2024. július 17., szerda

Újabb pofon Hágából Szerbiának

Másodszor is felmentették Ramush Haradinajt – Szerbiának jogában áll mérgesnek lenni

(Fotó: Beta/AP)

A hágai nemzetközi törvényszék csütörtökön felmentette a háborús vádak alól Ramush Haradinaj, Idriz Balaj és Lahi Brahimaj volt gerillaparancsnokokat. A vádlottak második felmentése újabb pofont jelent Szerbiának az Ante Gotovina horvát tábornoknak kedvező ítélet után. Prishtina főterén tűzijátékkal és lövöldözéssel fogadták a hírt, a szerb kormány a kedvezőtlen hír ellenére eltökélt az európai integráció folytatásában. Haradinaj ott folytatná, ahol abbahagyta: a kormányfői székben.

Másodszor is felmentette a háborús és emberiesség elleni bűncselekmények vádja alól Ramush Haradinaj (44, a képen) volt koszovói miniszterelnököt, valamint Idriz Balaj (41) és Lahi Brahimaj (42), a Koszovói Felszabadítási Hadsereg (KFH) egykori parancsnokait a hágai nemzetközi törvényszék. Haradinaj volt a KFH nevű gerillaszervezet legmagasabb rangú megvádolt parancsnoka. Haradinajt, valamint Balajt és Brahimajt, a KFH valamikori tagjait, emberiség ellenes cselekmények, valamint a háborús szokások és törvényes szabályozások megszegésével vádolták. A bűncselekményeket a vádirat szerint 1998-ban követték el.

Az ítélet indoklásában Bakone Justice Moloto, dél-afrikai elnöklő bíró kijelentette, hogy bizonyosságot nyert, miszerint nem léteznek hitelt érdemlő bizonyítékok, hogy Haradinaj tudott volna a jablanicai bűntettekről. A törvényszék szerint tényként kell kezelni, hogy a jablanicai fogolytábor 16 foglyát többször megverték és megkínozták, sőt egy fogoly bele is halt a verésbe, azonban nincsenek bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy a vádlottak tudtak volna a történtekről.

Lahi Brahimaj harmadfokú vádlottat az elsőfokú tárgyaláskor 6 éves szabadságvesztésre ítélték a fogoly halála miatt. Már le is töltötte. A bíróság azzal kapcsolatban sem találta terhelőnek a bizonyítékokat, miszerint a vádlottak rendelték volna el Jablanicában a szerb rendőrök meggyilkolását, valamint, hogy egy olyan bűncselekmény részesei lettek volna, amelynek célja szerbek és a nem lojális albán nemzetiségű személyek elűzése volt.

HÁBORÚS HŐS

Haradinaj szabadulásának hírére Prishtina ünnepi lázban éget, sokan elsírták magukat, valamint tűzijátékkal és lövöldözéssel köszöntötték a felmentő ítéletet. Az ünneplők szerint bebizonyosodott, hogy a volt kormányfő háborús hős. Haradinaj védőügyvédje a per után továbbította a sajtónak védence szavait, miszerint Haradinaj ugyanott folytatná ahol abbahagyta: a kormányfői székben. Szavai szerint Haradinaj egy olyan Koszovót akar kiépíteni, ahol mindenkinek ugyanolyan joga lesz, legyen akármilyen nemzetiségű. A védőügyvéd szerint Carla Del Ponte, egykori hágai főügyésznek bocsánatot kellene kérnie, hogy egyáltalán vádat emelt a volt gerillaparancsnokok ellen.

Haradinajt és Balajt 2008-ban mentették fel először az akkor 37 pontból álló vádirat alól, majd a törvényszék két év múlva az eljárás megismétlését kérte, ugyanis az első eljárásból kimaradt két kulcsfontosságúnak tartott tanú. Bár a tavaly kezdődött másodfokú eljárás már csak 6 vádpontból állt, az ügyészség 20 éves letöltendő szabadságvesztés kiszabását követelte.
Haradinaj 2004-ben Koszovó kormányfője lett, de három hónapra rá a nemzetközi törvényszék vádat emelt ellene, ezért lemondott tisztségéről, és önként feladta magát. A fellebbezési tanács 2010-es döntése után újból őrizetbe került, ám idén május elején ideiglenesen szabadlábra helyezték, azzal a feltétellel, hogy az EU koszovói rendőri és igazságügyi missziója (EULEX) hetente ellenőrzi. A csütörtöki felmentő ítélet nyomán megszüntették a vele szemben elrendelt korlátozó intézkedéseket. Haradinaj parancsára 1998 kezdetén állítólag több mint 300 szerbet és nem lojális albán nemzetiségű személyt gyilkoltak meg, valamint 400 személyt elraboltak. A holtestek egy részét később a Radonjići-tóban, valamint Dečani község kutaiban találták meg. Haradinaj önéletrajzi könyvében azt írta, hogy éjjel-nappal gyilkolták a szerb rendőröket.

BELGRÁD DÜHÖNG

A szerbiai sajtó Haradinaj felmentését a nemzetközi jog és igazságügy csődjének nevezte. Tomislav Nikolić államfő szerint a felmentő ítélet egyesíteni fogja a szerbeket, és ahelyett, hogy elbukna a nemzet, fel fog emelkedni.

– Most már senki sem kételkedhet Szerbia szavaiban, amikor a hágai Nemzetközi Törvényszék felállításakor azt mondta, hogy jogellenes célja a szerb nemzetet térdre kényszeríteni holmi mondvacsinált bűnök előtt. Ettől kezdve fel kellene menteni az összes szerb vádlottat. Ha a Vihar hadművelet nem volt bűntény, ha Haradinaj ártatlan volt, akkor hogyan lehetnek bűnösök a szerb politikusok, rendőrök és katonák – reagált az ítéletre az államfő. Szavai szerint az ítélet csupán a szeparatizmusnak kedvez és romba dönti Belgrád és Prishtina eddig kiépített viszonyát, késlelteti a régió megbékélését és megerősíti a szerb nemzet euroszkepticizmusát.

Ivica Dačić kormányfő szerint várható volt az ítélet, és mint megjegyezte, ez a törvényszék utolsó politikailag motivált ítélete.

– Szerbia érdekében folytatjuk a Prishtinával történő párbeszédet és az euróintegrációt – mondta a kormányfő.

Aleksandar Vučić kormányalelnök, a Szerb Haladó Párt elnöke szerint az ítélettel megkísérelték átírni a történelmet és pofont adtak a szerb áldozatok családjának. Milivoje Mihajlović, a szerb kormány sajtófőnöke szerint Európa az ítélettel egyértelműen színt vallott, a szerb kormány hivatalos közleményben kiemelte, hogy az ítélettel hatalmas kárt okoztak a nemzetközi jognak, akadályt emeltek a régió megbékélése előtt, és etnikai tisztogatás bűnténye alól mentettek fel személyeket. Nikola Selaković igazságügyi miniszter szerint bebizonyosodott, hogy nem létezik a nemzetközi jog és igazság, valamint az ítélettel szembeköpték az áldozatok családját. Rasim Ljajić, a hágai törvényszékkel való együttműködést koordináló szerb nemzeti tanács elnöke szerint Szerbiának jogában áll mérgesnek lenni, hiszen szelektív igazságszolgáltatás történt, és félő, hogy az ítélet hatására megerősödik a szerb ultranacionalista szárny, míg Nebojša Stefanović, a Szerbiai Képviselőház elnöke botrányosnak nevezte az ítéletet. Borislav Stefanović, a Belgrád és Prishtina közötti párbeszéd folytatásával megbízott szerb tárgyalócsoport vezetője szerint az ítéletnek köszönhetően elmérgesedhet a dél-szerbiai helyzet, míg Aleksandar Vulin, a Koszovó-ügyi Iroda vezetője kiemelte, hogy az ítélet megnehezíti a Belgrád és Prishtina közötti dialógus folytatását. A Szerb Haladó Párt közleményben követelte az európai integráció azonnali megszakítását, a Szerb Radikális Párt pedig tüntetést jelentett be péntekre.