2024. október 7., hétfő

Mégsem lesz számottevően több pénz a kasszában

ÓBECSE

Óbecse a legfejlettebb városokat követő kettes besorolásba esett – a listakészítők kategorizációs szempontrendszere egyelőre rejtély (fotó: Ótos András)


Egy hónapja él az önkormányzatok finanszírozásáról szóló törvény módosítása. A törvényalkotók az előkészítés során azt ígérték: az önkormányzatok a törvény hatálybelépésétől kezdve több pénzhez jutnak majd. Óbecse község októberi adatai szerint azonban a törvénymódosítás nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket:
– Óbecse az utolsó negyedévben 20 890 000 dinárt fog kapni transzfereszközök jogcímén. Eddig ez az összeg 12 476 000 dinár volt havonta, ami új adatok szerint 6 963 000 dinár, tehát a korábbi összegnek majdnem a fele lesz. Az önkormányzatok finanszírozásáról szóló új törvény szerint a jövedelemadóból befolyt összeg a szeptemberi 14 millió dinárról 22 millióra növekedett. Ha mindezt összeadjuk, akkor legfeljebb kétmillió dinárral lett több bevétele az önkormányzatnak, mint amennyi az előző hónapban, azaz az új törvény hatálybelépése előtt volt – tudtuk meg Knézi Péter polgármestertől.

Az önkormányzat helyzetén tehát alapvetően nem fog könnyíteni az új pénzelési rendszer, különösen, ha tudjuk, hogy ezek a transzfereszközök, amelyeket az önkormányzat elsősorban a bérek kifizetésére fordít minden hónap végén, ezentúl nem egyszerre érkeznek meg. Emiatt a bérek második felére minden hónap 20-ától a hónap végéig „gyűjtögetnie” kell az önkormányzatnak.
– A beérkezett összeg távolról sem annyi, mint amennyivel kecsegtettek bennünket, és több benne az üröm, mint az öröm, mert nehezebben tudunk a pénzünkhöz hozzájutni – napokra elaprózva érkezik a kasszánkba, nem pedig egyszerre, mint korábban. A 2012-es költségvetés miatt is meglehetősen borúlátóak vagyunk, és úgy érezzük, hogy semmilyen előnyét nem fogjuk élvezni az új törvénynek – tette hozzá a polgármester.
Az önkormányzatokat négy kategóriába sorolták a törvény végrehajtói, és Óbecse a legfejlettebb városokat követő kettes besorolásba esett – a listakészítők kategorizációs szempontrendszere egyelőre rejtély.
A Vajdasági Magyar Szövetség képviselői a szavazáskor egyébként azért nem támogatták a „Dinkić-törvény”-ként emlegetett új törvénymódosítást, mert meglátásuk szerint azok jelentős hiányt idéznek majd elő a köztársasági költségvetésben, s ez veszélybe sodorhatja Vajdaság finanszírozásának folytonosságát is, a szavazáskor tartózkodó VSZL szerint pedig az elfogadott jogszabálynak csupán néhány önkormányzat látja majd hasznát, leginkább Belgrád.