2024. július 17., szerda

Tánccal és mesével a gyerekekért

Módszertani továbbképzést tartottak a vajdasági óvodapedagógusok számára Szabadkán

Magyar csoportokban tanító óvodapedagógusok részére egész napos továbbképzést tartottak szombaton a Magyar Nemzeti Tanács és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon. A mintegy 100 óvodapedagógust dr. Czékus Géza dékánhelyettes köszöntötte, majd pedig Joó Horti Lívia, az MNT közoktatási bizottságának elnöke nyitotta meg a módszertani továbbképzést. Mint azt a közoktatási bizottság elnöke megjegyezte, 2012 a külhoni magyar óvodák éve, így a magyar állam ezáltal egyrészt tiszteleg, másrészt erősíteni szeretné a közoktatás első láncszemét. Kiemelte, hogy a közoktatás első lépcsője az óvoda, ezért fontos, hogy az ott dolgozó pedagógusok megfelelő nemzettudatot adjanak át, erősítsék az identitástudatot.

– A gyerekek már egészen kicsi kortól bekerülnek a közintézményekbe, bölcsődébe, napközibe így a családon túl az intézményeknek is megfelelő üzenetet kell küldeniük számukra arról, hogy kik ők és mik ők, valamint mely kulturális és nyelvi közeghez tartoznak. Ezért fontos a közeg, amely körbeveszi a közintézményekben a gyerekeket, kiváltképp, ha a szülők olyan korban nőttek fel, amikor nem volt tartalma annak, hogy mit jelent magyarnak lenni, tehát a családok felé is közvetíteni kell a tudásanyagot – mondtaJoó Horti Lívia.

Szavai szerint emiatt hasznos az óvodapedagógusok, tanítók, tanárok tudását népdallal, néptánccal és népmondakinccsel gazdagítani. Az előadók a Kárpát-medencében számos képzésen próbálták átadni tudásukat, tartottak mintafoglalkozásokat. Amint megjegyezte, a támogatóval arra az álláspontra jutottak, hogy Vajdaságban a módszertani csomagokon túl, a tömbben egy nagy képzés keretén belül járuljanak hozzá az óvodapedagógusok nemeztudatának erősítéséhez, jövő szombaton pedig Zentán szerveznek képzést öt Tisza menti település óvodapedagógusainak. A délelőtt folyamán Fábián Éva Gyökér adja fáját… címmel tartott meseszövési módszertani továbbképzést, délután pedig Máyer Orsolya a Tímár-módszert ismertette az óvodapedagógusoknak.
– Az előadók a táncházmozgalomból kinőtt szakértők, népzeneoktatók és néptáncosok. Fábián Éva alapképzettsége óvónő, emellett foglalkozik néptánccal, népzenével is, valamint egy ideig a magyarországi gyermek-táncházmozgalom vezetője is volt. Mindebből továbbhaladva jutott el a népmesékig is, amelyekkel igyekezik közelebb vinni a népi kultúrát a gyerekekhez. Az említett módszertani csomag is az ő népmese- és -zeneanyagán alapul, amit majd fel tudnak használni az óvónők – mutatta be az első előadót a közoktatási bizottság elnöke.
A képzés másik részében a Tímár-módszert ismertették, ami egy világhírű gyermek-néptáncoktató módszer. Mint mondta, a gyerekek részéről nincs feltétlenül szükség tehetségre, csak be kell vinni a zenét az óvodákba és mozgásra bátorítani a gyerekeket.

– A gyermek legkevésbé ülve tud tudást befogadni, ezért fontos a népzenét, a néptáncot beépíteni az óvodai életbe. A képzésen nem hagyományos előadásokat fognak hallgatni az előadók, hiszen a képzettségükkel nincs gond, csupán a gyakorlati módszertárukat szeretnénk bővíteni – magyarázta az közoktatási bizottság elnöke.

Végezetül megjegyezte, ha az óvodapedagógusok visszajelzése pozitív lesz, akkor a lehetőségek szerint jövőre a kimaradt, szórványban tanító pedagógusok részére is megszervezik a továbbképzést.