2024. július 17., szerda

Elszámolás az idei munkával

Az előző évben ösztöndíjra jogosult hallgatókkal együtt az MNT-nek jelenleg 846 ösztöndíjasa van (Molnár Edvárd felvételei)

Tegnapi ülésén a Magyar Nemzeti Tanács elfogadta a vajdasági magyar oktatásfejlesztési, kulturális és tájékoztatási stratégiák végrehajtásáról szóló éves beszámolókat. Kinevezték az MNT által alapított, illetve társalapított médiumok tekintetében hatáskörrel rendelkező szakértői testületet. Többletbevétel miatt immár másodszorra módosították a Forum Könyvkiadó Intézet idei évi kiadói és munkatervét, valamint pénzügyi tervét.

A Nyelvhasználati Bizottság javaslata nyomán a Tanács megbízta a Közigazgatási Hivatalt a Vajdaság területén működő Nemzetek Közötti Kapcsolatok Tanácsainak az emberi és kisebbségi jogok terén kifejtett tevékenységére, hatékonyságára és eredményeire vonatkozó elemzés elkészítésével.

MŰEMLÉKEINK LAJSTROMA

A tanács elfogadta a vajdasági magyarság szempontjából kiemelt jelentőségű ingatlan kulturális javak meghatározásáról szóló határozatot. Mintegy 140 ingatlan kulturális javat vettek lajstromba.

Siflis Zoltán, a Kulturális Bizottság elnöke elmondta, hogy olyan javak kerülhettek a listára, amelyek tervezője, alkotója magyar nemzetiségű, vagy amelyeket a magyar közösség magáénak vall, valamilyen szempontból használja azokat, és azok, amelyek műemléki státust élveznek. A lista nem végleges, a jövőben bővíthető, tette hozzá Siflis, mondván, hogy a most elfogadott listát a Tartományi Műemlékvédelmi Intézetnek továbbítják.

OKTATÁSFEJLESZTÉSI STRATÉGIA

Az Oktatásfejlesztési Stratégia idei végrehajtásáról összeállított beszámoló szerzői emlékeztettek rá, hogy a vajdasági magyarság képzettségi szintjének emelése céljából az MNT már második éve üzemelteti komplex felsőoktatási ösztöndíjprogramját.

Az ösztöndíjprogram részeként megszervezett felvételi felkészítőre idén 361 diák jelentkezett fel az ebből a célból létrehozott internetes portálra. A tantermi felkészítésen 139-en vettek részt.

Az elsőéves egyetemisták részére meghirdetett ösztöndíjpályázatra 620 diák adta be kérelmét. Közülük 421 hallgató nyerte el a támogatást. Mellettük 85 felsőbb éves, kiváló tanulmányi előmenetelű hallgató részesült demonstrátori ösztöndíjban. Az előző évben ösztöndíjra jogosult hallgatókkal együtt az MNT-nek jelenleg 846 ösztöndíjasa van.

A közoktatás terén idén is a tanulók számának és arányának növelésére irányult a Közigazgatási Hivatal tevékenysége. A siker nem maradt el. Példának okáért Beodrán idén hét elsős kisdiák kezdhette meg iskolai tanulmányait magyar nyelven. Olyan közegről van szó, ahol azt megelőzően alig egy-két tanulót iskoláztak be. Szintén a kiemelkedő sikerek listáján kell említeni Verbászt, ahol húsz év után ismét magyar óvodai csoport indult.

Az intenzív beiskolázási kampánynak köszönhetően idén 1836 magyar osztályt választó elsőssel kezdődött a tanév.

A középiskolai oktatás területét illetően fontos kiemelni, hogy a 2063 magyar nyelven végzett nyolcadikosunk 96,26 százaléka (1986 tanuló) döntött a továbbtanulás mellett magyar nyelven, szülőföldjén. A 2012/2013-as tanévben a IV. fokozatra iratkozók aránya ismét növekedett. Az 1986 elsős középiskolás közül 355-en iratkoztak III. fokozatra (17,87 százalék), míg 1604-en IV. fokozatra (80,76 százalék).

Dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke kifejtette: az éves beszámoló szembesülés. Szembesíti a kitűzött célokat a valóságban is mérhető eredményekkel, adatokkal, és a szembesülés lehet diadalmas is és fájdalmas is.

– Jó látni, hogy olyan térségekben élesztették újjá a magyar nyelvű oktatást, ahol az évtizedekkel ezelőtt kihalt. Az is jó érzés, hogy a tavalyi évhez képest még több középiskolás választotta a negyedik fokozatot, valamint az is, hogy húsz százalékkal növekedett azoknak a száma, akik inkább szülőföldjükön felvételiztek főiskolára, vagy egyetemre. Azzal már nem lehetünk elégedettek, hogy tavaly támogatás nyert ösztöndíjasaink közül 130 hallgatót elveszítettünk, mivel nem teljesítettek az elvártaknak megfelelően. Ez bizonyítja, hogy az ösztöndíj nem ajándék, a hallgatókra is feladat hárul. Az viszont szintén jó, hogy idén bővült a magyar szakirányok száma. Kívánom, hogy az elkövetkezendőkben a megkezdett úton haladjunk, továbbra is egymásba kapaszkodva – összegezte Korhecz.

KULTURÁLIS STRATÉGIA

A Vajdasági Magyar Kulturális Stratégia idei végrehajtásáról szóló beszámoló mintegy nyolcvan oldalt tesz ki. Lovas Ildikó, az MNT kulturális ügyekkel megbízott tanácsosa tanulságosnak nevezte a beszámolót, mivel világos képet ad arról, hogy egyes intézmények hogyan tudták megvalósítani a stratégiában lefektetett programokat. A hozzáállás kiemelkedő volt, hangsúlyozta Lovas.

Az örökségvédelem területén megkezdődött a Szabadkai Városi Múzeum tetőterében a Vajdasági Magyar Képtár 1830–1930 állandó kiállítás építése, befejezéséhez közeledik a zentai Városi Múzeumban az állandó néprajzi kiállítás, Eleméren a katolikus templomban kialakított rendhagyó múzeum keretében megnyílt az Aradi vértanúk kiállítása, valamint művészettörténész-restaurátor bevonásával folytatódik a templom felújítása és a jövő évi topolyai költségvetés szerves részévé válik a múzeum, ami lehetővé teszi az intézmény önállósulását.

A stratégiában előirányzott feladatok értelmében az örökségvédelem területén feldolgozásra került két tájház és a Baranyi-hagyaték.

Lovas Ildikó: A kulturális stratégia végrehajtásához kiemelkedő volt a hozzáállás

A Hagyatéki Bizottság 2012-re vonatkozó prioritásai alapján sikerült összeállítani a vajdasági magyar műemlékek listáját, valamint sikeresen pályázni a szajáni Szentháromság templom mellékoltárképének felújítására, a csókai Szent István templom oltárképének felújítására, a szabadkai Szent György templomban pedig elkészült a Magyarok nagyasszonya címet viselő vitrázs.

A digitalizálás területén sikerült annak a nagy teljesítményű szkennernek a beszerzése, ami lehetővé teszi elsőként a Szabadkai Városi Könyvtár magyar nyelvű sajtóanyagának a digitalizálását és ekképpen annak a megmentését.

Az MNT támogatta a kishegyesi színház, a gombosi tájház, az IdentitásKisebbségkutató Műhely, a pancsovai Petőfi Sándor Művelődési Központ, a csantavéri Bartók Béla Művelődési Egyesület, a Zentai Városi Múzeum, a nyékincei Petőfi Sándor Művelődési Egyesület felújítását.

A pályázati forrásokról azt kell elmondani, hogy a stratégia elvei és a 2011-es év tapasztalata alapján a 2012-es évben külön pályázati források álltak a kiemelt jelentőségű rendezvények rendelkezésére.

MÉDIASTRATÉGIA

A Vajdasági Magyar Médiastratégia idei évi végrehajtásáról készített beszámolóból kiderül, hogy a tájékoztatás területén az év egyik legfontosabb mozzanata az MNT alapította médiumok, tehát a Magyar Szó, a Hét Nap, a Pannon Rádiót és Pannon Televíziót működtető Pannónia Alapítvány és a Mozaik Televíziót működtető Mozaik Alapítvány vezetői struktúráinak megújítása. Pályázat útján megválasztásra és kinevezésre került a Magyar Szó, a Hét Nap és a Pannónia Alapítvány igazgatója, valamint a Magyar Szó és a Hét Nap főszerkesztője.

Simon Erzsébet Zita: A magyarországi médiumok közül leginkább az Origó és az Index hírportálok, valamint a Nemzeti Sport hivatkozik a Magyar Szó honlapján közzétett hírekre.

A Pannon TV és Pannon Rádió új főszerkesztőt kapott, a Mozaikban pedig megbízott igazgató látja el feladatait.

A beszámolóban egyelőre sikertelen stratégiai célkitűzésként említik, hogy nem sikerült növelni a Magyar Szó olvasottságát és eladottságát, sem a lap eladási árát csökkenteni.

SZAKÉRTŐI TANÁCS

A vajdasági magyar médiastratégiában megfogalmazott célkitűzés mentén az MNT tegnap kinevezte az általa alapított, illetve társalapított médiumok szakértői tanácsát.

A tanácsnak az lesz a feladata, hogy az MNT alapította, illetve társalapította médiumok tekintetében felügyelje a médiastratégiában megfogalmazott irányelvek betartását.

A szakértői testület tagjai: Németh Zoltán, a Magyar Szó főszerkesztő-helyettese, Léphaft Pál, a Magyar Szó újságírója, karikaturistája, Kabók Erika, a Magyar Szó szerkesztője, Molnár Krekity Olga, a Hét Nap szerkesztője, Fazekas András, a Családi Kör főszerkesztője, Juhász Zoltán, a Vajdasági RTV szerkesztője, Németh János, a Szabadkai Rádió nyugalmazott újságírója, Kartag Nándor, a Vajdasági RTV nyugalmazott újságírója és Rencsár Tivadar, a Vajdasági RTV nyugalmazott szerkesztője.

Az MNT mindemellett megerősítette a Pancsova község általános iskoláinak hálózatára vonatkozó véleménynyilvánításról szóló záradékot, majd elfogadta Oláh Róbert, az Ifjúsági Bizottság tagjának lemondását, illetve azonnal megerősítette az új tag, Szabó Attila, péterrévei lakos, élelmiszer-ipari termékek termelőjének kinevezését.

A Forum Könyvkiadó Intézet idei évi kiadói és munkatervét, valamint az intézet pénzügyi tervét idén immár másodszorra kellett módosítani. Ismét amiatt, mert többletbevételeknek köszönhetően növekedett az intézet büdzséje. A több önkormányzattól kapott pénzt, mintegy 950 ezer dinárt, a Híd és a Létünk folyóiratok zavartalan megjelentetésének biztosítására, valamint két kötet társfinanszírozására fordítják.

– A Magyar Szó olvasottságát és eladottságát növelő program, azaz célkitűzés akkora ellenállásba ütközik, hogy a végrehajtás lehetetlenségének bizonyítgatásán kívül vajmi kevés történt a lapban. Bár a Magvető élőújság-sorozat, a Strandszépe választás, a közös előfizetési akció a Hét Nappal, hozott némi eredményt, összességében tíz hónap alatt az eladás mintegy 2,5 százalékkal kevesebb a tavalyi időarányosnál – áll a beszámolóban.

Emlékeztetésképpen: a médiastratégia célkitűzése Magyar Szó eladásának legalább 20 százalékos növelése, elsősorban az alacsony példányszámú hétköznapi számok esetében.

Sikerült viszont növelni a lap honlapjának látogatottságát.

– Ez egyértelműen az erős és aktív facebookos hírmegosztásoknak köszönhető: 86,47 százalékkal növekedtek azok a látogatások, amelyek a Facebook közösségi portálon keresztül érkeztek a honlapra. A Magyar Szó Online látogatottsága az egy évvel ezelőttihez képest 12,34 százalékkal növekedett. A magyarországi médiumok közül leginkább az Origó és az Index hírportálok, valamint a Nemzeti Sport hivatkozik a Magyar Szó honlapján közzétett hírekre. A szerb nyelvű rovat híreit naponta követi és átveszi a Beta hírügynökség, valamint a legnagyobb szerbiai hírgyűjtő portálok. A Naslovin keresztül az oldallátogatottság az elmúlt egy év alatt 60 százalékkal növekedett. Ennek, valamint a Beta hírügynökséggel való együttműködésnek köszönhetően a Magyar Szó szerb nyelven megjelent híreire egyre több szerbiai médium hivatkozik – áll a beszámolóban.

A Hét Nap kapcsán arról értesülhetünk az összeállításból, hogy a munkaközösség a Kft. vezető testületével (TJGYT) közösen dolgozik a megújulás programján és annak megvalósíthatósági tervén. Az arculatváltást 2013 első felére tervezik. A nyugdíjba vonuló dolgozók helyébe fiatal munkatársak kapnak esélyt a bizonyításra.

Idén októberben 25 százalékkal több Hét Nap kelt el, mint 2011 októberében. A szabad eladás 24 százalékkal, az előfizetés 33 százalékkal szárnyalta túl a tavalyi időarányosat. A tíz havi összesített eredmények: idén összesen 1,15 százalékkal több Hét Nap kelt el, mint 2011 első 10 hónapjában, az előfizetők száma összességében 7 százalékkal gyarapodott.

A Vajdasági Magyar Televízió Hálózat kiépítésében és vezetésében a Pannon TV tölti be a központi szerepet, olvasható az emlékeztetés a beszámolóban. Az utóbbi egy évben a Pannon RTV gyökeres változásokon ment keresztül, amelyek lehetővé teszik, hogy a médiaház be tudja tölteni a médiastratégiában kijelölt feladatait.

A Hálózat felállításának érdekében a Pannon RTV megfelelő bővítéseket eszközölt a műsorszerkezetben és a műszaki bázisban. Példának okáért: beindult a Közügyek című napi televíziós hírháttér-műsor és a Quartett kulturális-szórakoztató magazin, a 17:30-as mellé bevezették a 20 órai híradót is, bővítették híreik merítési területét, kialakítottak egy igen erős tv-tájékoztatási műsorsávot 16,00 és 20,30 között, amelyben a híradókon és a Közügyek című műsoron kívül megjelennek a szakosított magazinműsorok, átalakították a Pannon Rádió műsorát. Új tudósítói hálózatot alakítottak ki, amellyel sikerült lefedni Vajdaság területének mintegy 70 százalékát, 35 százalékkal növelték a Pannon RTV sugárzási területét, együttműködési megállapodást írtak alá nyolc partnerstúdióval, fokozták az együttműködést az anyaországi közszolgálati médiával, a magyar közszolgálati médiával karöltve rendszeresen szerveznek tanfolyamokat a vajdasági magyar újságírók és tévés szakemberek részére, átalakították internetes honlapjukat, amely a Pannon RTV tartalmain kívül folyamatosan frissülő hírszolgáltatást nyújt a felhasználóknak.