Vége azoknak az időknek, amikor Szerbia egyszerre több széken ülhetett, ha az ország előrehaladna az európai úton, akkor választania kell, nyilatkozta a Glas Amerike portálnak Vladimír Bilčík, az Európai Parlament szerbiai jelentéstevője. Azt ugyancsak kifejtette, hogy nem marad következmények nélkül, ha Szerbia a tagjelölt országok sorának a végén kullog. Brüsszelben senki nem emlegeti a Szerbiával folytatott csatlakozási tárgyalások megszakítását, ám ha az ország nem mutat fel előrehaladást a Belgrád–Pristina párbeszéd, továbbá a joguralmi reformok és a EU közös külpolitikájával, illetve az Oroszországgal szembeni szankciópolitikával való összehangolás területén, akkor a csatlakozás folyamata sem haladhat előre, nyomatékosította, rámutatva, Szerbia jelenlegi pozíciója miatt veszélybe kerülhetnek a külföldi beruházások.
Az európai integráció folyamatát, valamint a reformokat, amelyeket nem kizárólag a csatlakozás, hanem a társadalmi átalakulás céljával hajt végre Szerbia, az EU anyagiakkal és tudástőkével is támogatja, jegyezte meg a téma kapcsán az Insajder Intervju című műsorban Tanja Miščević európai integrációs miniszter. Hozzátette, hogy amennyiben most megállítanák Szerbiát az európai úton, nemcsak stagnálás venné kezdetét, hanem visszafejlődés is.
– Ha a reformok az EU nélkül is akadálymentesen megvalósulhatnának, akkor nem létezne sem az integráció, sem a csatlakozási tárgyalások folyamata. A két hónappal ezelőtt aláírt, illetve ratifikált megállapodás értelmében az EU a következő 7 évben 1,4 milliárd eurót ad Szerbiának, míg a korábbi időszakban már 5 milliárd euró vissza nem térítendő támogatást érkezett az országba, de a kedvezményes, a fejlesztés céljából megítélt hitelekről sem szabad megfeledkezni. A pénzben nem mérhető, a joguralmi reformok generálta fejlődés ugyancsak fontos – fogalmazott Miščević.
Ha Belgrád és Pristina belátható időn belül nem jutnak megállapodásra, vagy az egyik fél ellehetetleníti a kompromisszumot, akkor valóban megtörténhet, hogy adott esetben Szerbia uniós csatlakozása reked meg, ez pedig az uniós támogatás befagyasztását eredményezné, de a külföldi beruházókat is befolyásolná, mivel többé nem éreznék biztonságban vállalkozásukat, értékelte az N1 tv-nek Josip Juratović, a Bundestag a térségért felelős csoportjának elnöklője, aki egyetért azzal kapcsolatban, hogy az Oroszország ukrajnai agressziója következtében kialakult geopolitikai realitás nem teszi lehetővé, hogy Szerbia több széken üljön.
Nyitókép: A Beta archív felvétele