2024. október 7., hétfő

Egy cseppnyi fegyelem

Diósi Árpád illusztrációja

Berta barátnőm egy társasház negyedik emeletén lakik, és reggel hétre jár dolgozni. Mielőtt munkába megy, fél hétkor lezuhanyozik. Délután négy előtt nem ér haza. Este hét után megfőz, elmosogat, kimos és felmos. Bertáéknál a nap 24 órájából csupán tíz órán át volt víz a kánikulát megelőző nyári napokban, de ő ebből mindössze három és fél órában tudott élni ezzel a lehetőséggel.

Óbecsén a nyár eleje óta vízkorlátozás van érvényben, naponta csupán három intervallumban (5–8, 12–16 és 19–22 óra között) emelték meg a víz nyomását, a nap többi részére a háztartások zömében az alacsony nyomás miatt tartalékolni kellett a vizet. A helyzet a kánikulával párhuzamosan fokozódott: az intervallumok rövidebbek, a víznyomás alacsonyabb, a vérnyomásunk pedig magasabb lett. A legfrissebb információk szerint a következő napokban 30 Celsius-fok fölött éjjel egytől fél ötig teljes lesz a vízstop, de további 2 órás nappali kollektív csapelzárást is kilátásba helyezett a Vodokanal Közvállalat. A legrosszabb helyzetben a periférián lévő házak, valamint az emeletes társasházak lakói vannak, az ő lakásaikban a megjelölt intervallumokon kívül egyáltalán nem folyt víz a csapokból, de a „normális” víznyomás ideje alatt is kritikus volt a helyzet. A kiszámíthatóság diszkrét bája is a múlté, mert már a korábbi, emelt nyomású garantált vizes intervallumok sem tarthatóak.

Bár tavaly a Tartományi Nagyberuházási Alap jóváhagyott 52 millió dinárt Óbecse, Péterréve és Bácsföldvár vízellátásának a javítására, a megnyert pénz a mai nap nem érkezett meg, így a vízellátás tartós megoldása továbbra is várat magára. Az alapnak mintegy 9 milliárd dinárt kellene ebben az évben kapnia a szerb bukszából, de csupán egymilliárd érkezett az első félévben, ezért néhány beruházási döntést felfüggesztettek, így az óbecsei Vodokanal javára hozottat is.

A helyzet persze nem egyik napról a másikra állt elő, a szakemberek már régóta kongatták a vészharangot vízügyben (is). Bár évente-kétévente legalább egy kutat kellett volna fúrni, az elmúlt öt év során egyetlen új kútból sem nyertek vizet a város lakói. Óbecsén jelenleg két új kút kellene az optimális vízellátás biztosítására, de a kútfúrás elmaradásával katasztrófa-közeli állapotba került a város. A két kút kifúrása mintegy 17 millió dinárba kerülne, de jelenleg erre nincs pénz. Bár jogilag a városban uralkodó vízhiány nem katasztrófa-közeli állapot, a katasztrófavédelmi törzskar mégis vészhelyzetnek nyilvánította a vízellátásban kialakult helyzetet, és azt remélik, ezzel valamilyen alapból sikerül majd hozzájutni ennyi pénzhez. Ez azonban az idei nyárra már nem fogja meghozni a megváltást.

A társasházakba állítólag viszonylag kevés pénzből lehetne olyan pumparendszert beszerelni, amelyekkel megnövelhető a víznyomás az épületekben. Mivel ezek a pumpák könnyen beszerezhetőek és gyorsan felszerelhetőek, a szakemberek szerint ezeknek a lakóknak a vízellátásán viszonylag egyszerűen lehetne javítani. Ezen a nyáron azonban nagy valószínűséggel ezek a lakók sem számíthatnak gondjaik gyors megoldására.

Miközben világviszonylatban a klímaváltozás és a környezetszennyezés miatt egyre kevesebb lesz a vízforrás, és a következő húsz évben a rendelkezésre álló víz mennyisége átlagosan harmadával fog csökkeni, Óbecsének tulajdonképpen a “lábai alatt” hever a víz – akkora potenciális víztartalékai vannak, hogy azokkal Bácsfölvár, Péterréve és Törökbecse lakosságát is el lehetne látni, csak éppen pénz híján nem tudnak ezekhez a forrásokhoz hozzáférni.

Bár a vízfogyasztás őszre ugyan csökkenni fog, csoda ekkor sem várható. A Vodokanal az ésszerűbb vízfelhasználásra és a fizetési kötelezettségek pontos teljesítésére hívja fel a lakosság figyelmét, az adósokat pedig le fogják kapcsolni a hálózatról. Ettől persze Bertáéknál nem fakad majd víz a csapokból. Amíg nem fúrnak új kutakat, és amíg az óbecseiek eső- vagy kútvíz helyett továbbra is ivóvízzel locsolnak kertet és mosnak autót, addig a Vodokanal továbbra is el fogja zárni időnként a csapokat.

Az alapvető emberi jogok egyike az ivóvízhez, valamint az alapvető egészségügyi és tisztálkodási életfeltételekhez való jog. 2011 nyarán Óbecsén ezt a jogot megvonták a polgároktól. A pocsékoló pancsolók cseppnyi fegyelmével Berta barátnőmék akkor húzhatnák le maguk után a vécét, amikor csak akarják.

2011-ben Óbecsén, hosszú, száraz és keserves nyár elé nézünk.