Ilyen most Than Mór és Than Károly egykori szülőháza
Siklódon, egy kis erdélyi faluban a falu közössége elhatározta, hogy templomot épít. Ehhez kezdetnek 56 lejük volt. Nos, a falu lakói a közösség erejével és népi segítséggel - határon innen és túlról - mégis felépítették a templomot. Ez a nagy erőket megmozgató munka a helybelieket is újból összekovácsolta, és ennek hatására komoly, hosszú távú tervek is születtek az újjáéledt kis faluban. 2003-banMert álmodtunk egy csodálatos házat... címmel erről riportfilm is készült.
Óbecsén egyelőre Szabó István első filmjének címe, az Álmodozások kora tűnik időszerűnek. A város központjában, az egészségház mellett egy jobb sorsra érdemes épület áll, csaknem romjaiban. A híres Than fivérek szülőháza volt ez a XIX. században: 1828-ban Than Mór, a jeles festőművész, 1834-ben Than Károly, a kor egyik legkiemelkedőbb magyar vegyésze látta meg itt a napvilágot. Az utóbbira való megemlékezés (születésének 175., valamint halálának 100. évfordulója) alkalmából az előadások és a kémiaverseny mellett 2009-ben emléktáblát is avattak a városháza díszterme előtt, de a ház felújításával 15 év alatt többszöri nekifutásra sem jutottak tovább a soha be nem épített új ablakok beszerzésénél. A munkálatok pénzhiány miatt szűntek meg. Ha valaha elkészül, a Than fivérek háza Óbecse híres polgárainak emlékháza lesz, de multifunkcionális helyiségeket is terveznek kialakítani az épületben.
A testvérpár emlékét őrzi az 1995-ben alakult Than Fivérek Értelmiségi Kör is. Ferencz Attila elnök szerint a sokadik tender van most folyamatban, hiszen az elmúlt években már számtalanszor hitegették azzal: megkezdődnek a munkálatok a házon. 2000 előtt pár évig dolgoztak is rajta, aztán lakói lettek az épületnek: először menekültek, majd hajléktalanok vették birtokba a műemlékké nyilvánított házat. A tető faanyagából tűzifa lett, égő palackokat is hajítottak be többször az ablakon, a vasbetonból készült kerítés is kidőlt, végül a házat életveszélyessé nyilvánították, ezért bontani kell. Ha felépül, az elnök szerint Európa Emlékháznak fogják nevezni.
- A község jóvoltából egyesületünket is beavatták a tervdokumentáció véglegesítésébe, az önkormányzat akkori szándéka szerint az egyesületnek ugyanis komoly szerepe lesz az épület működtetésében. Mi ennek igyekezünk majd tudásunk és kapcsolataink révén eleget tenni azzal, hogy bevonjuk a munkába Óbecsén mindazokat a művelődéssel és művelődésszervezéssel foglalkozó szakembereket, közéleti személyiségeket, külföldre szakadt óbecseieket is, akik a segítségünkre lehetnek. Szeretnénk ezt a lehetőséget, amit az önkormányzat az óbecsei magyar közösség számára a Than-ház projektumával megszerzett, sikerre vinni. Ez az emlékház a vajdasági magyar közösség egyik fontos intézménye lesz – jelentette ki Ferencz Attila.
A híres testvérek otthonának homlokzati látványterve
Az egyesület elképzelése szerint egy olyan fontos művelődési lehetőség lesz ez, amely turisztikai szempontból is fontos szerepet tölthet be. Az egyesület székháza is ebben az épületben kapna helyet. Az óbecsei civil szervezetek többségének gondot jelent a működési feltételek biztosítása, ezért ezzel a házzal az ő munkájukat is szeretnék megkönnyíteni.
Az épület megmentése érdekében Kárpát-medencei összefogást ígért Kapronczay Károly magyarországi történész, egyetemi tanár, az MTA doktora is, aki a nyáron a Magyar Gyógyszerésztörténeti Társasággal fordult meg a városban. Azt mondja, nem szeretnének helyi ügyekbe avatkozni, de ha itt helyben végre elindulna valami, a társaság, amelynek alelnöke, segítené a törekvést, hogy a ház méltó módon őrizze a tudós férfi emlékét. Azt mondja: ahogy az orvosoknak Semmelweis, úgy a gyógyszerészeknek Than Károly a legnagyobb európai név:
- Than Károly miatt jöttünk Óbecsére, és kicsit megdöbbentünk az épület láttán. Vendéglátónkkal, Varnyú Ilona kulturális tanácsossal beszélgetve itt merült fel a gondolat, hogy hazai gyógyszergyárak és vállalatok segítségét kérjük a ház helyreállítására, illetve azoknak az elképzeléseknek a segítésére, amelyet Óbecse közgyűlése szeretne. Than Károly a hazai gyógyszerészet kiemelkedő alakja, a gyógyszerészoktatás megszervezése, az első magyar gyógyszerkönyv megszerkesztése, a hazai gyógyszeripar tudományos alapjainak letétele és elindítása fűződik a nevéhez. Tagja volt az ún. pesti orvosi iskolának, amely a kiegyezés után megreformálta a hazai orvosképzést, új alapokra helyezte a közegészségügyet, a magyar medicinát európai rangra emelte. Napjainkban minden az összefogáson nyugszik, és ennek a háznak a gyógyszerészettörténeten kívül az összefogás – a tudomány és a nemzetiségek összefogása - helyének kell lenni – mondja a történész.
Varnyú Ilonának is szívügye a Than-ház: amíg magyartanárként szervezte a Középiskolások Művészeti Vetélkedőjét (1996-ig) a gálaműsor keretében rendszeresen koszorúztak az emléktáblánál, ekkor is kezdték el először felújítani a házat, nyílászárók készültek, de már beépíteni nem sikerült őket. Elmondása szerint korábban a Széchenyi Könyvtár szakemberei is felajánlották gyűjtési szándékukat:
- Óbecse sokszor kimarad dolgokból, az itteni lakosoknak olyan érzésük van, mintha a Tisza mente csak Adáig tartana, mert errefelé kevesebb a beruházás, a művészeti és tudományos együttműködés, de lehet, hogy mi sem vagyunk elég aktívak ilyen téren. Végső ideje, hogy Óbecse is fölmutassa értékeit. Egy ilyen emlékház akár tudományos konferenciahelyszínként is működhetne, és emelhetné a város rangját. Ahhoz, hogy mások is támogassák ezt az elképzelést, először mégis nekünk kellene tenni érte – mondta el a tanácsos asszony.
Az elképzelések szerint a kert nyári programok helyszíne lesz
Az épület tulajdonosa az önkormányzat és az óbecsei építésügyi igazgatóság, ez utóbbi a kivitelező kiválasztásának feladatát tavaly év végén átadta a Tartományi Nagyberuházási Alapnak, amelytől még 2008-ban nyert az önkormányzat erre a célra tíz, majd újabb húsz millió dinárt. A beruházást a kormánynak a szerb építőipar támogatását célzó programjából finanszírozzák. Kern Imre, az alap igazgatóhelyettese érdeklődésünkre elmondta, a kivitelező kiválasztására a héten írták ki a pályázatot, három hét múlva eredményt hirdetnek, majd szerződést kötnek a kiválasztott céggel. A teljes projektre ez a pénz nem lesz elég, ebben az első szakaszban lebontják a régi, majd fölépítik az új házat, beépítik a nyílászárókat, és az épület harmadrészét átadják a megbízónak. A felhasználás és a projekt további sorsa már az önkormányzaton múlik – tette hozzá Kern Imre.
Egyelőre úgy tűnik, az álmodozások lassan megvalósult álmokká érhetnek Óbecsén.
Than Károly nevét intézmények, kitüntetések viselik, emlékét mellszobor őrzi az ELTE aulájában. Az 1848-as szabadságharc kamasz hőséből kora legtöbb csatát megjárt vegyészprofesszora lett. Legmaradandóbb tevékenysége a gyógyszerészek kémiai oktatásának a megszervezése, a magyar nyelvű szakirodalom megteremtése, az általános és fizikokémia meghonosítása, a Magyar Kémiai Folyóirat alapítása, a magyar és a nemzetközi kémiai szaknyelv egységességének a megteremtése. Tanított a belgrádi és a bécsi egyetemen is. Óbecse díszpolgára volt. A festőművész Than Mór jogi és filozófiai tanulmányait Budapesten végezte, festeni Barabás Miklósnál tanult. Az évek során számtalan hazafias szellemiségű művet alkotott, több nagyméretű freskót festett a budapesti Vigadóban, és a Magyar Nemzeti Múzeum lépcsőházának fríze is az ő keze munkáját dicséri. |