Szerbiában mindössze néhány város, Vajdaságban pedig csupán Óbecse kapta meg azt a lehetőséget, hogy a gerontológiai központban 26 hátrányos helyzetű fiatal jusson ideiglenes munkához és szerezzen szakképesítést. A fiatalok foglalkoztatási és migrációs programjának az a célja, hogy a 15 és 30 év közötti, szakképzettséggel nem rendelkező munkanélküliek elhelyezkedését munka melletti képzéssel segítse elő.
Az óbecsei gerontológiai központban jelenleg két olyan projektum van folyamatban, amely ezt a célt szolgálja. A májusban megkezdett első programban 18 személy vesz részt, közülük kilencen betegápolói, s ugyanennyien segédszakács-képesítést szereznek majd. A program részvevői a fél év alatt havonta legalább 100 munkaórát dolgoznak le, amiért a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálattól munkabért és részleges egészségbiztosítást kapnak, a munka mellett pedig képzésben is részesülnek, majd a program végén letett sikeres vizsga után a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat tanúsítványt ad ki díjmentesen a számukra. A program részvevői ez alatt a hat hónap alatt is szerepelnek a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat nyilvántartásában.
A júniusban megkezdett második programban nyolc szociális támogatásban részesülő, legfeljebb 30 éves szakképzetlen személy vesz részt. A gondnoknak, varrónőnek, női és férfi fodrászsegédnek tanulók féléves, a vasalónőnek-mosónőnek készülő pedig 4 hónapos képzés és a záróvizsga után nyeri el szakképesítését. Ők a folyamatos szociális támogatás és a részleges egészségügyi biztosításon kívül szintén kapnak jövedelmet: a 100 óra munkáért járó havibér 9370 dinár.
– A programban részt vevők kiválasztása a szociális központtal és a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálattal közösen történt. Intézményünk egyedül a képzésért kap térítést, a bérek kifizetése a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat feladata. A fiatalok közül sokan a 100 órán felül önkéntes munkára is jelentkeznek. Ezzel a projektummal mindenki jól jár: mi azért, mert az évi szabadságok idején van segítségünk, a fiatalok meg azért, mert foglalkoztatjuk őket és egy tapasztalt szakmunkás mellett tanulhatnak. Reméljük, a program végén megszerzett képesítésekkel nagyobb eséllyel kapnak majd lehetőséget a munkaerőpiacon. Komoly pályázati feltételeknek kellett eleget tennie annak az intézménynek, amely részt kívánt venni ebben a programban, amely egyébként bele is illik a község szociális stratégiájába. Az előző közmunkaprogram során bizonyítottunk, és most is pozitívak a visszajelzések, ezért azzal biztatnak bennünket, hogy lesz még lehetőségünk részt venni egy újabb programban – mondta el érdeklődésünkre dr. Ricz György, a gerontológiai központ igazgatója.
A projektumban néhány óbecsei magánvállalkozó is részt vett, de a gerontológiai központ által foglalkoztatottak létszáma szerbiai viszonylatban is kiemelkedő. A program a szerb kormány és egy spanyol fejlesztési alap által létrehozott Fiatalok Foglalkoztatási Alapjának támogatásával valósul meg.