2024. november 27., szerda

A bíróság mégis érvényesítette a referendumot

TÖRÖKBECSE

Ahogy arról lapunk is beszámolt, a január végi népszavazáson Törökbecsén a szavazók 51,72 százaléka mondott igent a helyi járulék bevezetésére, a bocsári és a kumáni helyi közösségekben pedig több mint 57 százalékuk voksolt úgy, hogy legyen helyi hozzájárulás a faluban. A törökbecsei helyi közösségben lezajlott szavazást követően több lakossági panasz is érkezett a referendumról szóló törvény számos rendelkezésének a megsértéséről, sőt a helyi ellenzéki pártok – a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége, a Szerb Haladó Párt és a Szerbiai Szociáldemokrata Párt – képviselői is megkérdőjelezték az eredményesnek tartott referendum jogszerűségét, mivel állításuk szerint számos szabálytalanság történt a referendum ideje alatt. A Közigazgatási Bíróság február elején a benyújtott ellenzéki panaszt megalapozottnak ítélte, és a helyi járulék bevezetésére alapított bizottság határozatát a bevezetésről megsemmisítette. Mivel a bizottság mégsem vette figyelembe a bírósági határozatot, a korábban panasszal élő pártok képviselői ismét a Közigazgatási Bírósághoz fordultak. Ezúttal azonban ugyanaz a bíróság úgy döntött: a benyújtott panaszok nem megalapozottak, és helyben hagyta a bizottság azon döntését, miszerint nem veszi figyelembe a helyi járulék bevezetésével kapcsolatos kifogásokat.

Erdmann Ferenc, a VMDK helyi szervezetének elnöke úgy nyilatkozott: csalódott az újabb bírósági döntés miatt, de a fordulat nem lepte meg.

– Tulajdonképpen már az első bírósági határozatnál is erre számítottunk, akkor azonban mégis a mi javunkra döntöttek. Továbbra sem adjuk fel, most aláírásgyűjtésbe kezdünk. Tudomásom szerint néhány törökbecsei gyárban már meg is kezdték ezt az akciót, mert az emberek nem akarnak helyi járulékot fizetni. A pénzről ugyan az ígéreteknek megfelelően el fognak számolni, de nem a megjelölt célokra fordítják majd – indokolta a helyi járulékkal szembeni kifogásait a községi képviselő.

A referendumról és népi kezdeményezésről szóló törvény értelmében az ítélet végleges. A helyi járulékból befolyt összegeket a tervek szerint utak építésére, a vízvezeték-hálózat felújítására, valamint a szennyvízlevezető-rendszer bővítésére fordítják majd. Az önkormányzat ígérete szerint az így befolyt összeg felhasználásáról rendszeresen fogják tájékoztatni a lakosságot.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás