Óbecsén a nyár eleje óta vízkorlátozás van érvényben, naponta csupán három intervallumban (5–8, 12–16 és 19–22 óra között) emelik meg a víz nyomását, a nap többi részében a háztartásoknak tartalékolniuk kell a vizet. A legrosszabb helyzetben a külvárosi házak, valamint a panelépületek lakói vannak, az utóbbiaknál ugyanis a kánikula idején a megjelölt intervallumokon kívül egyáltalán nem folyik víz a csapokból, sőt a „normális” víznyomás ideje alatt is kritikus a helyzet.
Bár tavaly a Tartományi Nagyberuházási Alap jóváhagyott 52 millió dinárt Óbecse, Péterréve és Bácsföldvár vízellátásának a javítására, a megnyert pénz a mai nap nem érkezett meg, így a vízellátási helyzet tartós megoldása továbbra is várat magára.
– A Nagyberuházási Alaptól remélt összeg a mai napig nem érkezett meg. Ebből a pénzből Péterrévén szerettük volna a vízvezetékrendszert rákötni a két új fehér vizes kútra, ami jelentős minőségi javulást jelentett volna. Bácsföldváron egy újabb kút kifúrását terveztünk, ezzel ez a falu is átállhatott volna a fehér vizes ellátásra. Óbecsén két új kút kellene az optimális vízellátás biztosítására, de a kútfúrás elmaradásával katasztrófa-közeli állapotba került a város. Jelenleg a szükséges 100–110 liter helyett 84 liter másodpercenként az a vízmennyiség, amely a fogyasztók rendelkezésére áll, ez pedig nem elegendő a folyamatos vízellátáshoz – mondta el érdeklődésünkre Knézi Péter polgármester.
A két kút kifúrása 16–17 millió dinárba kerülne, de erre jelenleg nincs pénz. Bár jogilag a városban uralkodó vízhiány nem katasztrófa-közeli állapot, a katasztrófavédelmi törzskar mégis vészhelyzetnek nyilvánította a vízellátásban kialakult helyzetet, és azt remélik, ezzel valamilyen alapból sikerül majd hozzájutni ennyi pénzhez.
A Vodokanal Közvállalat a társasházakban végez felmérést a víznyomásról és -ellátásról. Az eredmények összegzése után viszonylag kevés pénzből lehetne olyan pumparendszert beszerelni, amellyel megnövelhető a víznyomás ezekben az épületekben. Mivel ezek a pumpák könnyen beszerezhetőek és gyorsan felszerelhetőek, ezeknek a lakóknak a vízellátásán viszonylag egyszerűen lehetne javítani.
Knézi Péter szerint bár a vízfogyasztás őszre csökken, csoda ekkor sem várható, mert az alapprobléma addig megmarad, amíg a Nagyberuházási Alaptól megnyert pénz nem jut az önkormányzat kasszájába. Éppen ezért a Vodokanal ésszerűbb vízfelhasználásra és a fizetési kötelezettségek pontos teljesítésére hívta fel a lakosság figyelmét, mert az adósokat le fogják kapcsolni a hálózatról.