2024. július 16., kedd

Te is képes vagy rá?

A kamanci rendőriskolában a legkorszerűbb oktatási módszerek szerint tanulnak a fiatal rendőrpalánták – Aki rendőrnek jelentkezik, nem lehet 163 centiméternél alacsonyabb nő és 170-nél alacs
Biljana Puškar, a rendőriskola igazgatója (fotó: ótos András)

Hétvége mellékletünkben már két ízben foglalkoztunk a nemzeti közösségek rendőrségbeli részarányosságával. A belügyminisztériumban elmondták, hogy az ország minden részében hiány van rendőrökből, a nemzeti közösségek részaránya a rendőrség soraiban pedig sokkal alacsonyabb a lakosságbeli részarányuknál. Így például Vajdaságban a rendőrség kötelékében a magyarok száma alig éri el az öt százalékot, holott legalább tizennégy százalék körül kellene mozognia ennek a mutatónak.

Így van ez a többi nemzeti közösség esetében is. Minderről politikusaink is elmondták véleményüket. Ezúttal a kamanci (Sremska Kamenica) rendőriskolába látogattunk el, azzal a céllal, hogy bemutassuk ezt az intézményt és némi betekintést kapjunk abba, hogy valóban mekkora az érdeklődés a nemzeti közösségek soraiból e hivatás iránt.

Minden diák megtanul autót vezetni is

Biljana Puškar, az iskola igazgatója munkatársaival fogad. Magyarul köszön és beszélgetésünk alatt is többször használ magyar szavakat. Később elmondja, hogy az újvidéki Telepen élt, magyarok között, ott kóstolt bele nyelvünkbe.

– Az iskola az elmúlt években igen alapos átszervezésen, reformon esett át. Ma már nem négyéves, mint azelőtt, hanem egyéves és a három-, illetve négyéves középiskolát befejezett tanulók jelentkezhetnek pályázatunkra. Egy-egy évfolyamon 120-tól 160 tanulónk van. Amikor 2007-ben elkezdtük a megreformált oktatást, pályázatunkra 4407 fő jelentkezett. Ebből 3850 pályázó kérvényével foglalkoztunk, a többinek hiányos volt a dokumentációja. Az elbírált jelentkezők közül 2835 (73,64 százalék) volt a férfi és 1015 a nő (26,36 százalék). A szerbek száma 3387 (87,98 százalék), a nemzeti közösségek tagjainak száma pedig 463 (12,02 százalék) volt. A 3850 pályázó közül 2497 jelentkező felvételizhetett, ugyanis ennyien tettek eleget a pályázati feltételeknek. Ebből 2234 (86,47 százalék) volt a szerb és 263 (10,53 százalék) a más nemzeti közösséghez tartozó diák. A felvételi vizsgának eleget tett 490 jelentkező, ebből 364 szerb (74,30 százalék) és 42 más nemzetiségű (8,57 százalék). A belügyminisztérium döntése alapján 130 tanulót vettünk fel a felvételi vizsga rangsora alapján. Ebből 98 (75,38 százalék) volt a férfi és 32 (24,62 százalék) a nő, 117 (90 százalék) a szerb és 13 (10 százalék) a nemzeti közösségek tagja. A későbbi évfolyamokon is hasonlóak voltak a számarányok. Én nem mondom azt, hogy ezek az arányok teljes mértékben fedik a Szerbiában élő összes nemzeti kisebbségek számarányát, de célunk az, hogy a rendőrség folyamatban levő reformja során ez megtörténjen. Az elmúlt évek során folyamatosan népszerűsítjük a rendőrséget a nemzeti közösségek körében. Tesszük ezt az önkormányzatokkal és a Tartományi Képviselőházzal karöltve. És tesszük ezt a nemzeti közösségek nyelvén, a szerb mellett albánul, bolgárul, magyarul, cigányul, románul, ruszinul, szlovákul, ukránul és horvátul. Hivatásos multietnikus tájékoztatókat tartottunk már Szabadkán, Nagykikindán, Újvidéken, Zomborban, Bujanovacon, Preševón, Medveđán, Novi Pazarban. Különböző tájékoztató jellegű nyomtatványokat adunk ki a már felsorolt nyelveken, és a www.copo.edu.rs című honlapunkat is folyamatosan gazdagítjuk a nemzeti közösségek nyelvén megfogalmazott információkkal.

Oktatás a tantermekben

Egy kis nyomtatványt kapok, amelynek címlapján csinos rendőrruhás fiatalok, előtérben egy szemrevaló lánnyal és alatta a szöveg magyarul: Erre te is képes vagy! Belül fényképek az iskolával kapcsolatos ismertető szöveggel.

– Ezt az ismertetőt bárki megtalálhatja honlapunkon magyar nyelven is. És megtudhatja belőle, hogy az alapképzés 42 hétig tart. Azt, hogy az iskola díjmentesen biztosítja a legkorszerűbb elveken alapuló szakképesítést, az oktatási anyagot, a diákotthoni elszállásolást kétágyas szobákban és az élelmezést. A tantermek, az oktatótermek, a tornatermek, a harcászati jártasság megszerzéséhez szolgáló korszerű termek, a hatalmas udvar mellett az iskolának ötvenezer kötetes könyvtára, mozija, klubja, orvosi rendelője van. A sikeresen elvégzett kiképzés után a belügyminisztérium a diákokat féléves próbaidőre küldi, majd a szakvizsga következik és az alkalmazás. Aki mindezt befejezi, köteles legalább négy évig dolgozni a rendőrségnél. Ha előbb megszakítja a munkát, ki kell fizetnie a kiképzés teljes költségét.

A beiratkozás első alapfeltétele a szerb állampolgárság, ugyanis a jelenlegi törvény értelmében kettős állampolgár nem dolgozhat a rendőrségnél, így a rendőriskolát sem végezheti el. Természetesen alapfeltétel a büntetlen előélet, és azt is bizonyítania kell a jelentkezőnek, hogy nem folyik ellene bűnvádi eljárás. Anyakönyvi kivonatával pedig azt, hogy nem fiatalabb 18 és nem idősebb 26 évesnél. Korábban tudnia kellett autót vezetni, de ez ma már nem kötelező feltétel, ugyanis a kiképzés alatt mindenkivel megtaníttatják az autóvezetést. És az úszást is. Az, aki rendőrnek jelentkezik nem lehet 163 centiméternél alacsonyabb nő és 170 centiméternél alacsonyabb férfi.

Való világ az iskolában


– A felvételi vizsgán a bizottság elé nem kerül a jelentkezők neve és egyéb adata. A pszichológiai vizsgát mindenki saját anyanyelvén teheti le. Ezenkívül a felvételi vizsga során ellenőrizzük a jelentkező egészségi állapotát, testi erőnlétét, hogy ismeri-e a szerb nyelvet és a helyesírást, valamint interjút is készítünk velük. El kell mondanom, hogy vannak olyan jelentkezők, akik olyan környezetből érkeztek, ahol nem volt alkalmuk megfelelően megtanulni szerbül. Ez nem kizáró ok a felvételinél, és ha a jelentkező minden más eredménye kiváló, nem vesszük túl szigorúan ezt a feltételt, ugyanis tudjuk, hogy az egyéves kiképzés során mindenki megfelelő szinten elsajátítja majd a szerb nyelvet. Ennek ellenére nem ártana, és ezt el is mondjuk mindegyik bemutatónkon, hogy ha a felvételi vizsga előtt kissé készülnének a jelentkezők. Az oktatás során egyébként angolul, németül is tanulnak, és környezetnyelvet is, mint ahogy most a szerbek a magyart. A szegedi rendőriskolával van egy közös projektumunk, amely során az itt tanuló diákok magyar, a Szegeden tanuló magyar diákok pedig szerb nyelvtanfolyamot végeznek el. A határon átívelő projektumot, amelynek hivatalos neve Cross Border Cooperation HUSRB, az Európai Unió támogatja. A belügyminisztérium egyébként hamarosan pályázatot ír ki a határ menti rendőrök kiképzésére is, ahol egyik feltétel lesz a szomszédos ország hivatalos nyelvének ismerete is.

Az 1848-ban épült kamanci rendőriskola a mai napig katonai és rendőri képzést szolgált. A 16 hektáros parkjával együtt egy szép létesítmény. Annak ellenére is, hogy kaszárnyára emlékeztet. Kívülről. Odabenn az oktatók szigora sem tudja azzá tenni. A diákoknak a napi nyolcórás kiképzés mellett csupán saját szobájukat és ruhájukat kell rendben tartaniuk. Időnként a park rendezésében is részt vesznek. Az egyik oktatótól megkérdeztem, mennyi szabadidejük van a tanulóknak, és azt mire használják. A válasz az volt, hogy a délelőtti és a délutáni erőteljes és gyakran stresszes oktatás után senkinek sincs kedve duhajkodni. Pihennek, olvasnak, sétálnak, barátkoznak…

Harci fortélyok