2024. július 17., szerda

Folyamatos az eskütétel

Wetzel Tamás miniszteri biztos: Június 4-ére, a nemzeti összetartozás napjára tervezünk ismét nagyobb szabású, ünnepélyesebb eskütételeket
Az első szabadkai eskütétel március 15-én volt

Budapesti tudósítónktól

Ahogyan arról a közelmúltban beszámoltunk, április utolsó munkanapján a szabadkai főkonzul átvette a tízezredik honosítási igénylést. Alkalom volt ez arra, hogy utánanézzünk: az eltelt négy hónap során hányan kérelmezték az egyszerűsített honosítási eljárást, s a magyar állampolgárság kötelékébe honosítottak hol, mikor tehetik le az állampolgársági esküt. Wetzel Tamás miniszteri biztos megkeresésünkre elmondta: eddig mintegy 70 000 honosítási kérelem érkezett a magyar hatóságokhoz.

Wetzler Tamás

– Ugyanakkor nagyon sok névmódosítási kérelmet is kaptunk, tehát már több százezres az átvett iratmennyiség. Március 15-én több külképviseleten is megszerveztük az ünnepélyes állampolgársági eskütételt; ennek érdekében kissé felgyorsítottuk a folyamatokat, hogy a közösségükért sokat vállaló kérelmezők már a nemzeti ünnep napján letehessék fogadalmukat. A hatályos jogszabályok egyébként úgy rendelkeznek, hogy miután a köztársasági elnök aláírja a honosítási okiratot, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalnak tizenöt napon belül el kell küldenie az erre vonatkozó értesítést az illetékes polgármesteri hivatalhoz vagy külképviselethez. Ezt követően a polgármesteri hivatal vagy a külképviselet értesíti az érintetteket és kitűzi az eskütétel időpontját, amiről tájékoztatja az ügyfeleket. Éppen ezekben a napokban ment ki nagyobb számú értesítés a honosítási okiratokról és az eskütételi időpontokról.

- A nemzeti ünnep óta nem tartottak állampolgársági eskütételeket?

– Dehogynem. Sokan letették már a fogadalmat; több magyarországi településen tartottak már ilyen rendezvényeket, de Csíkszeredán például naponta tartanak eskütételt. Csak ennek kisebb a sajtóvisszhangja. A rendszer működik, lényegében már önjáróan. Június 4-ére, a nemzeti összetartozás napjára tervezünk ismét nagyobb szabású, ünnepélyesebb eskütételeket.

- Milyen tényezőktől függ, hogy a külképviseletek milyen gyakorisággal szervezik meg a honosítási eljárásokat lezáró rendezvényeket?

– Ez elsősorban annak a függvénye, hogy az adott külképviseletre hány kérelem érkezik. Meglehetősen sok adminisztratív teendő van ugyanis az eskütételek megszervezésével, lebonyolításával kapcsolatban. Ki kell küldeni az értesítéseket, időpontokat kell egyeztetni, a szép ceremóniát is meg kell szervezni – meglehetősen sok a munka tehát mindezzel. Éppen emiatt döntött úgy a kormány, hogy további fejlesztések lesznek a külképviseleteken, annak érdekében, hogy a honosítási eljárást követő eskütételeket is zökkenőmentesen szervezhessék meg az illetékesek.

- Milyen fejlesztésekről van szó?

– További létszámnövelésről van szó: például a szabadkai főkonzulátus is azok közé a külképviseletek közé tartozik, ahol hamarosan növelni fogjuk a dolgozók számát, annak érdekében, hogy az eskütételek lebonyolításához szükséges személyzetet is biztosítsuk. Továbbá azért is szükség van a létszámbővítésre, hogy az útlevélkiadások is zökkenőmentesen történjenek. Elvileg ugyanis néhány héten belül Szabadkán is lehetővé válik, hogy az új magyar állampolgárok útlevelet igényelhessenek. Ehhez technikai feltételeket és a személyzetet is biztosítani kell.

- Az útlevél igénylésének milyen feltételei lesznek?

– A hatályos jogszabályok szerint minden magyar állampolgár kérhet útlevelet, s ez természetesen azokra is vonatkozik, akik újonnan szerzik meg az állampolgárságot. Rövidesen új típusú, biometrikus útleveleket adunk ki a külképviseleteken is, amelyek igénylése 7500 forintba kerül. Amennyiben valaki valamely külképviseleten adja át kérelmét, úgy egy minimális konzuli díjat is felszámolnak neki.

- Az elmúlt négy hónap tapasztalatai arra engednek következtetni, hogy jobban jár az a határon túli magyar, aki Magyarországon kérelmezi honosítását, már amennyiben fontos neki, hogy gyorsan lebonyolítsa az ügyintézést…

– A szabadkai főkonzulátuson mindent megtesznek a gyors és zökkenőmentes ügyintézés érdekében, de tény, hogy hatalmas ott az érdeklődés. A visszajelzések is azt mutatják, hogy nagyon korrektek az ottani munkatársak, s azt tapasztaljuk, hogy Szabadkáról szakmai szempontból nagyon alaposan előkészített kérelmek érkeznek. Aki viszont holnap akarja benyújtani a kérelmét, Szabadkán nyilvánvalóan nagyon nehezen teheti azt meg, hiszen az év végéig szinte teljes az előjegyzési lista. Akinek fontos, hogy minél előbb átadhassa kérelmét, annak valóban Magyarország területén érdemes átadnia az igénylését a kétezer anyakönyvi hivatal, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal 23 ügyfélfogadó irodája, vagy a 26 kormányablak egyikénél.