2024. november 22., péntek

Taktikai előnyben Szerbia

Aleksandar Vučić: Már senki sem vitatja, hogy meg kell alakítani Koszovóban a szerb községek közösségét

Köszönettel tartozik országunk az Egyesült Államoknak azért, mert folyamatosan szorgalmazza a korábban aláírt brüsszeli megállapodás alkalmazását, el akarja érni Pristinánál azt, hogy megalakítsa a szerb községek közösségét, jelentette ki pénteken a Szerbia legszebb arca internetes fotópályázat nyertesei számára szervezett díjátadót követően Aleksandar Vučić államelnök Belgrádban.

Miután előző nap megbeszéléseket folytatott Derek Chollet amerikai különmegbízottal, a State Department tanácsadójával, a szerb elnök kifejtette, egyértelműnek számít, hogy meg kell alapítani a szerb községek közösségét, hozzátette azonban, nem világos számára, hogy Pristina hogyan szeretné ezt a saját alkotmányával összhangban megvalósítani. Rámutatott arra, hogy amikor a koszovói adminisztráció ragaszkodik ahhoz, hogy mindennek összhangban kell lennie az úgynevezett koszovói alkotmánnyal, akkor felmerül a kérdés, hogy egyáltalán miért és miről folytattak korábban tárgyalásokat a felek. Vučić kijelentette, pontosan azért zajlottak egyeztetések Belgrád és Pristina között, mert teljesen világos, hogy a szerb községek közösségét sem az egyik, sem a másik vagy harmadik fél jogi aktusai és jogszabályai alapján nem lehet megvalósítani, ezért volt szükség tárgyalásokra, mondta a szerb köztársasági elnök. Hozzátette, hogy a tegnap Belgrádban vendégeskedő Derek Chollet is kifejezte a beszélgetés során aggodalmát, mert nem világos számára sem, hogy Pristina hogyan képzeli el az említett elvek alapján létrehozni a szerb önkormányzatiságot.

A SZERB VÉLEMÉNY IS SZÁMÍT

Az államfő kifejezte háláját az amerikai delegáció tagjainak, akik pristinai látogatásuk alkalmával ragaszkodtak ahhoz, hogy Koszovó végrehajtsa a megkötött megállapodásokat. Vučić elmondta, hogy Chollet tiszteletet tanúsított Szerbia iránt, érdeklődéssel hallgatta a szerb fél mondanivalóját, álláspontjait. Hozzátette, mindenki számára világos, hogy mindaz, ami Koszovóban történik, Pristina egyoldalú lépéseinek a következménye. A helyzet összetettsége ellenére teljesen pozitív fejleménynek számít az, hogy ma már senki sem vitatja, létre kell hozni a szerb községek közösségét, ahogyan abban Belgrád és Pristina megállapodott 2013-ban.

MINDENNEK VAN HATÁRA

Aleksandar Vučić beszélt a Szerbia számára átléphetetlennek számító úgynevezett vörös határvonalakról is, mint mondta, ezek közé tartozik Koszovó függetlenségének az elismerése bármilyen formális vagy nem formális, indirekt módon, illetve az ENSZ-be való felvételt is ellenezni fogja. Ezek olyan feltételeknek számítanak, amelyekből Szerbia nem szándékozik engedni, állapította meg a köztársasági elnök. Annak ellenére, hogy a legújabb európai rendezési terv tartalmaz ezekre a témákra vonatkozó részeket is, Szerbia számára nem képezhetik vita tárgyát, minden más elképzelést azonban hajlandó az ország megvizsgálni, hogy lássa, mi az, amit nyer, s mi az, amit veszít az esetleges jövendőbeli megállapodásokkal.

NINCSENEK ILLÚZIÓK

Mint mondta, a pozitív fejlemények az amerikai diplomácia terén nem jelentik azt, hogy az USA meggondolta volna magát Koszovó kapcsán: inkább taktikai mint stratégiai előnynek számítanak ezek a fordulatok. Szerbia nem kerget hiú ábrándokat, hogy azt képzelje, egy csapásra minden megváltozik majd a nemzetközi politikai színtéren. Erről szó sem lesz, de fontos, hogy ma már valaki kíváncsi Szerbia és a szerbség véleményére is, szögezte le Koszovó kérdése kapcsán Vučić.

ELŐNYT JELENT A JÓ VISZONY

Belgrád arra törekszik, hogy minél közelebbi kapcsolatokat építsen ki az Egyesült Államokkal, hamarosan növekedni fognak az amerikai befektetéseknek az értékei, azok száma, elsősorban közös energetikai nagyberuházásokat terveznek megvalósítani amerikai segédlettel, hangzott el pénteken. Aleksandar Vučić rámutatott arra, hogy Szerbia fontos partnerként tekint az USA-ra, nem szabad megfeledkezni arról, hogy mekkora jelentőségük van az amerikai befektetéseknek világszerte, vagy a dollártól eredetileg mennyi minden függ: a szerbiai állampapírok kibocsátásakor is először dollárban megy végbe azok jegyzése, s csak azután történik meg az átalakítás euróba. A pénz soha nem volt drágább, s soha nem volt kevesebb belőle a pénzpiacon, értékelte az államelnök.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Aleksandar Vučić államelnök a Szerbia legszebb arca internetes fotópályázat nyertesei számára szervezett díjátadón (Fotó: Beta)