Egy nagy múltra visszatekintő intézmény önállóságának a megszűnését eredményezte az a 2010. január 1-jén életbe lépett, a bíróságok hatásköréről és székhelyéről szóló törvény, amely az óbecsei intézményt az újvidéki alapbíróság kihelyezett egységévé minősítette át. Jelenleg folyamatban van az új bírósági hálózat kidolgozása, ezt a lehetőséget használta ki az óbecsei önkormányzat tanácsa arra, hogy azzal a javaslattal forduljon többek között az államfőhöz és az igazságügyi minisztériumhoz: hozzák létre az óbecsei alapfokú bíróságot, emeljék hat főre a bírók létszámát, és helyezzék vissza a büntető eljárásokat az óbecsei bíróságra.
– Amikor 2009-ben megtudtuk, hogy az óbecsei bíróság elveszti önállóságát, a községi képviselő-testület azonnal kifejezte ez miatti elégedetlenségét. Több mint 250 éves hagyományt számoltak fel azzal a döntéssel, hogy az utolsó állami intézményt is megszüntették Óbecsén. A törvény tavaly januári életbe lépése után ugyan hat bíróval megmaradt az óbecsei bírósági egység az újvidéki bíróság keretében, de az elmúlt időszak bebizonyította, hogy ez csak a leépítés kezdete volt: a bíróság bútorzata és eszközei is elkerültek innen, és mindössze két bírónk maradt. Azzal, hogy az egyetlen magyarul is beszélő bírónő rövidesen várhatóan nyugdíjba vonul, a lakosság felét kitevő magyarok anyanyelvhasználatát biztosító alkotmányos jog is sérülni fog. Ha viszont Újvidéken merül fel igény tolmácsra, a pereket sajnos a végtelenségig elodázzák. Az ügyvédi kamara óbecsei alosztályának a javaslatát a községi tanács is elfogadta, és arra vonatkozó javaslatunkat, hogy a környék egyik legnagyobb községe visszakapja régi bírósági státusát, minden fórumhoz eljuttattuk.
Statisztikai adatok is alátámasztják, hogy Óbecsének legalább hat bíróra van szüksége, nem lehet mindenért Újvidékre utazni, ez komoly kiadást jelent, és jelentősen le is lassítja az eljárásokat. A reform nem hozta meg a várt eredményeket, nem lett sem gazdaságosabb, sem pedig hatékonyabb a bíróságok működése. Mivel jelenleg folyamatban van a bírósági rendszer újraelosztása, úgy gondoltuk, most kell lobbizni a község érdekében – mondta el a kezdeményezésről Knézi Péter polgármester.
A hatóságokhoz eljuttatott javaslat leszögezi: Óbecse 50 km-re van Újvidéktől, ilyen messzire egyetlen más községből sem kell a polgároknak jogorvoslatért utazniuk. A lakosságot ért hátrányokon kívül a helyi ügyvédek, igazságügyi szakértők, tolmácsok megélhetése is veszélybe került.
Az egykori bíróság felújított és légkondicionált épülete jelenleg nagyrészt üresen áll. 2009-ben az igazságügyi minisztérium 13 millió dinárt költött egy olyan új épületszárny kiépítésére, amelyet épp a reform miatt soha nem vettek birtokba azok, akiknek eredetileg szánták. Az 1100 négyzetméteres épületben ma mindössze 20–30 alkalmazott dolgozik, miközben Óbecse polgárai 50 km-t utaznak azért, hogy eleget tegyenek állampolgári kötelezettségüknek.