Mi egy község holt tőkéje? Ki rendelkezik a természeti erőforrásokkal? Mi hozhat változást az életünkbe? Ezekhez hasonló kérdéseket feszegettek a minapi vitaesten, amelyet a Leadernet civil szervezet munkatársai tartottak az óbecsei Városi Színház kerthelyiségében.
Zoran Subotički szerint Szerbia a feje tetejére állt: a központi hatalom uralja az országot, a centralizmus egyértelmű vesztesei lettek a Belgrádon kívüli régiók, holott a fenntartható fejlődés felelőssége a helyi közösségeké. Véleménye szerint a jelenlegi proporcionális választási rendszer a demokrácia és a párbeszéd halálát jelenti. A holt tőke országában rengeteg kulturális kincs és értékes épület hever parlagon, Óbecsén ilyen például a város központjában évtizedek óta csúfoskodó, a Matica Srpska tulajdonában lévő Dunđerski ház, de számos felbecsülhetetlen értékűnek minősített természeti erőforrás is van az országban – ezeknek a sorsa sem helyi szinten dől majd el.
– Szerbiának talpra kell állnia, ehhez aktív polgárságra, középső régiós szintek bevezetésére és decentralizációra van szükség. Az új helyi politikának is meg kell változnia, ezt participatív demokráciával, közvetlen elnök-, polgármester- és küldöttválasztással, a kompetenciát szavatoló önkormányzati szertifikációval, a tisztségviselők vagyoni felelősségének a bevezetésével, valamint az önkormányzati és magánvagyon visszaszármaztatásával lehet elérni – jelentette ki Subotički.
A többi felszólaló is megerősítette: sok kreatív, alkotó ember él minden közösségben, ők azonban nem vesznek részt az állami intézmények munkájában, amiért mindenkit felelősség terhel. – Egy közösség azzá válik, amivé mi tesszük azt, ezért fel kell tenni a kérdést: mit tettünk mi a városunkért? – hangzott el a vitaest végén.
A Leadernet civil szervezet fenntartható fejlődésről szóló tribünsorozatát több vajdasági város – többek között Zenta, Palánka, Szenttamás, Versec és Zombor – közönsége is hallhatja majd.