2024. november 21., csütörtök

Tomislav Nikolić

PORTRÉ
Tomislav Nikolić Szerbia elnöke. Nehéz leírni és még nehezebb lesz megszokni. De lesz rá öt évünk.


Egy olyan ember lett most államfő, aki négy évvel ezelőtt egyik pillanatról a másikra váltott, véresszájú sovinisztából hirtelen az európai integráció legvérmesebb szószólójává avanzsált. És aki nyilván ugyanilyen gyorsasággal lesz képes ismét váltani, ha a helyzet úgy hozza. Meglátjuk, ha megérjük.

Tomislav Nikolić Kragujevacon született 1952-ben. Itt végezte el az elemit és a műszaki középiskolát, ahol építésztechnikusi végzettséget szerzett. Egyetemre is szülővárosában iratkozott, de 1971-ben félbehagyta a jogi stúdiumokat, és munkába állt egy építőcégnél. Építkezéseket vezetett az egykori Jugoszlávia különböző pontjain, majd 1978-tól 12 éven keresztül a kragujevaci December 22-e vállalat befektetési igazgatója volt. A Sírásó csúfnevét 1990-ben kapta, amikor a városi kommunális közvállalat műszaki igazgatói posztját foglalta el.
A többpártrendszer hajnalán a Népi Radikális Párt tisztségviselője, majd miután pártja egyesül a Vojislav Šešelj vezette Szerb Csetnikmozgalommal, az új formáció, a Szerb Radikális Párt elnökhelyettese lesz. 1992-ben szerez először képviselői mandátumot a szerbiai parlamentbe, amelynek immár 20 éve megszakítás nélkül tagja.
A Milošević-rezsim idején ellenzékben politizál, de pártja 1998-ban belép a szocialisták és a Jugoszláv Egyesült Baloldal (JUL) vezette ún. nemzeti egységkormányba. Nikolić ekkor kormányalelnöki tisztséget szerez. A NATO-vezette katonai erők Koszovóba történő bevonulását engedélyező kumanovói egyezmény megkötése miatt az SZRP tisztségviselői 1999 júniusában formálisan kilépnek a kormányból, de „nemzeti érdekekre” hivatkozva mégis megtartják funkcióikat.
Nikolić 2000 szeptemberében száll először ringbe, akkor még kis-Jugoszlávia államfői címének megszerzéséért, de mindössze 5,88 százalékot szerez. A Szerbiai Demokratikus Ellenzék minden szinten átveszi a hatalmat, Nikolić pedig pártjával együtt ellenzékbe kerül.
Miután főnöke 2003-ban önként bevonul a scheveningeni börtönbe, Šešelj szerbiai helytartójaként rövid idő alatt sikerül talpra állítania a pártot. A Hágából jövő utasításokat 2008-ban elégeli meg, amikor nyilvánosan is konfrontálódik az EU-integrációt csípőből elvető, uralkodó áramlattal. Lemond minden pártbeli funkciójáról, de az SZRP csakhamar ki is zárja soraiból.
Még ugyanebben az évben pártot alapít, amiben egykori párttársa, Aleksandar Vučić vállal társszerepet. A Szerb Haladó Párt – legalábbis a szavak szintjén – szakít az EU-ellenes, Nagy-Szerbiáról álmodó, soviniszta retorikával, és gazdasági kérdésekre, a megélhetési gondokra helyezi a hangsúlyt.
Tomislav Nikolićnak negyedik próbálkozásra sikerült megszereznie a szerbiai államfői posztot. 2003-ban toronymagasan vezetett az első körben, de az akkori választási törvény minimum 50 százalékos részvételi arányt írt elő, és mivel ez a feltétel nem teljesült, a választást érvénytelennek nyilvánították. 2004-ben mérkőzött meg először „örök riválisával”, Boris Tadićtyal, és bár az első körben jobban szerepelt, a második fordulót elveszítette. Négy évvel később ugyanez a forgatókönyv ismétlődött meg, csak lényegesen nagyobb választói részvétel mellett.
A sors iróniája, hogy Nikolić 2004-ben alig több mint 100 000 szavazattal kapott kevesebbet, 2008-ban pedig mintegy 600 000 szavazattal szerzett többet, mint most vasárnap. Az alacsony részvételi arány azonban megtette a magáét.
Tomislav Nikolić nyelvtudásáról nincs információnk. Nős, két fiúgyermek édesapja.
Mindezek után nem marad más hátra, mint gratulálni mindazoknak, akik Nikolićra szavaztak, azoknak, akik otthon maradtak és ezzel támogatták a megválasztását, de azoknak is, akik érvénytelenítve vagy üresen dobták be szavazólapjukat az urnába. A céljukat elérték, az eredmények pedig hamarosan következnek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás