2024. november 5., kedd

Különleges egységek, különleges bérezés

Az államfő bejelentette, hogy a speciális alakulatok tagjai 200 ezer dinár alapbérre számíthatnak – Szerbia pilóta nélküli légi járművek beszerzését tervezi

Elkönyveltek minden egyes előrelépést és számba vettek minden hiányosságot is a díszőrségi otthonban Topčideren hétfőn megtartott tanácskozáson, melyen a Szerbiai Katonaság elmúlt évi teljesítményéről volt szó az államvezetőség és a hadsereg tisztségviselői jelenlétében. A találkozó után Aleksandar Vučić köztársasági elnök a médiának adott nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy az ország védelmi kapacitásainak bővítésére további eszközöket fordít az állam az idén, de egyéb lényeges változások is lesznek, például a bérezés terén. Az államelnök elmondta, hogy az államiság napján kiírják a pályázatot a különleges egységek kötelékeinek feltöltése érdekében, s mindenki, aki a különleges egység tagjává válik, legkevesebb 200 ezer dinár alapbért kap majd, de ennél magasabb fizetések is lesznek, az országnak ugyanis az a célja, hogy a védelemben és az operatív feladatok ellátásában fontos különleges egységekben minél többen dolgozzanak, ezért növelni szeretnék a jelentkezők számát. Dolgozunk tovább, haladunk a kirajzolt úton – jegyezte meg Vučić, majd rávilágított arra, hogy a különleges egységekben három szintet határoznak majd meg, s egyesekben 300 ezer dinárnál is magasabb lesz a katonák havi keresete, ha minden bónuszt beleszámítunk. Elmondása szerint az első szintet a 63. ejtőernyős brigád, a 72. különleges brigád és a Kobrák képezik majd. A második szinthez tartoznak majd a gyalogos felderítő egységek, a harmadikat pedig a kisebb formációk, alakulatok alkotják.

Visszatérve a bérfejlesztés témakörére az elnök kifejtette, a tervek szerint február 15-én, a megjelenő pályázaton mintegy ötezer fiatal előtt nyílik meg a lehetőség, ugyanis ennyien csatlakozhatnak a Szerbiai Katonaság speciális egységeihez, havi 200–320 ezer dináros fizetésért. Aleksandar Vučić hozzátette, alaposan kielemezték mások hadi erejét és technológiáját is, összevetették a hazaival, s tisztában vannak azzal, mire képes a szerbiai hadsereg.

KERESZTBE TETT A HÁBORÚ

Elégedetten beszélt az államfő arról is, hogy az elmúlt két évben többen csatlakoztak a hadsereghez, mint amennyien elhagyták, s ezt a pozitív trendet mindenképpen fenn kell tartani. A következő időszakban a drónoknak és egyéb, távolról irányítható, pilóta nélküli légi járművek beszerzésére helyezik a hangsúlyt a Szerbiai Katonaságban. Úgy fogalmazott, kellemetlen hatásai vannak az ukrajnai háborúnak a szerbiai fegyverkezési tervek megvalósítására, mert a szankciók miatt az ország nem tudja behozni azt a korábban kifizetett oroszországi felszerelést, amelynek hiánypótló szerepe lenne a szerbiai készletek tekintetében.

SOKATMONDÓ PRISTINAI MAGATARTÁS

A keddi megbeszélésen jelen volt Milan Mojsilović vezérkari főnök, Ana Brnabić szerb kormányfő és Miloš Vučević védelmi tárcavezető is. A kormányfő a legkülönfélébb biztonsági kockázatokra kitérve említést tett arról az eseményről is, hogy meghekkelték a Köztársasági Hidrometeorológiai Intézet honlapját, pontosított azonban, hogy nem az állami igazgatás alatt álló szájtok egyikét érte támadás, ezt a weboldalt ugyanis nem a kormány tartja fenn. Kilátásba helyezte, hogy a közeljövőben változásokat eszközölnek e tekintetben is, ugyanis az ország több fontos webhelye is a kormány biztonsági rendszere alá kerül. Brnabić beszélt Oliver Ivanović néhai koszovói szerb politikus meggyilkolásáról is, illetve arról, miért késik az igazságszolgáltatás. Szerbia semmit sem tehet, Pristina ugyanis nem adta át sem a bizonyítékokat, sem a biztonsági kamerák felvételeit, de egyéb információkat sem. Kijelentette, hogy mindennek alapján csak azt a következtetést tudja levonni, hogy nem szerb nemzetiségűek lehettek az elkövetők, ugyanis, ha fordítva lenne, Pristina már régen letartóztatta volna őket.

TÁMADTAK, DE HIÁBA

Miloš Vučević elégedetten szót a minisztérium működéséről, közölte, hogy a Szerbiai Katonaság álláspontja teljesen egyértelmű: tilos részt venni mindenféle összetűzésben, ezért a hazai hadsereg azt szeretné, ha az ukrajnai háború is mielőbb véget érne. Szerbia álláspontja nem változik, katonailag semleges ország marad – értékelte a miniszter. Elmondása szerint a védelmi rendszer fejlesztése továbbra is előnyt élvez, s ebbe beletartozik a katonaság és a minisztérium honlapjának a megvédése is, mivel az utóbbi időben folyamatosak voltak a támadások, szerencsére végül valamennyi hiábavalónak bizonyult – értékelte a védelmi miniszter.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Aleksandar Vučić: Ötezer fiatal csatlakozhat a különleges alakulatokhoz (Fotó: Beta)