2024. november 27., szerda

Múzeum nyílt a turbinaállomáson

ÓBECSE

A felújított turbinaállomásban múzeum nyílt, a tetejére pedig éttermet terveznek


Az Óbecsénél megépült, egykor a világ legkorszerűbb zsilipjeként számon tartott hajóátemelő szerkezet ma már nem üzemel, de kiemelt jelentőségű ipari műemlékként és idegenforgalmi látványosságként továbbra is számon tartjuk. Az óbecsei önkormányzat a Vajdaság Vizei Közvállalattal, valamint a Tartományi Műemlékvédelmi Hivatallal 2008 óta dolgozik azon, hogy a régi hajóáteresztő zsilip turbinaállomását megmentsék az enyészettől. Ennek eredményeként a munkában részt vevő intézmények és az önkormányzat képviselőinek, valamint a helyi idegenforgalmi hivatal munkatársainak a jelenlétében átadták a felújított épületet, amelyben egy, a zsilip történetét és néhány korabeli, kuriózumnak számító technikai eszközt is bemutató állandó kiállítás is helyet kapott. A múzeumban számos magyar nyelvű régi tervrajz és képeslap is látható, valamint „Ištvan Tir”, azaz Türr István portréja – a tájékoztató feliratok azonban sajnálatos módon csak szerb és angol nyelven olvashatóak.

Az önkormányzat a zsilip területét egyéb turisztikai tartalmakkal is szeretné majd idővel gazdagítani, a múzeum fölötti kilátó területére ugyanis egy éttermet, a zsilipre pedig díszkivilágítást terveznek, de az elképzelések szerint itt lesz a leendő gyógyfürdő-komplexum is. A múzeumot egyelőre csak csoportosan, bejelentkezés után lehet látogatni.

Az óbecsei Türr István-zsilip a Dunát és a Tiszát összekötő egykori Ferenc-csatorna Tisza felőli torkolatánál épült. A csatornát a magyar államtól Türr István vette át 75 évre használatra, a vízlépcső az ő megbízása alapján szintén Heinz Albert tervei szerint készült az 1895–1900-as időszakban. Az elektromos meghajtású zsiliprekeszek működéséhez szükséges villamos energiát a zsilip mellett felépített vízerőmű szolgáltatta – ez volt Európában az első elektromos árammal működő, vaskonstrukciós hajóátemelő zsilip, de a maga idejében világviszonylatban is az egyik legkorszerűbb és leghatalmasabb építménynek számított.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás