Egyetlen pillanatban sem volt és nem is lesz veszélyben a dinár árfolyama, a Szerbiai Nemzeti Bank felkészült a válságra és rekordmagasságú devizatartalékot halmozott fel, közölte a központi bank sajtószolgálata a FoNet hírügynökség érdeklődésére. Egyes pénzváltó irodák csütörtökön és pénteken egy dinárral magasabb árfolyamon kezdték váltani az eurót, mint azt a nemzeti bank középárfolyama indokolttá tette volna, ezért szegeződött fokozott figyelem a dinár árfolyamának alakulására.
Az SZNB közölte, folyamatban van a bankok ellátása devizával, annak érdekében, hogy a pénzintézetek és a pénzváltók is eleget tudjanak tenni a megnövekedett keresletnek: a polgárok fokozottan keresik a lehetőséget a devizavásárlásra az ukrajnai háború miatt. Az embereknek tudniuk kell, hogy stabil a helyzet a hazai pénzpiacon, minden ingadozásra válaszolni tud a nemzeti bank, mert megfelelő mennyiségű devizával rendelkezik. Jelen pillanatban 16 milliárd eurót tesz ki a tartalék, ami bőven elegendő ahhoz, hogy az ország pénzpiaca megőrizze a stabilitást. A nemzeti bank arról biztosított mindenkit, hogy nincs alternatívája a pénzpiac egyensúlya megőrzésének. Lépéseket foganatosítottak annak érdekében, hogy a pénzváltókban tapasztalt kilengéseket is kiküszöböljék.
A Szerbiai Nemzeti Bank utasítást adott a bankoknak arra, hogy ne tartóztassák fel a deviza áramlását, normális ellátásban részesítsék a váltóirodákat, hogy azok eleget tudjanak tenni az újonnan előállt piaci követelményeknek. A bankok fizetőképességével sincsenek semmilyen gondok, ami azt jelenti, hogy a polgároknak nincs okuk pánikra: sem abban a tekintetben, hogy hirtelen sok eurót kellene vásárolni, sem pedig abban a tekintetben, hogy ki kellene vonni a letéteket a bankokból, a pénz továbbra is a pénzintézetekben van a legbiztosabb helyen, nincs változás, értékelte a központi bank.
Semmilyen oka és értelme nincs a pánikkeltésnek, közölték, a nemzeti bank elegendő pénzt tud a bankoknak juttatni az üzletelés zavartalan folytatása érdekében. Halasztás és melléfogások nélkül reagál minden esetben a jegybank, nyomatékosították.
Arra szólította fel az SZNB a pénzügyi szektor minden résztvevőjét, hogy felelősségteljesen viselkedjen a globális krízis idején, ne tegyen olyan lépéseket, amelyek növelnék a polgárok költségeit minden ok nélkül, úgy álljanak hozzá a helyzethez, hogy az mindenki javára stabil maradjon a továbbiakban is.
Az elmúlt tíz évben a nemzeti bank számos esetben bizonyította, hogy képes a pénzügyi szektor stabilitásának megőrzésére, így legutóbb, a koronavírus-járvány okozta gazdasági válság ideje alatt is, emlékeztettek.