2024. július 18., csütörtök

Ma írják alá a szociális megállapodást

Több mint két héttel az egyeztetések befejezte után a szerb kormányfő, a szakszervezetek és a munkaadók képviselői ma írják alá a szociális megállapodást. A dokumentum azonnali hatállyal érvénybe lép, bár bizonyos rendeletei, mint például az órabér növelésére vonatkozó, majd csak június elsejétől lép életbe. A szakértők nem olyan lelkesek a megállapodást illetően mint a kormány.

Rasim Ljajić munkaügyi és szociálpolitikai miniszter elégedett a megállapodással. Szerinte a dokumentum függvényében jó irányba sikerül majd előrelépni. Ezenkívül az is fontos, hogy a szociális partnereknek sikerült egyezségre jutniuk – szögezte le Ljajić.

Branislav Čanak, a Függetlenség Ágazati Szakszervezet vezetője tegnap megerősítette lapunknak, hogy ma délelőtt tíz órakor írják alá a dokumentumot. Čanak egy nappal korábban lapunknak adott interjújában még aggályait fejezte ki a megállapodás alkalmazását illetően. A szakszervezeti vezető szerint fenntartásai már csak azért is jogosak, mert a kormányfő két hétig képtelen volt időt szakítani a fontos dokumentum aláírására. Čanak szerint a megállapodás rövid távon nem hoz látványos eredményeket és attól is tart, hogy a munkaadók majd nem tartják tiszteletben a dokumentumban foglaltakat. Fontosnak tartja, hogy elindult egy bizonyos fajta kommunikáció és reméli, hogy a minimális órabér növelése mellett új munkahelyek is nyílnak majd, hiszen a megállapodásban a kormány erre is ígéretet tett.

A szóban forgó dokumentum értelmében júniustól 102 dinár lesz a minimális órabér, vagyis 17 748 dinárt tesz majd ki a havi minimálbér. A megállapodás emellett előirányozza a szolgálati évek elismerését azokban a vállalatokban, amelyeknek az állam a többségi tulajdonosa, vagy amelyekben most kezdődött el a magánosítás. A szolgálati éveket a 2004 januárja és 2011 decembere közötti időszakra ismerik el azoknak a munkásoknak, akiknek valami miatt nem tartották nyilván az összes szolgálati évüket. A megállapodás értelmében az államnak az év végéig 500 millió eurót kell elkülönítenie a költségvetésből a gazdaság fellendítésére és a foglalkoztatottság növelésére. A megállapodás előirányozza, hogy a piacot stabil áron kell ellátni az alapélelmiszerekkel, valamint egy átfogó mezőgazdasági tervezet kidolgozását is kilátásba helyezi.

Lapunknak korábban Anica Nikolić, a Politika szerb nyelvű napilap gazdasági újságírója abbeli félelméről beszélt, hogy a munkaadók esetleg majd elbocsátásokkal ellensúlyozzák a magasabb minimálbérből fakadó többlet kiadásokat. Čanak lapunknak azt nyilatkozta, hogy ennek a lehetősége sajnos nem elképzelhetetlen. Nikolić szerint az sem igaz, hogy a megállapodás függvényében majd jobb gazdasági légkör alakul ki Szerbiában. A gazdasági újságíró szerint a dokumentumnak ehhez nin valós ereje. Nikolić arra is emlékeztetett, hogy két évvel ezelőtt már aláírtak egy hasonló megállapodást, ezt azonban egyik fél, tehát a szakszervezetek, a munkaadók, és a kormány sem tartották be.

A Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetsége május elseje alkalmából megfogalmazott közleményében megállapította, hogy a gazdasági válság Szerbiában változatlan intenzitással van jelen. A válság következményei egyre súlyosabbak, a polgárok pedig egyre szegényebbek – olvasható a közleményben. – A törvények megszegése, a nem működő intézményrendszer, a szép életről szóló valótlan mesék miatt a munkások egyre gyakrabban és egyre tömegesebben fejezik ki elégedetlenségüket. A munkásokat egységre és szolidaritásra szólítjuk fel. Mi a szakszervezetben folytatjuk a szociális igazságosságért, az igazságos bérekért, a jobb jövőért, a több munkahelyért és a magasabb életszínvonalért folytatott harcot – áll a közleményben.