2024. július 18., csütörtök

Megsemmisítési hadjárat az engedetlen médiumok ellen

Oliver Vujović: Valaki szeretné eltüntetni a Danast Szerbia médiaszínteréről
(Diósi Árpád felvétele)

A belgrádi Fellebbviteli Bíróság az elmúlt napokban úgy határozott, hogy a Danas, a Glas Javnosti és a Kurir napilapokra, valamint a Dušanka Novaković újságíróra kirótt majdnem egymillió dináros büntetést a Danasnak kell kifizetnie. Verica Barać, a korrupcióellenes tanács elnöke szerint az ítélet egyértelmű kísérlet a szóban forgó újság megszüntetésére. Hasonlóképen nyilatkozott lapunknak Oliver Vujović is, a Délkelet-európai Média Szervezet (SEEMO) főtitkára.

A belgrádi Danas, Glas javnosti és Kurir napilapokat, valamint Dušanka Novaković újságírót tekintélysértés vádjával három požarevaci rendőr perelte be. A belgrádi Fellebbviteli Bíróság úgy döntött, hogy a Danasnak saját maga, valamint a másik két sajtótermék és az újságíró nevében egyenként 200 ezer dinár büntetést kell fizetnie, valamint meg kell térítenie a perköltséget is, amely kamatostul 138 500 dinárt tesz ki. A három rendőr egyébként egy olyan cikk miatt perelte be a három újságot, amely Dušanka Novaković tollából először a Kurirban és a Glas javnostiban jelent meg. A Danas csak utólag vette át a szöveget.

A Danasnak később jogában áll bírósági eljárásban a másik két napilaptól és az újságírótól követelni a büntetés rájuk eső részének a megtérítését. Ezzel kapcsolatosan Vukašin Obradović, a Szerbiai Újságírók Független Egyesületének (NUNS) az elnöke elmondta, hogy a Danast ilyen módon már korábban is megbüntették, és a pénzt általában nem tudták behajtani az ügyben érintett médiumokon.

MEGSZÜNTETÉSI KAMPÁNY

Verica Barać, a korrupcióellenes tanács elnöke szerint a Danas számára kiszabott büntetés kísérlet a lap megszüntetésére. Barać a B92 Kažiprst (Mutatóujj)című rádióműsorában közölte, hogy az ügyben eljáró bíróság ezzel folytatja azt az ellentmondásos gyakorlatot, hogy bizonyos ügyekben igencsak gyors az eljárás, más ügyek viszont évekig elhúzódhatnak.

– Úgy tűnik, hogy az engedetlen médiumokat megpróbálják megszüntetni. Láthatjuk, hogy azok a sajtótermékek, amelyek mögött az államhatalom áll, illetve amelyeken keresztül a hatalom a nyilvánosság elé tárja különböző kétes ügyeit, soha nem küzdenek hasonló gondokkal. A kormány továbbra sem változtat korrupcióhoz való hozzáállásán. Ez abból is látszik, ahogyan a korrupcióellenes tanács jelentéseit kezelik – mondta Barać. Szavai szerint Szerbiában semmi sem történik véletlenül: minden előzetes megbeszélések szerint zajlik.

A NUNS és a Szerbiai Újságírók Egyesülete (UNS) egyhangúlag elítélte az ügyben eljáró bíróság döntését. Mindkét egyesület szerint az a legfelháborítóbb, hogy a Danasnak kell fizetnie a másik két napilap és az újságíró helyett is.

Ljiljana Smajlović, az UNS elnöke szerint a Danasnak ebben a helyzetben jogában állna az állam segítségét kérnie.

Slobodan Vučetić, az Alkotmánybíróság egykori elnöke szerint érthetetlen az olyan törvényes rendelkezés, amelynek értelmében egy médium más médiumok helyett is köteles büntetést fizetni. Vučetić elérkezettnek látja az időt arra, hogy az újságírók kiharcolják a számukra előnytelen rendelkezések módosítását.

ABSZURD ÍTÉLET

Oliver Vujović, a Délkelet-európai Média Szervezet (SEEMO) főtitkára egyetért azzal, hogy az ügyben az egyik legkérdésesebb tény az, hogy a Danasnak kell állnia a büntetés másokra eső részét is. – Számomra ez egyáltalán nem logikus. Ha az idevágó szerbiai jogszabályban valóban létezik egy ilyen megoldás, akkor azt csakis a hihetetlen jelzővel tudnám jellemezni. A nemzetközi gyakorlatban nincs ilyen megoldás. A jogos felháborodás hatványozottan érvényes, ha figyelembe vesszük, hogy a kérdéses írást a Danas csak átvette. Ha valakinek fizetnie kell mások helyett, akkor talán annak a sajtóterméknek, ahol először megjelent az írás. Az ítélet véleményem szerint csakis azt bizonyítja, hogy az államhatalomból valaki vagy valakik megpróbálnak nyomást gyakorolni a Danasra. Maga a büntetés összege első látásra talán nem is tűnik magasnak, a szerbiai médiumok helyzetének viszonylatában azonban sok pénzről szó. A Danas pedig egyébként is egy olyan napilap, amely nem rendelkezik támogatói körrel, nem finanszírozzák a háttérből – nyilatkozta Vujović lapunknak.

A SEEMO főtitkára egyetért Barać megállapításával, hogy a bírósági ítéletre a Danas, illetve az engedetlen médiumok megszüntetése céljával vezetett kampányként is tekinthetünk. Valaki szeretné eltüntetni a Danast Szerbia médiaszínteréről, közölte Vujović, majd kijelentette, hogy szerinte mindez csak a megsemmisítési hadjárat kezdete, amelynek hamarosan más médiumok is áldozatául eshetnek. Az ilyen magatartás semmi esetre sem erősíti Szerbia demokratikus fejlődését, szögezte le a SEEMO főtitkára. Hozzátette: a szerbiai bíróságoknak az ítéletek meghozatala előtt mindig figyelembe kellene venniük a nemzetközi gyakorlatot és mércéket.

– A Danasnak most elsősorban magasabb, esetleg nemzetközi bírósági instanciákhoz kellene fordulnia jogorvoslatért. Ennek függvényében bebizonyosodhat, hogy Szerbia jogállam-e, vagy sem, illetve kiderülhet, hogy az erre vonatkozó törvények összhangban vannak-e a nemzetközi jogszabályokkal. A szerb állam azzal segítene leginkább a Danason és más napilapokon is, ha módosítaná a számukra előnytelen törvényes rendelkezéseket. Ha meg lehetett hozni egy rossz törvényt, akkor ugyanazt módosítani is lehet. Ezzel az állam valójában magán is segítene, mert a jövőben nem születnének ennyire abszurd bírósági ítéletek – összegezte Vujović.