A mezőgazdasági minisztérium állat-egészségügyi igazgatósága Bocsár és Beodra falvakat lépfenével fertőzött területté nyilvánította, és betiltotta a fertőzött állatok húsának és tejének a fogyasztását, valamint a beteg vagy beteg-gyanús állatok levágását. Erre azt követően került sor, hogy Bocsáron elpusztult egy szarvasmarha, az illetékesek pedig az anthrax néven is ismert lépfenére gyanakodtak. Mintegy 20 kilométeres körzetben minden állatot beoltottak és a fertőzött területeket fertőtlenítették, így ezekkel a megelőző intézkedésekkel feltehetőleg sikerült megállítani a fertőzés további terjedését.
Bár komoly anyagi kár érte és szerette is a teheneit, Milan Jankov bocsári gazda szerint sok most a hűhó semmiért. Azt mondja: a faluban nyugalom van, az állatokat beoltották, és mindenki végzi a dolgát. A családtagok szerint máskor is volt már hasonló betegség, lesz is még ilyen, most csak az uborkaszezon miatt lett ekkora hírverése ennek a sajnálatos esetnek.
Amikor azonban délután beérek a faluba, még azt gondolom, a félelem vagy az újságírók rohama miatt lettek kihaltak az utcák. A Jankov-házban, ahonnan a fertőzés elindult, a kapu és az ajtók tárva-nyitva állnak, csak egy kutya és egy macska fogad. Bemegyek a mellettük lévő házba, ott is rokon él.
Nada Jankovtól tudom meg: a szomszédságában két fivér és Donka nővérük él, az iskolázott, lelkiismeretes, egyedülálló testvérek főleg állattenyésztéssel foglalkoznak. Milan a legfiatalabb, az ő tehene pusztult el június 2-án. Mivel aznap rekkenő hőség volt, az állatorvos feltételezése szerint az üszőnek a szíve mondhatta fel a szolgálatot a nagy meleg miatt. A tetemet ezután elvitték Nagykikindára, állítólag kutyaeledelnek. Ekkor kezdődtek a bajok, a tetemet elszállítók egyike ugyanis a fertőzés miatt kórházba került.
Milanhoz rögös nyári út vezet, Nada kísér el oda, ahol a fiatalember most a falu határától egy kilométernyire tölti az egész napot, ily módon felügyeli a csordáját. Addig lesz ez így, amíg fény nem derül a fertőzés részleteire.
– Június 6-án vettem észre, hogy egy másik tehenem is megbetegedett, ekkor jöttek ki a törökbecsei állatorvosok. Mintát vettek, de már akkor feltételezték, hogy lépfenéről van szó – mondja Milan.
A fiatalember ekkor azt az utasítást kapta, hogy temesse el a tehenet, amit ő az előírásoknak megfelelően meg is tett. Június 7-én egy újabb tehén és egy kanca is megbetegedett, és másnapra el is pusztultak. Némi huzavona és tétovázás után a hatóságok elvitték a tetemeket, és fertőtlenítették a helyszínt. Bocsáron a lépfene egyelőre csak ebben az egy csordában ütötte fel a fejét, Jankovéknál pusztult el négy állat, a többit beoltották és megfigyelik.
A fertőzés eredetéről egyelőre csak találgatások folynak, Milan szerint a talajvizes gyümölcsösben lekaszált fű lehet az oka, vagy valamelyik fertőzött pocsolyából ihattak a tehenek.