2024. október 7., hétfő

Az elfelejtett kőhegy

Kamena Gora páratlan panorámájával és felejthetetlen vendégszeretetével várja a látogatókat
Egy kiterjedt fennsíkon, a falu fölött található az a hatalmas feketefenyő, amely a legenda szerint 400 éves. A hegylakók hite szerint segíti a lelki megtisztulást és a gyógyulást (Igor Strahinjić felvételei) Valahol a világ végén, közel az éghez és a madarakhoz, a vén fenyőerdők közepén olyan nyíltszívű és vendégszerető hegylakók várnak ránk, amivel manapság ritkán találkozik az ember. Kamena Gora, a Montenegró tőszomszédságában lévő Prijepolje melletti, száz forrás táplálta hegy egy igazán felejthetetlen hétvégével ajándékozza meg azt, aki ide látogat.
A Belgrád-Bar vasútvonalon fekvő Kumanica-kolostor Ostrog után a pravoszláv egyház második legjelentősebb központja. 2000-es felújításához nagymértékben hozzájárult az itt élő muszlim közösség is


Kamena Gora falva 1400 méter magasan fekszik az azonos nevű hegyen: kissé vad, izgalmas és titkokkal teli vidék ez. Az elbeszélések szerint nevét (kőhegy) azért kapta, mert a szomszédos Sopotnicáról úgy látni a falu házait, mintha egy varázsló keze nyomán kerültek volna az égből a szürke sziklacsúcsokra. Valamikor – a két világháború között – népszerű gyógyüdülő volt ez a hely, ma már szinte teljesen feledésbe merült: a környék lakóinak a zöme áttette székhelyét Prijepolje, Bijelo Polje vagy Pljevlje városába, és a varázslatos faházakban már csak kevesen élnek.

A raftingolók nem mindig ilyen békés vizeken eveznek, mégis felejthetetlen az élmény marad számukra a Lim-folyó

Akik maradtak, nem akartak belenyugodni abba, hogy a falu kihal – az amerikai USAID támogatásával az elmúlt pár évben felújították faházaikat, így próbálják meg visszacsábítani a városba vándorolt egykori szomszédokat és idecsalogatni a turistákat. Ezekben a hangulatos faházakban remek házikoszttal – kajmakkal, sonkával, kolbásszal, báránysülttel, hajdinapitével, csalánlevessel, házi málna-, áfonya- és csalánszörppel meg persze pálinkával – várják a vendégeket, akik így első kézből tapasztalhatják meg a hegylakók egyszerű, hagyományos életmódját. A Vlade Divac szülővárosától, Prijepoljétől mindössze 20 km-re lévő hegy emellett számos más izgalmat és szépséget is kínál annak, aki ide látogat: a séta az érintetlen és turistáktól egyelőre csendes vidéken meseszerű élmény – a hegytetőről elénk terülő lélegzetelállító panoráma, ahonnan Zlatiborig, Durmitorig, Zlatarig is ellátni, minden fáradtságot megér. Mintegy 80 km-es jelölt túraútvonal és 12 bicikliút is várja a sportosabb vendégeket, a kalandvágyóbbak pedig sziklát mászhatnak vagy a Lim folyón raftingolhatnak.

Kamena Gora megőrizte egyedi faházait, de tájházakkal is emléket állítanak az ősök népi építészetének

A gyógyfüvekben és forrásvizekben páratlanul gazdag vidékről azt mondják a hegylakók: nem kell oda orvos, ahol az emberek végelgyengülésben halnak meg. Valóban sok idős ember él errefelé, nem hiába a mondás: annyi évet élsz, ahány forrás vizéből iszol. Márpedig ezen a kőhegyen közel száz forrásből fakad víz.

A húsz méteres sopotnicai vízesés páratlan szépségű környéke természetvédelmi terület

Egy tökéletes nap a Kamena Gorán – valahogy így szól a helyiek turistacsalogató marketinges jelmondata. Semmi kétség nem fér hozzá: az ambiciózus terv, a falu újjáélesztése sikerülni fog. Miközben szorítok érte, azt is kívánom: a szinte elfelejtett kőhegy maradjon meg örökre annak az érintetlen, magányos és méltóságteljes öreg hölgynek, amilyennek 2011 tavaszán, orgonavirágzáskor megismertem.