2024. július 17., szerda

Együttes erővel az illegális cigarettakereskedelemmel szemben

Az ohridi tanácskozás

Az illegális cigarettacsempészet, a dohánytermékek hamisítása ellen csakis együttes erővel, a nyugat-balkáni államok kormányainak, a törvényhozó és a végrehajtó szervek és a gazdaság képviselőinek az együttműködésével lehet eredményesen küzdeni – állapították meg az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, a Japan Tobacco International és a Microsoft által megrendezett Szervezett Bűnözés: Illegális cigarettakereskedelem és szoftverkalózkodás elnevezésű szakértői konferencián, amelyet Ohridban tartottak.

A tanácskozás fő célja az volt, hogy a jelenlévő szerbiai, albán, montenegrói és macedón magas rangú rendőrségi, határőrségi, adóhatósági és igazságügyi tisztségviselők a szervezőkkel közösen megvitassák, miképpen lehetne magasabb szintre emelni az illegális cigarettakereskedelem és a szoftverkalózkodás elleni együttműködést, s hogy megismerkedjenek a csempészet elleni harc legújabb módszereivel.

– A Japan Tobacco International semmilyen illegális kereskedelmet nem tolerál, s mindent megtesz annak érdekében, hogy termékeik ne jelenhessenek meg az illegális piacon – hangsúlyozta az értekezleten Goran Pekez, a japán multinacionális cég nyugat-balkáni korporációs és kommunikációs igazgatója, s hozzáfűzte, hogy szerinte is csak a kormányokkal, a törvény- és végrehajtó szervekkel való konstruktív együttműködéssel lehetséges megfékezni a dohányáru illegális kereskedelmét. Pekez egyben megjegyezte, hogy ők az ezekkel a szervekkel történő információcserén és az illegális tevékenységek elleni programok kifejlesztésén keresztül tudnak hozzájárulni ehhez a küzdelemhez. A JTI regionális elöljárója szerint ezzel nemcsak az államok adóbevételét lehetne megnövelni, hanem a bűnszervezetekhez folyó bevételt is korlátozni lehetne. Pekez kihangsúlyozta azt is, hogy a jövedéki adó regionális szinten történő egyeztetett növelése alapvető előfeltétele az illegális kereskedelem megfékezésének. Ezt pedig egy 3–5 éves időszakra érvényes jövedékiadó-naptár elfogadásával lehetséges.

– A JTI kész minden országnak segíteni e naptár elkészítésében – jegyezte meg Pekez.

A japán multinacionális vállalat egyébként a világ 30 országának a kormányával írt alá együttműködési megállapodást – mesélte Pekez, aki egyben megjegyezte, hogy ezek többnyire a vámszervekkel való együttműködésről szólnak. Ezenkívül 2007-ben a vállalat az Európai Bizottsággal is együttműködési szerződést írt alá, amely az Európai Unió területén folyó illegális cigarettakereskedelem elleni küzdelemről szól. E 15 évre szóló szerződés alapján a japán nagyvállalat elkötelezte magát, hogy 400 millió dollárt különít el az EB illegális cigarettakereskedelem és a dohánytermékek hamisítása elleni kezdeményezéseire.

A tanácskozás első napján a résztvevők részletes s egyben izgalmas beszámolót hallhattak az cigarettacsempészettel és a dohánytermékek hamisításával kapcsolatban, de szó volt a bűnözés e formája elleni küzdelem legújabb vívmányairól is, a délutáni órákban pedig a szoftverkalózkodás témája szerepelt a napirenden.