2024. október 7., hétfő

Díjkiosztó az optimizmus jegyében

ÓBECSE

A megjelent díjazottak a polgármesterrel és az alpolgármesterrel (fotó: Fehér Rózsa)

Az óbecsei városnapi rendezvénysorozat tegnap az ünnepélyes zászlófelvonással és a községi képviselő-testületnek a Városi Színházban megtartott díszülésével ért véget. Az ünnepségen több köztársasági és tartományi tisztségviselő is megjelent, és jelenlétével megtisztelte az eseményt Szigeti András, a szabadkai főkonzulátus alkonzulja, valamint a testvérvárosok több képviselője is. Ez alkalomból egyetlen napirendi pontja volt az ülésnek: azokat, akik kiemelkedő teljesítményt nyújtottak a gazdaság, a tudomány, a művészet vagy a sport területén plakettel jutalmazta.

Knézi Péter polgármester derűlátó hangvételű beszéddel üdvözölte a jelenlévőket, és arról szólt: a gazdasági válság, a rosszul sikerült magánosítások ellenére a közeljövőben új fejlődési lehetőségekhez jut a község, az elkövetkező egy-két évben ugyanis mintegy 80 millió euró értékű beruházások lesznek a városban. A 30 millió eurós wellnessközpont ezek közül az egyik legfontosabb, s a befektetővel a napokban kezdi meg az önkormányzat a szerződéskötési tárgyalásokat. Elmondása szerint a mezőgazdaságon, valamint a kis- és középvállalkozásokon kívül a gyógy- és sportturizmus lehet a község jövője. A polgármester azt is hangsúlyozta: az önkormányzatban politikai stabilitás van. Ezt erősítette meg Budislav Medurić alpolgármester is, aki szerint a város érdekei a pártérdekek felett állnak, és a koalíció kiáll a politikai és nemzeti stabilitás mellett.

A tartományi kormány nevében az óbecsei származású Miroslav Vasin munkaügyi titkár üdvözölte a jelenlévőket. Európában is példaértékűnek nevezte Óbecse nemzeti sokszínűségét és békés közösségét, s elmondása szerint a tartományi kormány határozott tervekkel támogatja az önkormányzat fejlesztéseit és az új beruházásokat.

Óbecse gazdasági és társadalmi fejlődése érdekében tett kiemelkedő teljesítményéért községi díjban részesült Svetislav Travica költő, író, műfordító, Fuderer László belvárosi katolikus plébános, Dejan Stojanov pravoszláv püspöki helynök, Lajber György közíró, Zavarkó Vilmos világbajnok tekéző, Rácz Szabó Irén, a dreai Lurkóház vezetője, valamint az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör. A díjazottak nevében Svetislav Travica és Lajber György köszönte meg az elismeréseket. A díjkiosztón fellépett a Sárkányölő Szent György pravoszláv énekkar és a Scola Cantorum katolikus kórus.

Óbecse harmadik éve ünnepli augusztus 1-jét a község napjaként: 1774-ben Mária Terézia ezen a napon erősítette meg a koronaterület kiváltságait és terjesztette ki azt az itt élő más nemzetiségű lakosokra is, a kerület székhelye pedig Óbecse lett.

„AZ ÉN KABARÉM”

Lajber György újságíróként évekig lapunk munkatársa volt, nyugdíjba vonulása óta pedig az Újvidéki Rádiót tudósítja a helyi eseményekről. Az elmúlt években megjelent könyveiben Óbecse és a környező települések lakosai, történetei is megjelennek. Az adományozó bizottság értékelése szerint munkáját a magyar nemzet kultúrája megőrzésének szentelte, s tevékenységével jelentős mértékben hozzájárult Óbecse kulturális életének és közéletének gazdagításához, színesítéséhez.

Lajber György a díjkiosztó után a következőket nyilatkozta lapunknak:

– Ha szarkasztikus akarok lenni, azt mondom: jobb későn, mint soha, de persze nagyon hálás vagyok az elismerésért. Azt a munkát, amivel az elismerést kiérdemeltem, lényegében újságíróként és közíróként, sőt nem szégyellem: humoristaként végeztem, és továbbra is ezt csinálom – az intenzív újságírást ugyan már kevésbé, a többit igen. Előkészületben van a harmadik kötetem Ez van címmel, amelynek az alcíme: Az én kabarém. Ez mintegy 50 év humoros, szatirikus írásait tartalmazza majd.


TESTVÉRI ÖSSZEFOGÁS

Fuderer László belvárosi katolikus plébános és Dejan Stojanov pravoszláv püspöki helynök következetesen hirdeti a tolerancia szellemét. A legfontosabb keresztény ünnepekről való közös megemlékezéseknek és munkájuknak köszönhetően Óbecse a hazai és nemzetközi sajtó figyelmét is felkeltette.

– Óbecse község elismerése nagy örömmel tölt el, hiszen ezzel a város polgárai fejezik ki szeretetüket és hálájukat azok iránt, akik valamilyen módon az átlag felett teljesítettek. Ehhez jó ötletek és jó munkatársak kellenek, ami nálunk szépen megvalósult. Éppen ezért ezt a díjat nem annyira a sajátomnak tartom, hanem egy egész közösségének – egy baráti, testvéri összefogás eredményének – nyilatkozta lapunknakFuderer Lászlóplébános.


KITARTÁSSAL, TANULÁSSAL

Rácz Szabó Irén nyugalmazott pedagógus pályafutása során társadalmi szerepvállalásával, az Oktatás és nevelés című folyóiratban publikált írásaival sokat tett a pedagógia, valamint a gyermek- és szociális védelem területén a községért, ezt Népi Érdemrend Ezüst Csillag kitüntetéssel is díjazták. Jelenleg önkéntesként és intézményvezetőként dolgozik a dreai Lurkóház napköziben.

– Nagyon meg vagyok hatódva, mert ritkán történik meg, hogy valaki nyugdíjas korban kap elismerést, és az is szokatlan, hogy valakit a saját szűkebb környezete jelöl. Úgy érzem, az én életutamról sok mai szegény gyerek példát vehet, hiszen kitartással, tanulással minden cél elérhető. Nagyon szegény családból származom, diákként a község ösztöndíjasa voltam, mindig úgy éreztem, hogy valamivel tartozom ezért ennek a közösségnek. Most ők is meghálálták nekem, amit adtam – tudtuk meg Rácz Szabó Iréntől.


KULTÚRKÖR SZÍVBŐL

A Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör elődje, a Magyar Népkör 1868-ban alakult, majd 1945-ben a polgárok saját maguk kezdeményezték egy kultúregyesület létrehozását, amely azonban a nyolcvanas évek végére megszűnt. 1991-ben az óbecsei polgárok ösztönzésére a kör tevékenysége újjáéledt, és sorra alakultak a szakkörök: a társastánc-csoport, a néptánc-együttes, a kézimunka szakkör, a színjátszó csoport, a versmondók szakköre és a képzőművészek csoportja. Jelenleg mintegy négyszázan tevékenykednek a kultúrkörben, amely a vajdasági magyar kultúrát számos hazai és külföldi szemlén, versenyen képviseli sikeresen.

Ricz Róbert 2006 óta a kultúrkör elnöke. Elmondása szerint munkakörét nem tisztségnek, hanem hivatásnak tekinti:

– Ezt a munkát csak szívből lehet végezni, itt nincs munkaidő, ha kell délután, ha kell este vagy hétvégén is helyt kell állni. A legnehezebb az egyesület működésének a finanszírozását megoldani, a rezsit kifizetni, ezen felül a csoportoknak is vannak igényeik, új kosztümök, új koreográfiák és utazások. Pályázatokból élünk, emellett az óbecsei önkormányzat és helyi vállalkozók is támogatnak bennünket. Nagy öröm számomra, hogy az idén a községi díjat a húszéves Petőfi kultúrkörnek is odaítélték – ez még jobban fog ösztönözni bennünket a munkára, a minőség javítására. Én különösen akkor örülök, ha a díjat azoktól kapom, akik tudják, hogy mit, mennyit és hogyan dolgozunk a kultúrkörben.

IRODALOM ÉS TEKE

Svetislav Travica költő, író, műfordító, a Tisza irodalmi folyóirat alapítója és szerkesztője több évtizedes kulturális szerepvállalásával tett sokat szülővárosáért. A bizottság indoklása szerint munkásságát a hazai és a külföldi irodalmi körök is nagyra értékelik.

Zavarkó Vilmos világbajnok tekéző nemzetközi sikereivel fiatal kora ellenére évek óta Óbecse hírnevét öregbíti a nagyvilágban. Zavarkó három éve a világranglista első számú tekézője. A fiatal sportoló nem tudott részt venni a díjátadón.