LINK FTO Kft. néven október óta működik az óbecsei községben mezőőrszolgálat. A községi illetékesek szerint azóta csökkent a mezei lopások, az illetéktelen favágások, a tarlóégetések, a magán- és állami birtokon való engedély nélküli birkalegeltetések száma, ám a gazdák közül nem mindenki ennyire elégedett a szolgálat működésével. Ráadásul az adóhivatal a bejegyzett gazdálkodóknak júniusban kipostázta a végzést az április 8-a és december 31-e közötti időszakra vonatkozó, negyedévente fizetendő illeték mértékéről, és a befizetés elmulasztásakor esedékes szankciókról is tájékoztatta az érintetteket.
Boja András, az óbecsei tanács mezőgazdasággal megbízott tanácsosának elmondása szerint a fizetendő díj meghatározásakor a máshol is bevett gyakorlatot követték: az elszámolás alapja az első osztályú búza ára az újvidéki terménybörzén, ami a díjszámítás napján 30,24 dinár volt. Hektáronként 17 kg-mal számolva ez 514 dinár egy évre.
– Ez az összeg valóban magas, hiszen azóta a búza ára jelentős mértékben csökkent, 17,34 és 20 dinár között mozgott, de az általunk kikalkulált illeték összegére mindenképpen szükség van a mezőőrszolgálat működéséhez. Az illetékeket év végéig kell befizetni, ezidáig megközelítőleg 730 000 dinár folyt be – tudtuk meg a tanácsostól.
A községben 40 307 hektár termőföld van – ha mindenki eleget tenne kötelezettségének, 20 721 000 dinárral lenne gazdagabb a LINK FTO Kft., ahol jelenleg 12-en járják a határt, az év végéig azonban 16-17 személyes szolgálattá szeretnék fejleszteni a céget.
Bár az illeték bevezetését múlt heti megbeszélésükön a helyi közösségek tanácsainak képviselői is támogatták, mind az illeték kalkulációjának módja, mind az értesítőlevél hangneme több termelőnél is „kiverte a biztosítékot”. Berkes Károlyóbecseigazdálkodó, az Agroservice Polgári Egyesület elnöke július 19-én panasszal is élt emiatt, de észrevételeire a mai napig nem kapott választ az önkormányzattól. Berkes a mezőőrszolgálat munkájának eredményességéről annyit mond: tőle ugyan nem loptak, de tudomása van arról, hogy máshol a mezőőrök nem léptek fel kellő határozottsággal, vonakodtak intézkedni, csak messziről kémlelnek és szerinte ritkán is látni őket a határban.
Boja András ezzel kapcsolatosan elmondta: október közepétől júniusig 65 személy ellen tettek szabálysértési feljelentést, közülük mindenkit megbírságoltak. A bírságok összege 2500 és 25 000 dinár között lehet.
– Csökken a bűnesetek száma, mert a mezőőrök meggyőzik a tetten ért személyt, hogy hagyjon fel a jogsértéssel, például kiszántással, mezsgyeelszántással, közterület megsértésével. Kártérítési perek esetén is jó szolgálatot tesz a mezőőrök jegyzőkönyve. A LINK-FTO-t megelőző időszakban külsős cég végezte ezt a szolgáltatást, ők 20–30 százalékban derítettek fényt a szabálysértésekre, azóta 55–60 százalékos az eredményességünk. A tolvajok most többet járnak a Mézesdűlőre, ami viszont telekkönyvileg Törökbecséhez tartozik. Velük szemben nem tudunk intézkedni, csak elzavarhatjuk őket – tette hozzá Boja.
A gazdák egy része most petícióval szeretne tiltakozni a magas illeték, valamint az elszámolás módja és a szolgálat nem megfelelőnek ítélt működése miatt. A szövegben többek között az áll: a mezőőrszolgálatot nem a termelők által fizetett illetékből, hanem az állami földek bérbeadásából befolyt eszközökből kellene finanszírozni. Boja András elmondása szerint ebből a forrásból 5 millió dinár jut a szolgálat működésére, és a tartományi mezőgazdasági titkárságtól is számítanak 3 millió dinárra, ami azonban kizárólag felszerelésre fordítható. A tanácsos kifejtette, hogy az Óbecsén alkalmazott modell a tartományi mezőgazdasági titkárság szakembereinek megítélése szerint példaértékű és törvényes keretek között működik, ami nem minden mezőőrszolgálatról mondható el.
Az önkormányzatnak címzett petícióhoz ezidáig mintegy 350 termelő adta a nevét. Ma Péterrévén gyűjtik az aláírásokat.