2024. július 17., szerda

Miškovićék előzetesben

Az útkarbantartó vállalatok magánosítása során elkövetett visszaélések gyanújával a belgrádi különleges bíróság pénteken harminc napig terjedő előzetes letartóztatásba helyezte Miroslav Miškovićot és fiát, Markót, valamint további négy személyt. Az ügyben rajtuk kívül még három személyt gyanúsít a rendőrség, ők szabadlábon védekezhetnek. A bíróság a szervezett bűnözés felszámolásával foglalkozó bíróság javaslatára rendelte el az őrizetbe vételt.

– A bíróság Miroslav Miškovićnak és fiának, Marko Miškovićnak, Milo Đuraškovićnak, Rista Ristićnek, Zoran Mihajlovićnak, Dejan Jeftićnek és Raša Zdravkónak rendelt el harmincnapos vizsgálati fogságot. Az ügyészség javaslatára nem hagyhatja el lakhelyét Milutin Gašević, Zoran Kaitović, valamint, mivel a bíróság elvetette az őrizetbe vétel javaslatát, szabadlábon védekezhet Predrag Filipović is – jelentette be Miljko Radisavljević különleges ügyész.

Mint Radisavljevićmegjegyezte, a vizsgálat folytatásában az ügyészség tovább gyűjti a bizonyítékokat. Szavai szerint az őrizetbe vett személyek zöme tagadta a bűnvádi feljelentésben feltüntetett tetteket, ennek ellenére az ügyészség biztos abban, hogy alapos gyanú áll fenn, hogy a gyanúsítottak elvégezték azokat. Zdenko Tomanović, Miroslav Mišković egyik védőügyvédje kijelentette, addig nem kíván nyilatkozni a történtekről, amíg be nem mutatják a védelmet.

Emlékeztetésképpen, a szerdán 48 órás őrizetbe vett Miroslav Mišković, a Delta holding tulajdonosa, Marko Mišković, a Mera investment found tulajdonosa, Milo Đurašković, a Nibens group tulajdonosa, Milutin Gašević és Zoran Mihailović, a Preduzeće za puteve Niš volt igazgatói, Risto Ristić, a Sher korporacija igazgatója, Dejan Jevtić, a PZP Niš részvényesei közgyűlésének elnöke, Zoran Kaitović, a PZP Niš részvényese, Predrag Filipović, a Delta broker igazgatója és Raško Zdravko, a Konzit becslője a gyanú szerint 2005 és 2010 között különböző útépítő vállalatok magánosítása során visszaéltek helyzetükkel és legalább 30 millió eurót szereztek törvénytelenül.

Miroslav Miškovićtyal kapcsolatban Aleksandar Vučić megjegyezte, hogy a politikusok közül sokan nem az állam, hanem az üzletember mellett kötelezték el magukat. Szavai szerint tudomása van arról, hogy egyes politikusok havonta 30 ezer és 50 ezer eurós összeget kaptak, azonban az erről szóló bizonyítékokat az illetékes szerveknek kell összegyűjtenie. A kormányalelnök nem kívánta felfedni, mely politikusokról lenne szó.

A sajtó feltevéséről, hogy a Szerbiai Szocialista Pártból valaki megkísérelte figyelmeztetni Miškovićot az őrizetbevételről, Vučić megjegyezte, hogy sok mindenről tudomása van, ami érdekelheti a közvéleményt, de a sajtóban megjelentetett feltevések pontatlanok.