2024. november 25., hétfő

A Nap – a jövő energiahordozója

Pár éven belül elterjed a szoláris energia felhasználása
A Kolevkában havi ezer eurót takarítanak meg a napkollektorokkal


A fejlettebb országokban már felismerték a jelentőségét, és elterjedt a napenergia felhasználása, ami bár nem új keletű találmány, mégis csak nemrégiben kezdték felfedezni fontosságát. Az energiaválság és a most dúló gazdasági válság mind-mind arra utal, hogy az új energiaforrások felkutatása, kihasználása mennyire fontos, és 10-15 év múlva már teljesen természetes lesz például a napenergiával való fűtés, világítás még hazánkban is.

Dr. Ódry Péter, a szabadkai Műszaki Főiskola professzora szerint a napenergia lehetőségei sokkal messzebbre mutatnak annál, mint ami jelenleg a köztudatban él. Ez egy olyan kimeríthetetlen energiaforrás, amely nagy mértékben helyettesíteni tudja a jelenlegi villamosenergiát, és szinte a háztartás egésze átállítható az új rendszerre.

– Mindazok, akik érdekeltek az energia hasznosításában, jelenleg az új technológia kidolgozásán dolgoznak, és abba az irányban haladnak, hogy a lehetőségeket kihasználják. Persze nem feledkezhetünk meg arról, hogy ez hatalmas befektetést igényel, s mivel nem kis összegekről van szó, a megfelelő pillanatra várnak, hogy minél kedvezőbb körülmények között és áron tudják értékesíteni az új technológiát. Ettől függetlenül ez a jövő, és már néhány éven belül sok háztartásban megjelenhet majd – mondta a professzor.

Felmerül a kérdés, a napenergia felhasználása hogyan is nézne ki a gyakorlatban, és mennyire drága ez a technológia. A naptól nyert energiával megoldható a víz melegítése a bojlerokban, a ház fűtése, a világítás, a mosógép használata, a légkondicionáló üzemeltetése, vagy a műszaki berendezések, mint a televízió, a számítógép árammal való ellátása.

Attól függően, hogy ezt az energiát milyen mértékben használjuk fel, különböző nagyságú napkollektorokat kell felszerelni, amiket összekötünk olyan berendezésekkel, amelyek a napenergiát hő- és villamosenergiává alakítják át, s ehhez csatlakozik a bojler, a fűtőtestek vagy a LED diódák. A professzor szerint elegendő egy kevés napsütés, mint amit például a napokban tapasztalunk, hogy a kollektorok annyi energiát termeljenek, hogy megoldhassuk a LED diódákkal való világítást, emellett pedig az energiatárolás is megoldható. Március közepétől október végéig tulajdonképpen egy állandó és igen megbízható energiaforrásunk lehet a Nap.

– Semmiképp sem szabad a már meglévő energiaforrásokat kiiktatni, hiszen a villanyáramra vagy a gázra továbbra is szükség van. A legjobb megoldás, ha a napkollektorokból nyert energiát geotermikus energia felhasználásával kombináljuk, ami szintén környezetbarát technológia. Kétféleképpen lehet elképzelni a napenergia elosztását a háztartások között. Az egyik mód, hogy nagyobb központokat telepítünk, városonként négyet-ötöt, ami biztosítani tudná az ellátást, vagy pedig minden háztartást felszerelhetnénk vele, vagyis az energiaforrás teljesen demokratikus elosztású is lehet, s talán ez a kedvezőbb megoldás – mondta Ódry Péter.

A szabadkai Kolevka Gyermekotthon az egyike azoknak, ahol a napenergia felhasználása mellett döntöttek, és 2004-ben a Munkaügyi és Szociális Minisztérium támogatásával beszereltették a napkollektorokat. Naponta száznyolcvan gyermeket kell fürdetniük, amihez hatalmas mennyiségű meleg vízre van szükségük. Az intézet a Naptól nyert energiát lassan öt éve a víz melegítésére, vagyis fürdetésre és mosogatásra használja, mellyel havonta a villanyáram mintegy harminc százalékát tudja megspórolni.A havi háromezer eurós villanyszámlájuk így egy ezressel kisebb.

Horvát Judit, a Kolevka dolgozója elmondta, hogy a napos nappalok elegendő energiát biztosítanak a bojlerok felmelegítéséhez, és így nem kell áramot fogyasztaniuk. A napkollektorokra, ami mintegy harminc négyzetméternyi speciális üvegfelület, valamint az alállomások és vezetékek beszerzésére, beszerelésére 1,4 millió dinárt költöttek, ám a további bővítés, mint például a napenergiával való fűtés vagy világítás bevezetése újabb befektetést igényelne.

Hogy jelenleg az új rendszerre való átállás pontosan mekkora befektetést igényel, nem lehet meghatározni, ám tény, hogy a klasszikus energiaátalakítástól százszor nagyobb hatékonysággal lehet átalakítani a napból nyert energiát, és akár mintegy ötven százalékos lehet a megtakarításunk. A geotermikus energia felhasználásába befektetett összeg három-négy éven belül megtérül, és amint megindul az új elektromos átalakítók, az úgynevezett fekete szilíciumú technológia gyártása, a napenergiára való átállás is jelentősen olcsóbb lesz. Egyelőre mindenkinek, aki szeretné bevezetni az új rendszert, magának kell utánajárnia és beszereznie a megfelelő felszereléseket, berendezéseket, de az idő múlásával egyre nagyobb lesz azok tábora, akik felismerik a jelentőségét, és használni kezdik a jövő energiahordozóját, a napenergiát.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás