2024. november 25., hétfő

A magyar ember magyar ügyekben dönthet

Dr. Korhecz Tamás: A közösség érdekében lelkesen, lendülettel és önzetlenül kell tevékenykedni
A VMSZ nem pártlistával kíván szerepelni a Magyar Nemzeti Tanács június 6-i választásán, hanem egy olyan 35 fős névsorral, amelynek a felét, pontosabban 18 főt a civil szféra, az egyházak, az oktatási és a művelődési élet képviselői, valamint neves értelmiségiek teszik majd ki. A Magyar Összefogás lista a héten állt össze, ennek listavezetőjével, dr. Korhecz Tamás sal a nemzeti tanács előtt álló feladatokról beszélgettünk.

– Nagy megtiszteltetés ez a számomra, úgy érzem, hogy az eddigi munkásságom elismerése. Hihetetlenül jó érzés egy olyan listát vezetni, amelyen csupa olyan személy kapott helyet, aki tisztességével, eddigi tetteivel, emberi tartásával és képzettségével valóban képviselte a magyar közösség ügyét.

Olyanok kerültek fel a listára, mint történelmi egyházaink tudós püspökei, ők hihetetlenül tanult és képzett emberek, erkölcsi tekintélyük van, vagy az ország legelismertebb jogászprofesszora, Várady Tibor akadémikus, az első magyar nyelvű egyetemi kar alapító dékánja, dr. Káich Katalin, és olyan tudósok, mint dr. Hódi Sándor és dr. Ózer Ágnes. Csak az ismertebbeket említettem, de rajtuk kívül rengeteg olyan ember van, aki helyileg Dél- és Közép-Bánátban, a szórványban vagy éppen a tömbben gyakorlatilag évtizedek óta a közösség érdekében tevékenykedik igazán lelkesen, lendülettel és önzetlenül.

Hogyan jött létre a Magyar Összefogás lista?

– Hosszú tárgyalási folyamat eredményeként teremtődött meg ez a lista, amelynek létrehozása során a VMSZ kitárta kapuit a vajdasági magyar civil társadalom előtt, hogy az vegyen részt az MNT munkájában. Hihetetlenül nagy feladat áll előttünk nemcsak a választási kampány során, hanem egy esetleges jó választási eredmény után is, mert az alkotmányjogi szempontból megteremtettük a perszonális autonómia törvényes kereteit, ami egyedül a vajdasági magyarságnak sikerült az egész közép-kelet-európai térségben, s legalább ugyanekkora feladat lesz az adott autonómiát életre hívni. Az MNT elkövetkező négy éve arról fog szólni, hogy megvalósul-e ez a magyar autonómia az oktatás, a művelődés, a tájékoztatás és a nyelvhasználat területén. Ez egy igazán nagy kihívás, és a siker rajtunk múlik. A nagy felelősség mellett valójában mindez hatalommal is jár, ezért is rajzolódik ki egy kemény választási küzdelem.

Ön írta a nemzeti tanácsokról szóló törvényt, bábáskodott az MNT megalakítása körül, s most a kezébe kerül a dolog konkrét része, a megvalósítás is...

– Ezért is nem mondtam nemet a kihívásra. Jól tudom, milyen nehéz feladat vár rám. Tisztában vagyok vele, hogy mindez mekkora felelősséggel jár, és hogy mennyire összetett dolog, de vállaltam én ilyesmit már korábban is. Amikor 2000 októberében – több mint kilenc évvel ezelőtt – elfoglaltam a tartományi kormányban a helyemet, akkor az volt a lehetetlen feladat, hogy Vajdaság autonómiáját visszaszerezzük. Én a folyamat jogi részét vezettem, s annak a koronája volt az a törvénycsomag, amit tavaly év végén a vajdasági parlament elfogadott.

Persze tisztában vagyok az ellenfél erejével és a körülményekkel is. Ezért az a feltett szándékom, hogy a jövendőbeli MNT-ben ki szeretném szélesíteni azoknak az embereknek a körét, akik részt vesznek majd az autonómia gyakorlásában. Ha ez előző összetételben volt valami kormoly mulasztás, az arra vezethető vissza, hogy nem sikerült valóban tömegesen bevonni az embereket a helyi szintekről, az aktív személyeket a különböző régiókból az MNT döntéseibe. Talán emiatt nem értékelik sokszor az emberek az MNT-nek az elmúlt időszakban megvalósított eredményeit. Sokan nem is tudnak róluk, mert nem vettek részt a munkában. Nem 35 emberről fog szólni az elkövetkező MNT, amennyiben erre nekem ráhatásom lesz, hanem a közösség minden tenni akaró polgáráról. Igazából még pártbeli hovatartozástól és ideológiai kérdésektől is függetlenül.

Nagy a tolongás a listaállítás körül, kiélezett versenyre számít?

– Számítottam arra, hogy többpárti lesz a verseny, jó az, ha a magyar közösség egy valódi többpárti versengésben fogja eldönteni, ki vezesse őt a kultúra, az oktatás, a tájékoztatás területén. A Demokrata Párt mint az ország legerősebb pártja, amely az állam minden szintjén hatalmon van, valóban felhasználja majd a teljes infrastruktúráját, az óriási pénzügyi erejét, a túlnyomó jelenlétét a médiában, hogy ezt a választást megnyerje. Számomra ez teljesen világos. Ennek ellenére nem vagyok elkeseredve, noha tudom, hogy politikai befolyásban, hatalomban és pénzben nem tudjuk felvenni a versenyt velük. Mivel azonban a mi sorainkban az általam már említett hiteles emberek vannak, így ebből a szempontból komoly előnyben vagyunk. Ha a magyar szavazópolgárok nem az alapján fognak dönteni, hogy hány szórólapot nyomnak be a postaládájukba, hogy hány reklámfilmet néznek meg, hányszor hívják fel őket telefonon, hogy kire szavazzanak, hanem az lesz számukra a mérvadó és a döntő, hogy tényleg megvizsgálják azokat az embereket, valamint azon emberi tartást és teljesítményt, ami a mi listánkhoz kötődik, és látják a viszonyulást, akkor nincs az a pénz, az az infrastruktúra, amivel meg lehetne fordítani és el lehetne tántorítani a választópolgárok kedvét a döntéshozataltól. Én sohasem folytattam ellenkampányt, akárhány választáson vettem is részt, ezért most sem fogok. Nem ezzel kívánok foglalkozni, hanem azzal, hogy elmondjam az elképzeléseinket és rámutassak a hitelességünkre. A VMSZ egyedül volt, amikor nekivágott a nagy feladatnak, hogy a több mint 117 000 ember feliratkozzon a listára. Most, amikor a jövendőbeli Magyar Nemzeti Tanácsban a meglevő hatalomról, a pénzről és a lehetőségekről van szó, mindenki, aki szeretne a társadalmat befolyásoló pozícióba jutni, itt van és tolong. Kivételt képeznek azok, akik meg sem mernek mérettetni ezen a választáson. De ez is mindenkinek a szabadon választott joga.

Mikor kezdődik a kampány?

– Amint átadjuk a listát. Ehhez már mi is és a többi potenciális listaállító is gyűjti az aláírásokat. Remélem, a folyamat a jövő héten befejeződik, és attól kezdve gyakorlatilag a szavazás napjáig, a kampánycsendig folyik majd a kampány másfél hónapon át. Hangsúlyoznám, hogy most először a magyar ember magyar ügyben egyedül dönthet majd. Az összes többi választás eddig másról is szólt, az infrastruktúráról, a munkanélküliségről, az európai integrációról, ez most nem kerül terítékre, hanem arra a kérdésre keressük a választ, hogy a magyar ember mit akar. Ki képviselje őt az MNT-ben, és ki hozza meg a döntést az anyanyelvű oktatásról, az intézményrendszereinkről, a tájékoztatási eszközeinkről. Ilyen szempontból a mostani választás előnyös a magyar polgárokra nézve.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás