2024. július 17., szerda

Takarékosság mindenekelőtt

Egész napos parlamenti vita az idei, majdnem 60 milliárdos tartományi költségvetésről

Bojan Pajtić: A fizetéseket és a különböző kiadásokat az önkormányzati, a regionális és a tartományi közigazgatásban a minimálisra csökkentjük

Aránylag fegyelmezetten és a megszabott időpontokat betartva folyt tegnap a Tartományi Képviselőház tegnapi ülése, mégis az első napirendi pontnál – a meghirdetett 14 közül – nem tudtak továbbjutni délután hat óráig. Ez a rázós kérdés az idei tartományi költségvetés volt, amelyet 59,85 milliárd dinárra terveztek.

A napirendi pontok ismertetése előtt Branislav Bogaroški, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga frakcióvezetője pártjának nevében újra azt kérte, hogy tárgyalják meg, mennyivel károsította meg Szerbia Vajdaságot, amiért áron alul adta el Oroszországnak a Naftagast, de mint annyiszor, ezúttal is elutasították ezt a beterjesztést. A radikálisok többször megpróbálták a statútum kérdését feszegetni, kitérve arra, hogy legjobb lenne, ha a köztársaság visszautalná a Tartományi Képviselőház elé a statútumot újratárgyalásra, de ebben a kérdésben a parlamenti többséget alkotó pártok közül nem leltek partnerre.

Az idei költségvetést dr. Bojan Pajtić, a Tartományi Végrehajtó Tanácsának elnöke ismertette, mely szerint két fő vonulata van a költségvetésnek: a foglalkoztatottság növelése és a takarékosság. Kiemelte: az új munkahelyek létesítésére 5 milliárd dinárt szánnak, támogatják a munkaadókat is, foglalkoztatottanként 130 ezer dinárral, ha kötelezik magukat, hogy két évig munkahelyet biztosítanak és természetesen fizetést is. A nagyberuházásokra is külön gonddal odafigyel a tartományi költségvetés, ennek köszönhetően legalább 10 ezer új munkahelyre lehet számítani és mintegy 28 gazdasági ágban folytatnak munkálatokat, mondta. A takarékosságról úgy nyilatkozott, hogy a fizetéseket és a különböző kiadásokat az önkormányzati, a regionális és a tartományi közigazgatásban a minimálisra csökkentik, 6,5 százalékos spórolást említett. Egyébként úgy fogalmazott, hogy minden szinten és mindenhol takarékoskodni fognak, egyetlen dolog, amiben nem spórolnak majd, az a munkahelyteremtés lesz.

Jovica Đukić magiszter, tartományi pénzügyi titkár számokban fejezte ki az idei évre tervezett költségvetést, amely 59,85 milliárd dináros lesz. Ebből 9,7 milliárd dinárt az eredeti forrásokból teremtenek elő, 20,9 milliárdot a magánosításból, 24,6 milliárdot az úgynevezett átutalt összegekből, 2,1 milliárdot saját költségekből. Jelentős tételnek nevezte azt az ötmilliárd dinárt, amit a munkahelyteremtésre fordítanak és ezenkívül taglalta, hogy egy-egy titkárság mennyi pénzzel fog rendelkezni. A Vajdaság Autonóm Tartomány Képviselőháza 344,4 millió dinárt kap a képviselőház, a bizottságok és a munkatestületek működtetésére, a parlament szolgálatának 111,7 millió dinár jut, a TVT pénzügyi kerete 96,3 millió dinár lesz, a gazdasági titkárság 1,6 milliárd dinárt kap, a mezőgazdasági, erdészeti és vízügyi titkárság 2,3 milliárd dinárt, ebből 763,5 millió dinárt a vízgazdálkodási tevékenységre fordítanak, az oktatási titkárságnak 25 milliárd dinár jut, a tájékoztatásnak 494,2 millió dinár, ebből a tartományi fontosságú tájékoztatási eszközökre 308,2 millió dinárt szánnak. Az egészségügynek 564,5 millió dinár, a pénzügyi titkárságnak 410,6 millió dinár, a jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségügyi titkárságnak pedig 301,3 millió dinár jut. A régiófejlesztési és a nemzetközi együttműködési titkárság 149 millió, az építészeti pedig 259,2 millió dinárt kap, a Vajdasági Területrendezési Hivatal 153 millió dinárt, a szociálpolitikával és demográfiával foglalkozó titkárság 931,7 millió dinárt és a tartományi tudomány és technológiai titkárságnak majdnem 1 milliárd dinár, azaz 958,1 millió dinár jut. Az energetikai titkárságot 16,6 millió, a sporttitkárságot pedig 285,4 millió dinár illeti meg, azzal, hogy a tartományi sportintézet külön 35,2 millió dinárt kap. Kiemelt fontosságú a tartományi munkaügyi, foglalkoztatási és a nemek közötti egyenlőséggel megbízott titkárság, az új munkahelyek teremtése céljából 5,1 milliárddal gyarapodnak, a tartományi helyi önkormányzati és a községek közötti együttműködéssel megbízott titkárság 277,7 millió dinárt kap, a környezetvédelmi titkárság pedig szintén majdnem 1 milliárd dinárral, azaz 904,3 millió dinárral lesz gazdagabb. A tartományi szervek közös szolgálata és a közigazgatási kérdésekkel megbízott szervek részére 143,7 millió dinárt irányoztak elő, a gazdasági fejlesztéssel megbízott szakszolgálatnak pedig 155,1 millió dinárt. A tartományi tartalékalapnak 306,8 millió dinárt szántak, a tartományi ombudsmannak 39,3 millió dinárt.

Az ismertető után Martin Zloh, a Tartományi Képviselőház pénzügyi bizottságának elnöke bejelentette, hogy a költségvetésre 27 módosítási javaslat érkezett, de a bizottság egyiket sem találta elfogadhatónak. Ezt követően a költségvetéssel elégedetlen radikálisok és a Szerbiai Demokrata Párt tagjai egymás után szót kértek és bírálták, harácsolónak és átláthatatlannak nevezték a költségvetést.

Fehér László, a VMSZ parlamenti képviselője arra az álláspontra helyezkedett, hogy idén biztos a tartományi költségvetés lesz a legstabilabb, más választásuk nemigen lehetett a költségvetés összeállítóinak, mint a takarékosság, és dicséretesnek tartotta, hogy ötmilliárd dinárt szántak az új munkahelyek megnyitására és azt is helyeselte, hogy a nagyberuházásokra 14,6 milliárd dinár jutott. Észrevételezte, hogy az Európa Kollégium építését, illetve a vajdasági magyarság művelődési és oktatási intézményeit jobban kellene támogatni a tartománynak. Emellett szóvá tette, hogy a középiskolás diákok utaztatását is valami módon a tartományi költségvetésből kellene pénzelni.