2024. november 25., hétfő

Lúdtalpasak és együgyűek vagyunk?

Egeresi Sándor támogatja a tartományi rendőrség létrehozását – Az MNT ösztöndíjazza a rendőrakadémia magyar ajkú diákjait

Nemcsak hogy kevés a rendőr Szerbiában, hanem a nemzeti közösségek részaránya sem megfelelő a rendőrség kötelékében. A nemzeti közösségek nagyobb hányada a kilencvenes években bizalmatlanná vált e szolgálat iránt. Ma ezt az elveszített bizalmat próbálja visszaszerezni a rendőrség, jelentette ki két héttel ezelőtt a Magyar Szónak adott interjújában Mladen Kuribak rendőr tábornok, a belügyminisztérium rendőrségi igazgatóságának osztályfőnöke. Miképpen lehet ezt a bizalmat visszaszerezni, és mi minderről a politikum véleménye? Erre a kérdésre kértünk választ a tartományi parlament elnökétől, a Magyar Nemzeti Tanács elnökétől és a politikai pártok vezetőitől.

Egeresi Sándor, a Tartományi Képviselőház elnöke szerint a belügyminisztériummal való szorosabb együttműködés az elmúlt néhány évben jó eredményeket hozott. A nemzeti közösségek számaránya ugyan nem nőtt a rendőrség kötelékében, de minden évben egyre kevesebb atrocitás történik a nemzeti közösségekkel szemben.

– Magam voltam a kezdeményezője annak, hogy a belügyminisztérium tegye meg azokat a lépéseket, amelyek a nemzeti közösségek tagjait is érdekeltté teszik e hivatás iránt. Kezdeményezésem megszívlelték és az elmúlt két év során a belügyminiszterrel és munkatársaival folyamatosan látogattuk a többnemzetiségű közösségeket azzal a céllal, hogy népszerűsítsük a rendőrség munkáját, a rendőriskolát, a rendőrakadémiát. Ezt az akciót folytatjuk, de szerintem ez nem elegendő ahhoz, hogy a nemzeti közösségek számaránya nőjön a rendőrségen belül. A miniszter úrnak felhívtam a figyelmét arra, hogy a jobb eredmények érdekében elsősorban a felvételi politikán kell változtatni. A nemzeti közösségek tagjaival szemben pozitív diszkriminációt kellene alkalmazni, ne legyen például a szerb nyelv és irodalom tudása kizáró ok. Három év alatt, amióta a parlament elnöke vagyok, több olyan panasz érkezett hozzám, hogy vagy lúdtalp, vagy pszichikai felkészültség hiánya miatt utasítottak vissza jelentkezőket. Nem hiszem, hogy a nemzeti közösségek soraiban van a legtöbb lúdtalpas vagy együgyű fiatal. Inkább arról lehet szó, hogy a rendőrségi hierarchia bizonyos szintjein még él a korábbi beidegződés, a nemzeti közösségek iránti bizalmatlanság. A miniszter úrral beszélgettünk erről, és elvileg megállapodtunk abban, hogy változtatni fog a felvételi politikán. Én híve vagyok a tartományi rendőrség létrehozásának. Szerintem a nemzeti közösségek tagjai sokkal nagyobb bizalommal lennének a tartományi rendőrséghez, mint a jelenlegihez. A nyolcvanas években még fiatal voltam ugyan, de emlékszem arra, hogy az akkor még létező tartományi rendőrségnek volt tekintélye a polgárok körében. És ez nagyon fontos a közbiztonság, az eredményesség szempontjából. A vajdasági sokszínűséget nehezen értik meg Leskovacon vagy Kragujevacon, mi viszont tudjuk, hogyan él, miképpen lélegzik e közösség, és mit jelent az, ha ismerjük egymás nyelvét, szokásait, kultúráját.

Dr. Korhecz Tamás, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke tíz éve foglalkozik intenzíven ezzel a kérdéskörrel, ebből kilenc évet tartományi titkárként, most pedig az MNT elnökeként.

– A kisebbségi nemzeti közösség akkor lehet egyenrangú, ha részarányosan van jelen az államigazgatási, államhatalmi struktúrában. Ez egy nemzetközileg elfogadott elv. A szocialista rendszerben még működött az úgynevezett kulcsrendszer, de a kilencvenes években ezt megszüntették. Visszaállítani ezt az elvet nagyon nehéz, sok izzadsággal járó folyamat. Nagy volt az ellenállás, leginkább nem nyílt színű ellenállás, éppen ezért volt nehéz a dolgunk. A kétezres években mégis sikerült elérnem, elérnünk, hogy a jogszabályokban: az alkotmányban, a kisebbségi törvényben, az államigazgatási hivatalnokokról szóló törvényben megjelenjen ez az elv. A tartományi kormányzat az ösztöndíjazási politikától kezdve a felvételi politikán, a szisztematizáláson át a nyelvismeret megköveteléséig alkalmazza ezt az elvet, de ugyanez nem mondható el a köztársasági kormányzatról, amelynek a kezében van az egész állam igazgatása, működtetése, ugyanis sohasem tett olyan gyakorlati-szervezési intézkedéseket, amelyeknek az lenne az eredménye, hogy javuljon a helyzet. Vonatkozik ez a rendőrségre is. Tanulni kellene mondjuk a dél-tiroli vagy a finnországi példából, és olyan intézkedéseket kellene hozni, amelyek lépésről lépésre javítanának a helyzeten. Az MNT folyamatosan felhívja ezekre a gondokra azoknak a figyelmét, akik bármit is tehetnek az ügy érdekében. Ugyanakkor az MNT ösztöndíját az is megkaphatja, aki magyarként a rendőrakadémiára, e felsőoktatási intézménybe iratkozik.

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke kérdésünkre elmondta, hogy a magyar emberek túlnyomó többsége még mindig szégyenként éli meg még annak a gondolatát is, hogy rendőr legyen.

– Az önkormányzatokban és tartományi szinten a közigazgatásban sokkal jobb a nemzeti közösségek részaránya, mint a rendőrség, a katonaság, a vámhivatal kötelékében. De nemcsak azért, mert a vajdasági magyar közösségben komoly fenntartás volt és van is ezen intézmények, ezen hivatások iránt. Ettől függetlenül a VMSZ fontosnak tartja, hogy a részarányosság a rendőrségben is érvényesüljön. Ennek érdekében folyamatosan azoknak a népszerűsítő rendezvényeknek vagyunk a társszervezői, amelyeket általában ilyenkor, minden évben megszervez a belügyminisztérium. Sajnos azt tapasztaltuk, hogy amikor 20-30 magyar ember jelentkezik, utóbb kiderül, hogy különböző okok miatt senki sem alkalmas rendőrnek. Meggyőződésem, hogy a kilencvenes évek reflexe még mindig él a rendőrségen belül, annak ellenére, hogy a hivatalos politika nem ezt vallja. Dačić miniszter most eléggé erőteljesen próbál lépni annak érdekében, hogy minél több kisebbségi jelentkezzen rendőrnek. Számomra ez kissé furcsa, ugyanis ugyanannak a pártnak a jogutódja élén áll, amelyik a kilencvenes években ezt az alaphelyzetet előidézte. Az élet különböző fintorokat produkál, többek között ezt is. Ennek ellenére segíteni akarunk nemcsak a rendőri hivatás népszerűsítésében, hanem abban is, hogy a nemzeti közösségek soraiból megpróbáljunk rendőri vezetőket helyzetbe hozni. Sajnos nem túl nagy a választék.

László Bálint, a Magyar Remény Mozgalom elnöke szerint az ország vezetése a legutóbbi balkáni háborúk lecsengése után nem tett lépéseket annak érdekében, hogy a különböző nemzeti közösségek otthonosan érezzék magukat Szerbiában, semmiféle figyelmet nem fordított a kisebbségek biztonságérzetének növelésére.

– Ha a szerbiai rendőrség intézményére gondol a délvidéki magyar átlagember, akkor a korrupcióra és a hatalmi joggal való gyakori visszaélésre asszociál. Sajnos, olyan esetekről is halhattunk a múltban, hogy az egészségügyi felmérés során nagyon könnyen kirostálták a magyar vagy más nemzeti közösséghez tartozó jelentkezőket. Még akkor is, ha ugyanolyan fizikai tulajdonságokkal rendelkeztek, mint mondjuk szerb nemzetiségű társaik. A másik komoly probléma pedig a jelenleg állományban szolgálatot teljesítő rendőrök nyelvtudásának a szintje. A magyarok által lakott településeken túlnyomórészt olyan rendőrök dolgoznak, akik nem beszélik a településen élő nemzetiségek nyelvét, vagy ha beszélik is, megtagadják, rosszabb esetben pedig megtiltják a hozzájuk forduló vagy velük kapcsolatba kerülő személyekkel szemben saját nyelvük jogos használatát. Ivica Dačić belügyminiszter kijelentését azzal kapcsolatban, hogy kettős állampolgárok nem szolgálhatnak a rendőrségnél, magyarellenes diszkriminációnak tulajdonítom, hiszen erről eddig nem nyilatkozott soha senki a kormány részéről, csak most, hogy a magyar állam megteremtette a könnyített úton történő (vissza)honosítás feltételeit. Szerbiában eszerint el kellene bocsátani az összes más ország állampolgárságával is rendelkező személyt, legyenek ők bosnyák–szerb, horvát–szerb, montenegrói–szerb vagy bármilyen más állampolgárok. Pontos adatokkal nem rendelkezem. Ennek nyilvántartása a belügyi és titkosszolgálati szervek feladata, nem a politikai pártoké.

Rácz Szabó László, a Magyar Polgári Szövetség elnökének tudomása szerint a harminc zentai rendőr közül legfeljebb kettő a magyar.

– A fennálló helyzetet azzal magyarázza a szerb hatalom, hogy a magyarok nem jelentkeznek erre a pályára. Természetesen ez az állítás nem helytálló, hiszen jómagam is tudok olyan esetről, amikor teljesen egészséges, pszichikailag és fizikailag is erős magyar fiatalt egészségügyi problémákra való hivatkozással utasítottak el. Sajnos nemcsak a rendőrség kötelékében juthat magyar ember nehezen munkaviszonyhoz, hanem ez a hozzáállás érvényes az élet minden területére. Ezt az állapotot mindenképpen meg kell változtatni. A rendőrség esetében helyi és köztársasági erőket kell létrehozni. Helyi szinten például egy 80 százalékban magyarlakta községben 80 százalékban magyar rendőrséget kell felépíteni, helyi lakosokból. Tartományi és köztársasági szinten pedig alkalmazni kell a pozitív diszkrimináció elvét. A kettős állampolgárság nem szabad, hogy befolyásolja azt, hogy valaki lehet-e a szerbiai rendőrség tagja, hiszen Szerbia is az EU felé tart. Az MPSZ tiltakozik az ilyenfajta diszkrimináció ellen. A rendőri munka is egy a szakmák közül, törvény szabályozza a tevékenységet. Aki betartja a törvényt, a viselkedési kódexet, azt nem zárhatják el a lehetőségtől. Csak akkor lenne jelentősége a kettős állampolgárságnak a rendőrség kötelékén belül, ha a környező országokat ellenségként kezelnénk és a törvényen kívül is kisebbségellenesen kívánná felhasználni a szerbiai rendőrséget a szerb politikai hatalom. A rendőrt törvény és eskü köti a titoktartáshoz, a tevékenysége formáihoz, ha ezeket nem tartja be, törvény által üldözhető. Így teljesen értelmetlenné válik bárkitől elvenni a jogot, hogy munkaviszonyt létesíthessen a rendőrség kötelékében, ha életvitelszerűen Szerbiában él, egészséges, erkölcsileg tiszta, de több állampolgársággal rendelkezik.

Csonka Áron, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének elnöke arra emlékeztet, hogy ez a párt már többször javasolta, hogy a nemzetiség kinyilvánítása helyett az állami intézményekben dolgozóktól kérdezzék meg, mi az anyanyelvük és azon felül milyen más nyelveket beszélnek:

– Ezen keresztül némileg pontosabb adatokhoz juthatnánk a nemzetiségi arányok megítélésében és egyben megállapíthatnánk milyen más nemzetiségi nyelveket tudnak a rendőrségnél, a bíróságokon, az önkormányzatokban, a közvállalatokban dolgozók a gyakorlatban is alkalmazni. Aki több nyelvet beszél, annak az alapfizetésére nyelvtudási fizetési pótlékot kellene adni. Ami a rendőrséget illeti, téves az az elképzelés, hogy egy nem magyar anyanyelvű rendőr néhány óra alatt el tudja sajátítani a magyar nyelv használatát. Helyette magyar nemzetiségű, magyarul is tudó rendőröket kellene alkalmazni a rendőrség kötelékében. Ezt azért hangsúlyozom, mert előfordul, hogy a neve szerint magyarként van vezetve a rendőrségnél, de egy szót sem tud magyarul az illető. Az is megesik, hogy a magyar anyanyelvű rendőröket nem azokban a közegekben alkalmazzák, ahol hasznukat vehetnék. Ahhoz, hogy a nemzetiségek nagyobb számban jelentkezzenek a rendőrség kötelékébe, sokat kell dolgozni a kölcsönös bizalom visszaállításán. Ehhez elengedhetetlen a rendőrség decentralizációja. A környező országokban, mint Horvátország, Bosznia, Macedónia, Montenegró, Románia, Magyarország, Szlovénia stb., több rétegű a rendőrség szerveződése. Léteznek helyi, járási (regionális, tartományi) és országos erők. A helyi rendőrség összetételébe, pénzelésébe, a helyi rendőrfőnökök kinevezésébe sokkal nagyobb beleszólásuk van az önkormányzatoknak, mint itt Szerbiában. Koszovón multietnikus rendőrséget működtetnek. Ezek a példák, amelyek az EU országaira is jellemzők, azt mutatják, hogy komolyan viszonyulnak a részarányos képviselethez és megelőlegezik a bizalmat a nemzetiségek felé. Szerbiában némi előrelépés érezhető a kommunikáció terén, bár a régi beidegződések még mindig kihatással vannak a rendőrség működésére. A közbiztonság hatékonysága miatt elengedhetetlen a polgárőrség bevezetése. Azzal kapcsolatban, hogy kettős állampolgár nem lehet rendőr, az a VMDK álláspontja, hogy az idevágó törvény ezen rendelkezésén változtatni kell. Egyébként nyílt titok, hogy számos szerb–horvát, szerb–bosnyák, szerb–montenegrói, szerb–macedón kettős állampolgár van a rendőrség kötelékében, különböző beosztásokban. A hírhedt vörössapkások is rendelkeztek horvát útlevéllel. Azt, hogy követeljük a kérdéses rendelkezés kiigazítását, elmondjuk a lakossági fórumokon is. És azt is, hogy a magyar állam nem ad ki semmilyen adatokat az állampolgárairól más országoknak. Ezért felszólítunk mindenkit, akinek megvannak a feltételei, hogy bátran igényelje a magyar állampolgárságot.
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás