2024. november 26., kedd

Toporgás a választások körül

Folytatódik a nyomdafestéket tűrő mocskolódás a demokraták és haladók között

Boris Tadić szerb államfő, a Demokrata Párt elnöke és Tomislav Nikolić , a Szerb Haladó Párt elnöke csütörtöki találkozójukon nem állapodtak meg a következő választások dátumáról. A találkozóra állítólag Tadić kérésére került sor. Aleksandar Vučić , az SZHP alelnöke közölte, mivel nem sikerült megállapodniuk a DP első emberével, ezért biztosan sor kerül a mai nagygyűlésre Belgrádban.

A csütörtöki találkozón főleg a rendkívüli választások kiírásáról és a szerbiai helyzetről volt szó – részletezte pénteken Vučić.

– Sajnos nem sikerült közös nevezőre jutnunk. Pártunk már annyi kompromisszumot felkínált, annyi mindent felajánlott, de az államhatalom képviselői soha sem viseltettek megértéssel irányunkban. Nem marad más hátra, mint hogy a néppel együtt küzdjünk az igazságosságért, és Szerbia jobb jövőjéért – fogalmazott az SZHP második embere.

A B92 RTV értesülései szerint Nikolić továbbra is úgy véli, hogy azután kellene kiírni a választásokat, miután Szerbia elnyeri az Európai Unió tagjelölti státusát, de mindenféleképpen még az év vége előtt.

Tadić pénteken közleményben fordult a nyilvánossághoz, amelyben nem tett említést a csütörtök esti tárgyalás részleteiről, viszont több mondatában is nyomatékosította, hogy Szerbia számára az a jó, ha elnyeri az EU tagjelölti státusát, és csak azután kerül sor a választásokra.

– Az országnak stabilitásra, és nem ultimátumra van szüksége. A választásokat azután kell kiírni, miután az EU tagállamai döntöttek Szerbia tagjelölti státusáról. A választásoknak az ország európai feladatinak részét kell képezniük, a fejlődés, és nem az unió felé vezető út akadályának kell lenniük – olvasható az államfő közleményében.

Tadić megérti, hogy bizonyos ellenzéki pártok türelmetlenek és idegesek, ugyanakkor a zűrzavar és a rejtett fenyegetések helyett munkára, illetve stabilitásra van szükség – írja az elnök.

– A tagjelölti státus elnyerése után békés, civilizált és demokratikus légkörben tartjuk meg a választásokat. Az ultimátumok, fenyegetések és találgatások teljesen tűrhetetlen eszközök – állapította meg közleményében Tadić.

Vučić felháborodással reagált az államfő idézett közleményére, illetve botrányosnak, államilag és politikailag felelőtlennek nevezte. Az SZHP a kompromisszumot kereste, az államfő viszont erre nem volt hajlandó, hanem rá akarta kényszeríteni a pártra saját pártjának akaratát – véli Vučić. Hozzátette: természetesen az SZHP is gondot viselne Szerbia európai integrációjára, de a párt számára a polgárok érdeke a legfontosabb. Vučić szerint az EU tagállamai és politikusai közül senkit sem zavarná, ha december 18-án tartanák meg Szerbiában a parlamenti választásokat.

Az SZHP alelnöke elmondta, hogy a szombati nagygyűlésükön először beszédeket tartanak, majd végigsétálnak a főváros központi utcáin. A nagygyűlés még szombaton este befejeződik – közölte Vučić. Slaviša Orlović politikai elemző szerint jó, hogy a két legerősebb párt vezetője találkozott egymással. – Nikolić a követőinek és az államhatalomnak is szerette volna megmutatni, hogy hajlandó a kompromisszumra. Ugyanakkor azt is tudni kell, hogy Nikolićnak meg kell őriznie népszerűségét, feszültségben kell tartania lehetséges választóit, a következő választásokig folytatnia kell a tiltakozást, de olyan módon, hogy az ne veszélyeztesse a tagjelölti státus elnyerését – magyarázta Orlović.

Az elemző szerint Tadić a találkozóval azt üzente, hogy az ellenzék még mindig nem eléggé erős a rendkívüli választások kiírásának kiharcolásához.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás