Keddi számunkban írtunk róla, hogy Szögi Csaba, lapunk munkatársának támadói ellen az óbecsei rendőrség nem büntető, hanem szabálysértési eljárást kezdeményezett. A gyanú szerint Z. Gábor (1988), E. Tamás (1992), Sz. Attila (1988) és egy kiskorú személy április 15-én este a Középiskolások Művészeti Vetélkedőjének óbecsei döntőjén a férfimosdó előterében rátámadtak a mosdófülkéből kilépő Szögi Csabára. A támadók áldozatuk fejére mértek ütéseket, illetve rugdosták Szögit. A gyanú szerinti elkövetők a támadás ideje alatt a magyarazat.info honlapon megjelent, A délvidéki újságírás díszpintyei című gyalázkodó írássorozatból idéztek. A szóban forgó sorozat célpontja első alkalommal Szögi Csaba, másodszor pedig Szabó Palócz Attila publicista volt.
Az üggyel kapcsolatban lapunknak Szögi Csaba, Nedim Sejdinović, a Vajdasági Újságírók Független Egyesületének főtitkára, Barát Tóth Lívia, a Vajdasági Magyar Újságírók Egyesületének elnöke és dr. Korhecz Tamás, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke nyilatkozott.
NEVETSÉGES FEJLEMÉNY
Szögi Csaba szerint szinte nem is érdemes kommentálni, hogy az óbecsei rendőrség szabálysértési feljelentést tett az ügy kapcsán. Az egész dolog nevetséges – nyilatkozta lapunknak Szögi.
– Az óbecsei rendőrség korábban már mondta, hogy ebből a támadásból szerintük csak egy szabálysértést lehet kihozni. Éppen azért azt tanácsolták, hogy még várjunk, legyek türelemmel, megpróbálják felgöngyölíteni az ügyet, annak érdekében, hogy bűnvádi feljelentést tehessenek. Ezért nem értem a legújabb fejleményeket, nagyon meglepődtem. Meglehetősen felháborodtam a dolgok ilyen irányú alakulása miatt. Magánemberként nem is tettem volna feljelentést, újságíróként vállaltam a procedúrát, erre ilyen irányban haladnak a dolgok... – fogalmazott Szögi.
A magyarazat.info honlappal, illetve az ott, ellene irányuló gyalázkodásokkal kapcsolatban kollégánk elmondta, hogy az óbecsei rendőrség ezzel kapcsolatban is fontolgatta az eljárási lehetőségeket. Az a probléma, hogy nagyon nehéz bármit is bizonyítani, nem egyszerű alátámasztani, hogy ki áll a honlap és az ott szereplő írások mögött – magyarázta Szögi.
Kérdésünkre, hogy a támadás, illetve az írásos gyalázkodás mennyire befolyásolja majd a jövőben munkásságát, Szögi a következőket nyilatkozta:
– A támadás nevelő jellegű volt: függvényében még keményebb leszek írásaimban, hiszen pontosan az ilyen típusú emberek ellen harcolok. Senki se számítson arra, hogy ezután majd befogom a számat, vagy cenzúrázom magamat.
SOKK A SZAKMA KÖRÉBEN
Két nap alatt ez a második eset, amely azt bizonyítja, hogy az állam, a rendőrség és az igazságügy nem veszi elég komolyan az újságírók védelmét – állapította meg Nedim Sejdinović, a Vajdasági Újságírók Független Egyesületének (NDNV) főtitkára. Hozzátette: az egyesület konzultált jogászával és a jogász már ma felveszi a kapcsolatot az óbecsei ügyészséggel, hogy adatokat gyűjtsön az ügy részleteiről. Az NDNV pedig levélben kér magyarázatot az óbecsei rendőrségtől.
– Ebben a pillanatban nem nyilatkoznék bővebben, mivel nem tudunk mindent az ügyről. Azt sem tudjuk, hogy a rendőrség minek minősítette a támadást. Előfordulhat, hogy a rendőrség nem vett figyelembe minden lényeges részletet. Ne feledkezzünk meg arról, hogy Szögi Csabát egy honlapon már korábban is fenyegették, és úgy tűnik, hogy az erőszakos támadás ennek a megfélemlítési akciónak volt a folytatása. Konkrét válaszokat várunk, hogy miért csak szabálysértési feljelentést tettek. Annyi azonban biztos, hogy egy újságíró elleni támadást nem szabad egy kocsmai vita szintjére degradálni. Nem szeretnénk beleavatkozni az igazságügy munkájába, viszont válaszokat kell kapnunk arra, hogy Szerbiában miért nem veszik komolyabban az újságírók elleni támadásokat. Felháborított és sokkolt bennünket a rendőrségi feljelentés – magyarázta lapunknak Sejdinović.
Az NDNV titkára azt is közölte, hogy az egyesület felajánlja jogásza szolgáltatásait, illetve segítségét Szögi Csabának.
VISSZÁS TÖRVÉNYKEZÉS
A Vajdasági Magyar Újságírók Egyesületét szintén meglepte az óbecsei rendőrség lépése – nyilatkozta a Magyar Szónak Barát Tóth Lívia, az egyesület elnöke.
– Nem vagyok jogász, nem tudhatom, hogy az illetékesek milyen indoklással döntöttek a szabálysértési eljárás mellett, és miért nem bűnvádi feljelentést tettek. Nyilván a törvény dolga eldönteni, hogy milyen esetekben milyen szankciókat alkalmaz. Ugyanakkor nem kell jogásznak, sem a VMÚE elnökének lenni ahhoz, hogy észrevegyük: a szerbiai igazságügyben és törvénykezésben nagy visszásságok történnek. És most nemcsak az újságírókkal szembeni viszonyulásra gondolok. A VMÚE a többi újságíró-egyesülethez hasonlóan a szabad véleménynyilvánítás joga mellett száll síkra. Elítéljük az ököljogot, az önbíráskodást és a gyűlöletbeszédet. Megköveteljük az újságírók védelmét. Hova jutunk akkor, ha mindenki ütni kezd, amikor valamit nem úgy gondol, mint az újságíró, vagy nem tetszik neki az illető médium szerkesztéspolitikája? – tette fel a kérdést Barát Tóth Lívia.
A VMÚE elnöke szerint éppen az erőszak megelőzése miatt lenne fontos, hogy az illetékesek következetesen alkalmazzák a törvényeket. A törvények azért vannak, hogy alkalmazzák is őket – szögezte le Barát Tóth Lívia.
NEM KIZÁRT A MEGFELELŐ BÜNTETÉS
Korhecz Tamás, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, jogász szerint érdemes figyelembe venni, hogy a sajtószabadságot illetően Szerbia nem tartozik az előkelő helyezést elérő országok csoportjába. Fontos lenne, hogy az állam változtasson a szabad sajtóhoz való viszonyulásán – véli Korhecz. Hozzátette: ebbe az is beletartozik, hogy az újságírók ellen újságírói munkájuk végzése miatt történő támadások esetén megfelelő legyen az állam fellépése.
– A Szögi Csaba elleni támadást mindenféleképpen elítélendő cselekménynek tartom. Biztató, hogy az eseményt hatékony nyomozás követte, a feltételezett támadókat igencsak gyorsan azonosította és elfogta a rendőrség. A minősítéssel kapcsolatban, hogy bűncselekményről, vagy szabálysértésről van-e szó, már nem tennék elhamarkodott kijelentéseket. Nincsenek birtokomban a kihallgatási jegyzőkönyvek, illetve az egyéb kapcsolódó operatív anyagok, amelyek alapján megítélhetném az elkövetők motivációját. Ahogyan azt már a nemzeti alapon történő incidensek kapcsán is elmondtam: a megfelelő büntetéssel járó szabálysértési szankcionálás sokkal hatékonyabb eszköz a büntető eljárásnál. A büntető eljárás sokkal bonyolultabb, hosszabb ideig elhúzódhat, több a jogorvoslati lehetőség és nehezebb a bizonyítás. Egy szabálysértési eljárásban is megfelelő, elrettentő erővel bíró büntetésben részesülhetnek az elkövetők – taglalta Korhecz.
Az MNT elnöke elmondta, hogy az eljárás során mindenféleképpen súlyosbító körülményként kellene tekinteni arra, ha bebizonyosodik, hogy az elkövetőket Szögi Csaba újságírói munkája ösztökélte cselekedetük elkövetésére. Korhecz közölte, hogy egy szabálysértési bíróság is kimondhat rövidebb időtartamú börtönbüntetést.