Márciusban kezdődött meg a mintegy 1600 főt foglalkoztató PIK Bečej Mezőgazdasági Kombinát elleni csődeljárás, s a politikusok akkor azzal nyugtatták a közvéleményt: olyan ellenőrzött csődeljárásról, azaz átszervezési és konszolidációs programról van szó, amellyel megmentik a vállalatot a csődtől, és megteremtik a PIK stabilizációjának és további fejlődésének a feltételeit. Miroslav Vasin tartományi munkaügyi, foglalkoztatási és a nemek közti egyenjogúsággal foglalkozó titkár azt ígérte: a PIK az évek óta tartó válság után 4–6 hónap alatt konszolidálhatja üzletvitelét, majd az elkövetkező 2–3 év alatt teljesen talpra áll, és a szerb gazdasági élet egyik vezető szereplőjévé válik.
Az átszervezés tervének elkészítésével a Ces Mecon vállalatot, a belgrádi Zvonimir Nikezić tanácsadó cégét bízták meg, amely szeptember 9-ére ígérte a tervdokumentáció elkészítését, de a várva várt anyag egyelőre nem készült el:
– A múlt héten a hitelezők találkoztak a csődbiztossal, és hivatalosan is kezdeményezték az átszervezési terv határidejének 60 nappal történő meghosszabbítását. Írásban kérik a Ces Mecontól annak visszaigazolását is, hogy a cég erre a határidőre teljesíteni fogja feladatát, s azt is szeretnék megtudni, vajon folynak-e tárgyalások a legnagyobb hitelezőkkel, azaz a bankokkal? Tudomásunk szerint ugyanis ez még nem történt meg – tudtuk meg Branislav Šekerovićtól, a vállalat Önálló Szakszervezetének a vezetőjétől.
A szakszervezeti vezetők ma már nyíltan beszélnek arról is, hogy elégedetlenek a korábbi cégtulajdonos, Đorđe Nicović hozzáállásával, aki a cég nehéz anyagi helyzetét egy 9 millió eurós hitellel súlyosbította, miközben a pénzt rövid lejáratú kölcsön formájában a tulajdonos másik cége, az Irva Investicija használta. Az üzletember ezt az összeget 2009-ben hosszú lejáratú kölcsönné minősítette át, és a szakszervezeti vezetők szerint ezzel megpecsételte a cég sorsát. A cég eladósodása tovább növekedett: egy 800 000 eurós lízingszerződésnek köszönhetően az üzletember más cégeiben örülhetnek a dolgozók azoknak a gépeknek és felszereléseknek, amelyekért a PIK fizet, és májusig további 450 000 eurót adott ki olyan gépekre, amelyeket szintén soha nem láttak Óbecsén. Papíron egy 145 000 eurós lóval is gazdagodott a kombinát, miközben a PIK tulajdonában lévő Fantast birtokra nem hogy új lovat nem hoztak, de a régiekből is többet elajándékoztak másoknak… Nicovićot az óbecseiek még áprilisban levélben emlékeztették arra, milyen tárgyi eszközökkel és lovakkal tartozik egykori cégének, de azok visszajuttatására egyelőre pusztán ígéreteket kaptak a kombinátban.
Ami a dolgozókat illeti, ők szorongva várják a fejleményeket, de a korábbi gyakorlattól eltérően most már rendszeresen és késés nélkül kapják a fizetésüket, ami a kifizetett túlóradíjjal együtt átlagosan 21 000 dinár.
Mint arról korábban beszámoltunk, a kormány tervei szerint a vállalatnak az állammal és a bankokkal szembeni tartozásait állami tulajdonrésszé konvertálják, az állami földeket 10 évre adnák majd bérbe a PIK-nek, és évente a bérleti díj értékével növekszik majd az állami tulajdonrész, valamint a szociális program költségeit is az állam fogja állni, ezzel is növelve a tulajdonrészt. A szociális program keretében legfeljebb 300 dolgozótól válik majd meg a cég, ők végkielégítéssel távozhatnak majd a vállalatból, amelyet a tartós konszolidáció után a remények szerint egy nagy stratégiai partner vehet majd át.