2024. július 17., szerda

Levélben szavaznak a külhoni magyarok

Bába Iván: A magyar állampolgároknak szavazati joguk lesz, bárhol éljenek a világban

Hétfőn Magyarország Szabadkai Főkonzulátusán az ünnepélyes állampolgársági eskütételt Bába Iván, a magyar Külügyminisztérium közigazgatási államtitkára tisztelte meg jelenlétével. A közigazgatási államtitkárt a külhoni magyarok szavazati jogáról, valamint arról kérdeztük, hogy a jelenlegi szerbiai politikai viszonyok mellett hogyan látja a vajdasági magyarság érdekképviseletét.

– A vajdasági magyarság érdekképviselete viszonylag erős és egységes. Nehéz politikai körülmények között is képes a délvidéki magyarság igényeit ellátni, a politikai racionalitás, ésszerűség, de ugyanakkor az érdekek és értékek mentén. Úgy látjuk, hogy a vajdasági magyar érdekképviselet erősebb és jobb, mint évekkel ezelőtt volt.

A szerb államfő hamarosan hivatalos látogatást tesz Magyarországon. Szóba kerül-e majd egy szerb–magyar történelmi megbékélés?

– A szerb–magyar megbékélés napirenden lévő kérdés, Szerbia és Magyarország, a szerb kormány és a magyar kormány, a szerb állam és a magyar állam között. Úgy gondoljuk, hogy erről beszélnünk kell, és a megbékélésre belátható időn belül sort kell keríteni. Szerbia európai uniós tagállam szeretne lenni, s ezért nyilvánvalóan megoldatlan történelmi problémákat nem vihet magával az unióba. Rendkívül fontos számunkra, hogy ez a történelmi megbékélés megtörténjen.

A kettős állampolgárság kapcsán szóba került a külhoni magyarok szavazati joga. Merre körvonalazódnak az erre vonatkozó jogszabályok?

– A választási eljárási törvény zárószavazása van jelenleg napirenden. Az eldőlt, hogy a magyar állampolgároknak szavazati joguk lesz, bárhol éljenek a világban, és az is kirajzolódni látszik, hogy aki nem rendelkezik magyarországi állandó lakcímmel, az valószínűleg levélben szavazhat. A levél útján történő szavazás egy újdonság lesz a magyar választási rendszerben, és erre egy külön eljárási rendszert kell kidolgoznunk. Pillanatnyilag ez az új eljárás kidolgozása zajlik Magyarországon.

Hogyan képzelhetjük el a levélben történő szavazást?

– Állandó magyar lakcímmel nem rendelkező külhoni magyarok kapnak majd egy levelet, amelyen keresztül be kell majd jelentkezni a magyar választó nyilvántartásba. Miután a külhoni magyarokat is magába foglaló magyar választói névjegyzék elkészült, a külhoni magyar szavazóknak levélben küldjük el a szavazócédulát. Természetesen a szavazócédulák különböző kódjelekkel lesznek ellátva, hogy ne lehessen meghamisítani őket. Ezt a szavazócédulát visszaküldve adja majd le a voksát a külhoni szavazópolgár.

A választói névjegyzékbe történő feljelentkezést Magyarországon is meg lehet majd oldani?

– Ezt még nem tudom megmondani, hiszen a választási eljárási törvényt még nem szavazták meg, így kisebb módosítások még megtörténhetnek, de valószínűleg igen. Még az is kérdéses, hogy kikre szavazhat majd a külhoni választópolgár. A jelenlegi elképzelések szerint a bejegyzett pártokra, míg azok a személyek, akik magyarországi bejelentett lakhellyel rendelkeznek egyéni jelöltekre is szavazhatnak.

Egyes vélemények szerint a külhoni magyarok szavazata felboríthatja a magyarországi belpolitikai viszonyokat. Valóban így van?

– Nem tudom, hogy mit jelent ez a fogalom, hogy felborítaná a magyarországi belpolitikai viszonyokat, ugyanis aki teljes jogú állampolgárként szavaz, az nem borít fel semmit, hanem befolyásol!