóbbi napokban szintén egyre több műszaki gond jelentkezik, ezért most már attól tartunk, hogy hamarosan csak egy mozdonnyal tudjuk megoldani az utasszállítást – hallottuk Miodrag Negrićtől.

Havonta mintegy 30 000 zombori polgár közlekedik vonattal. Ez valószínűleg a más utazási alternatívák költségei és a vonatjegy ára közötti különbséggel magyarázható. Példaként, Újvidékre, egy irányba a vonatjegy 288 dinár, míg a buszjegyért ugyanerre a távra mintegy 870 dinárt kell fizetni. És akkor még nem szóltunk a 30 százalékos hétvégi kedvezményről, és a diákok, valamint egyetemi hallgatók által igényelhető akár 50 százalékos kedvezményről. A polgárok nehéz anyagi helyzetének és az előbb bemutatott számoknak a függvényében kézenfekvő, hogy sokan utaznak vonattal. Zomborban erre mostanság helyesebb az utaznának kifejezés. Bár meg kell említeni, Szerbiában és a tartományban sok más város és község küzd ezekkel a gondokkal, pontosabban azok a helységek, ahol dízelmotoros mozdonyok mozgatják meg a vagonokat. Az illetékesek a zombori mozdonyvezetők szakszervezetének a nehéz anyagi helyzettel magyarázzák tehetetlenségüket. A nehéz anyagi helyzet apropóján itt helyet kell adnunk a Szerbiai Vasutak vezetőségének februári bérkimutatásának. A vezérigazgató nettó havi keresete 202 383 dinár volt, míg helyetteseié 128 800 dinár. A zombori vasutasok gondjaik listájával természetesen felkeresték a közvállalat illetékeseit is, bár ahogy Miodrag Negrić kihangsúlyozta, csak a különböző szektorok vezetőinek írtak levelet, vagy panaszolták el gondjaikat személyesen Belgrádban, mivel a vezérigazgatót nem lehet „csak úgy” zavarni. Érthető, ekkora fizetésért valószínűleg különösen sokat kell dolgoznia, ezért nem tud időt szakítani bárkire. A zombori vasutasok ennek ellenére nagyon megértőek, Negrić lapunknak kihangsúlyozta, hogy teljes mértékben megértik a vasúttársaságot, mivel a nehéz gazdasági helyzetben nekik sem egyszerű mindenre előteremteni az anyagiakat.

– A közvállalat az állami költségvetésből ebben az évben 10 milliárd dinárt kapott. Ahhoz viszont, hogy rendszeresen tudják fizetni az alkalmazottak béreit, illetve karban tudják tartani a közvállalat gépeit, legalább 14 milliárd dinárra lenne szükségük. Megértjük a vállalat gondjait is, de mégsem nézhetjük tétlenül, hogy Zomborban esetleg véglegesen megszűnik a vonatközlekedés. Folynak a tárgyalások a vasúttársaság illetékeseivel, emellett felvettük a kapcsolatot Egeresi Sándorral, a Tartományi Képviselőház elnökével is, aki ígéretet tett egy találkozóra, ahol személyesen tárhatnánk fel gondjainkat. Ha a tárgyalások egyike sem vezet eredményhez, illetve az illetékesek egyike sem ajánl megoldást, akkor Milutin Mrkonjić infrastrukturális miniszterhez fogunk fordulni – zárta le beszámolóját lapunknak Miodrag Negrić.

Zombor város vezetősége szintén megismerkedett a vasutasokat érintő problematikával. Nemanja Delić, a zombori városi képviselő-testület elnöke a Magyar Szónak elmondta, a vasutasok egy hete jártak nála és ekkor beszámoltak gondjaikról. Ennek a beszélgetésnek az alkalmával felmerült, hogy a város esetleg anyagi támogatást nyújthatna a vasutasoknak. Ezzel kapcsolatban Nemanja Delić leszögezte, a városi hatalom nem illetékes a helyi vasutasok pénzelése ügyében, és jelenleg még a legjobb akarat mellett sem tudnák előteremteni a mozdonyok új alkatrészeire a pénzt. Hozzátette, ha esetleg mégis végzetes méreteket öltene a jelenlegi helyzet, akkor egy minimális összeget mindenféleképpen el fognak különíteni a városi költségvetésből.

– Havonta legalább 30 000 zombori polgár utazik vonattal. Az utasok számát, és azt a tényt szem előtt tartva, hogy a vonatjegy még mindig hihetetlenül olcsó, a vonatok közlekedésének esetleges teljes megszüntetése igencsak kedvezőtlen következményeket vonna maga után Zombor lakosságának szempontjából. Egy ilyen döntés a régió már egyébként is megtépázott gazdaságát is rosszul érintené – mondta Delić, majd eképpen folytatta: – Zombor területén a közlekedési infrastruktúra egyébként is nagyon elmaradott és elhanyagolt. Ezt főleg amiatt nem értem, mivel a Duna menti Zombor három országgal határos. A régióban rendkívüli lehetőségek rejlenek, ezért számomra teljesen felfoghatatlan, hogy nem részesülünk nagyobb figyelemben. Ez nem csak Szerbia, hanem a szomszédos országok érdekeit is szolgálná. A városi vezetőség egy tagja sem vitatja el a 10-es Korridor fontosságát, de azokról a vasút-, illetve úthálózatokról sem lenne szabad megfeledkezni, amelyek összekötnek bennünket a régió más országaival. Az illetékeseknek egyértelműen nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a nyugat-bácskai régióra.

Nemanja Delić kijelentette, a vasutasok helyzetét a jövőben is figyelemmel fogják kísérni, és szükség esetén az illetékes szervekkel közreműködve meg fogják akadályozni a legrosszabbakat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás