2024. július 17., szerda

Új válaszok régi kérdésekre

A Demokrata Párt új elnöke felelősségvállalást vár az előző kormány tagjaitól

Mindketten bizakodóak – Dragan Đilas, a DP új elnöke és elődje, Boris Tadić (Fotó: Beta)

Új válaszokat egy új korszaknak, egy megreformált Demokrata Párttól – vetítette elő elvárásait párttársainak Dragan Đilas, a DP vasárnap megválasztott elnöke. Kijelentette, hogy párt a következő két hónapban elkészíti a nemzeti szintű válságkezelő programját, amelyet egyben a párt központi tengelyévé kíván tenni. Szavai szerint Belgrád termeli ki a bruttó nemzeti össztermék 40 százalékát és ez elfogadhatatlan.

– Nem Belgrádnak és Vajdaságnak kell lefékeznie, hanem Szerbia többi részének kell gázt adnia. Ez viszont valódi decentralizáció nélkül kivitelezhetetlen – emelte ki a párt választási közgyűlésén Đilas.

Kijelentette, hogy a DP-nek azonnal hozzá kell fognia új statútumának kidolgozásához, valamint össze kell gyűjtenie azokat a személyeket, akik érdekeltek a válság országos szintű megszüntetésében. Hozzátette, hogy mindenkinek mindent meg kell tennie, hogy a polgárok 20 év után végre megpillanthassák a fényt az alagútban.

– Mi vagyunk a mozdony, nálunk van a villanykapcsoló, és nincs jogunk ahhoz, hogy ezt lekapcsoljuk, hanem épp ellenkezőleg: fel kell a fényt erősítenünk – hangsúlyozta a párt új elnöke.

A válságkezelő programot a mezőgazdaságra és az élelmiszeriparra, az energetikára és az infrastruktúrára, a jogállamiságra és az oktatásra alapozná. A szociálpolitikáról szólva Đilas meggyőződésének adott hangot, hogy az államnak kellő ereje van a belgrádi szociálpolitika országos szintűre emeléséhez. Az ülésen méltatta Boris Tadić volt pártelnököt, hogy felelősséget vállalt a párt sikertelen szerepléséért a tavaszi választásokon, majd megjegyezte, hogy másoknak is el kellene számolniuk a hibáikkal.

– Ezt meg kell tennünk, hiszen csupán ez választ el az olyan pártoktól, ahol a pártvezetők akarata fontosabb a polgárok akaratánál. Az előző, a polgárok által megbuktatott kormány minisztereinek jól meg kellene gondolniuk, vajon méltóak-e a DP-t képviselve a parlamentben ülni – szögezte le Đilas.

Boris Tadić leköszönő pártelnök hitet tett amellett, hogy csupán a DP képes jó irányba terelni a társadalmat, de ehhez a pártnak is meg kell újulnia. Véleménye szerint a pártnak elegendő ereje van ahhoz, hogy a következő választásokon újra Szerbia élére álljon.

– Nem alkalmazkodhatunk csupán a napi körülményekhez, hiszen azért alakult a párt, hogy meghonosítsa a békét és a demokráciát. Azonban, ha a párt belsőleg nem képes megváltozni, nagy árat fog fizeti érte – mondta a volt pártelnök.

A választási vereségről szólva megjegyezte, hogy nem történt volna meg, ha az állami tisztségviselők megértették volna a DP célját.

Branimir Kuzmanović, Dragan Đilas ellenjelöltje a választási gyűlésen kiemelte, hogy egy erősebb, jobb DP-t kínál párttársainak. Szavai szerint a pártban megegyezésre és nem összeütközésre van szükség. Ellenjelöltjéről beszélve megjegyezte, hogy elvárásaikkal mindketten őrületbe kergetik kollégáikat.

– Míg Đilas minden erejét a problémák megoldásba fekteti, addig én javaslatokat teszek és párttársaim erejével megerősítve szállok szembe a gondokkal. Senki sem képes mindent egyedül megoldani – érvelt Kuzmanović.

A választmányi ülés után Kuzmanović az interneten is gratulált a párt új elnökének. Twitteres profilján megjegyezte, hogy bár legyőzték, elégedett, ugyanis javaslatainak felét elfogadta a párt.

– Elégedett vagyok. Remélem sikeresen szembeszállunk hibáinkkal és ezáltal sokkal erősebbekké válunk – írta Đilas ellenjelöltje.

Dragoljub Mićunović, a párt Politikai Tanácsának elnöke ellégedett a tisztújító kongresszus eredményeivel, mert mint megjegyezte, sikerült megakadályozni a párt kettészakadását.

– Nincsenek győztesek és vesztesek, csupán olyan emberek, akik együtt dolgoztak, és továbbra is ezt fogják tenni – érvelt Mićunović, aki szerint a Đilas–Tadić-megegyezést nem szabad elítélni, ugyanis a kompromisszum a demokrácia egyik stratégiája.

A Szerb Haladó Párttal történő koalícióba lépésről szóló sajtóspekulációkkal kapcsolatban leszögezte, hogy arra gondolni sem gondolnak, valamint kiemelte, annak ellenére, hogy Đilas és Miroslav Mišković üzletember valamikor üzleti kapcsolatban állhattak, Mišković nem támogatja a pártot. Az új pártelnök a volt kormány minisztereivel kapcsolatos kijelentését kommentálva Mićunović megjegyezte, hogy Đilas valószínűleg Vuk Jeremić volt külügyi tárcavezetőre gondolhatott, de a hibákkal való elszámolás vonatkozhat mindenki másra is.

– A volt miniszterek magánügye és lelkiismereti kérdése, hogy elszámolnak-e hibáikkal, vagy sem – vetette fel a politikai tanács elnöke.

A volt miniszterek felelősségvállalásának ötletét Božidar Đelić, DP-s képviselő is támogatja. Mint megjegyezte, ezt ő már 2011. december 9-én megtette, amikor is lemondott kormányalelnöki tisztjéről, mert Szerbia nem kapta meg az európai uniós tagjelölti státust.

A DP volt kormányát Mirko Cvetković, Dragan Šutanovac, Božidar Đelić, Dušan Petrović, Milan Marković, Oliver Dulić, Snežana Malović és Vuk Jeremić vezette. Míg Dragan Šutanovac nem érzi megszólítva magát, a többi volt tisztségviselő nem reagált az új pártelnök felszólítására, csupán Jeremić jelentette be még másfél hónappal korábban, hogy esze ágában sincs New York-i tisztségét befejezve visszaadni parlamenti képviselői mandátumát.