2024. november 26., kedd

Brüsszelben is Nikolić a téma

A Brüsszelben záruló, ötödik kétnapos ülésük után a Szerbiai Képviselőház és az Európai Parlament küldöttségei tegnap közös nyilatkozatuk aláírása után egy másik nyilatkozatban szólították fel Tomislav Nikolićot, a Szerb Haladó Párt elnökét, hogy hagyjon fel az éhség- és szomjúságsztrájkkal.

A nyilatkozatban az EP és a szerb parlament képviselői arra szólítják fel a szerbiai hatalmi koalíció és az ellenzék pártjait, hogy próbálják meg a demokráciában elfogadott módon és légkörben rendezni nézeteltéréseiket, mert a tagjelölti státus ebben a pillanatban karnyújtásnyira van. A nyilatkozatot Jorgovanka Tabaković, az SZHP alelnöke, a szerbiai küldöttség tagja is aláírta, tudtuk meg Varga Lászlótól, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselőjétől, aki szintén jelen volt a brüsszeli ülésen.

Varga elmondta, hogy az aktuális politikai helyzet, amelybe természetesen a haladók akciója is beletartozik, nagymértékben befolyásolta az előre meghatározott napirendet, és bizonyos mértékben háttérbe szorította a Szerbia európai uniós csatlakozását, illetve a tagjelölti státus elnyerését érintő témákat.

– A jelenlevő Štefan Füle bővítési biztos, Jelko Kacin, az EP szerbiai jelentéstevője, Eduard Kukan, a Szerbiával foglalkozó delegáció vezetője, Doris Pack, aki két évtizede foglalkozik a régióval, valamint a többi jelenlevő európai politikus üzenete arra vonatkozott, hogy Szerbiában a politikai stabilitásnak kellene az elsődleges értéknek lennie, mivel a tagjelölti státus elérhető közelségben van. Azt is hangsúlyozták, hogy még rengeteg a tennivaló, de a tagjelölti státus csak akkor érhető el, ha ezekkel a konkrét dolgokkal foglalkozunk, és sokkal kevésbé azzal, amivel Szerbia sajnos pillanatnyilag foglalkozik – magyarázta Varga.

Kérdésünkre, hogy a brüsszeli ülésen részt vevő politikusok bármelyikének szájából elhangzott-e olyan kijelentés, hogy az SZHP elnökének sztrájkja negatívan befolyásolhatja Szerbia tagjelölti státusát vagy európai integrációját, a VMSZ képviselője közölte, hogy ilyen nyíltan ez természetesen nem hangzott el, az európai politikusok erre vonatkozó kijelentéseinek értelmezése viszont erre utal.

Az ülésen emellett előtérbe került Vajdaság autonómiájának kérdése is, nyilatkozta Varga.

– Az EP több képviselője is elmondta, hogy az Európai Parlament üdvözölné, ha végre megszületnének a közvagyonról és a Vajdaság bevételeiről szóló törvények, hiszen a két jogszabály a tartomány eddigi autonómiája erősítésének feltétele. Emellett terítékre kerültek az eddig már több alkalommal is részletezett témák, mint például a borítékolt lemondások, a vagyon-visszaszármaztatás, a Koszovóval folytatott párbeszéd, a hágai törvényszékkel megvalósított együttműködés, a szerbiai illegális bevándorlók és a független intézmények megerősítésének kérdése – összegezte Varga.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás