Szerdán Belgrádban levágott mancsokkal találtak meg egy kutyát, amely valószínűleg már egy hete feküdt sérülten az utcán. Petar Đorđević belgrádi aktív állatvédő lapunknak elmondta, hogy életében nem hallott ilyen szörnyű gaztettről. Dr. Živko Vlaškalić neuropszichiáter véleménye szerint ilyesmit csakis egy szellemileg nem egészséges ember követhetett el.
Szerdán Belgrádban egy járókelő egy gépkocsi alatt egy kutyát fedezett fel, amelynek ismeretlen tettes, vagy tettesek levágták mind a négy mancsát. A fiatal nő egy ismerősét hívta segítségül, majd a sérült kutyát azonnal egy állatorvosi rendelőbe szállították. Miomir Ranđelović, aki az egyéves körüli nőstény kutyát ellátta, elmondta, hogy az állat valószínűleg már egy hete levágott mancsokkal feküdt az utcán, csontjai gyulladásba jöttek, erősen dehidratálódott, és rengeteg vért veszített. Ranđelović szerint kész csoda, hogy az állat életben maradt. Az állatorvos szerint a bűntettet egy személy nem hajthatta végre, segítőkre volt szüksége. Ranđelović kijelentette, hogy az, aki ilyent tesz, nem nevezhető embernek. A kutya a becslések szerint életben maradhat, mancsait azonban csak speciális, Svájcban gyártott protézisekkel lehet pótolni. A B92 RTV tegnap azonnal gyűjtési akciót kezdett a protézishez szükséges pénz összegyűjtésére, Belgrád városa és az SOS Animals állatvédő egyesület pedig szintén anyagi támogatást helyezett kilátásba.
ÁLLATJÓLÉT CSAK A TÖRVÉNYBEN
Petar Đorđević, a belgrádi Kasper állatbarátok egyesületének elnöke a történtek kapcsán a következőket hangsúlyozta a Magyar Szónak:
– Ami Belgrádban történt, az a legnagyobb emberi gaztett, amelyhez hasonlóról eddigi életem során nem hallottam. Felhívtam egyébként a főváros polgármesterét, akit persze nem értem el. Többek között azt szerettem volna tőle megkérdezni, hogy nyugodt lélekkel engedhetem-e az utcára gyermekeimet, hiszen előfordulhat, hogy holnap valaki őket kötözi meg és vágja le végtagjaikat. Mert kérdem én, az a pszichopata, aki ezt elkövette, az valószínűleg nem tesz különbséget ember és állat között. Mindig azt mondtam, hogy amit ma egy állattal tesznek, azt holnap egyes elkövetők az emberrel is megtehetik. A megkínzott kutyával kapcsolatban pedig elmondanám, hogy szerintem el kellene altatni. Persze, állítólag létezik protézis, bár arra már nincs biztosíték, hogy a kutya valaha megtanulna ezekkel járni. A másik dolog, ami számomra az elaltatás mellett szól, az a kutya lelki állapota. Mert annak a kutyának a lelke valószínűleg meghalt. El tudja képzelni, hogy mit szenvedett, amíg levágták mancsait? A kutyák legalább háromszor érzékenyebbek az embernél, sokkal kifejezettebben érzik a testi fájdalmakat, mint mi.
Az állatkínzás és az állatok bántalmazása néhány éve bűncselekménynek számít. Az illetékes állami szervek mennyire alkalmazzák az erre vonatkozó törvényi rendelkezést?
– Az állatjóléti törvény egyértelműen kimondja, hogy az állatok kínzása törvénybe ütköző cselekedet. Viszont e törvény esetében is az történik, hogy a szerb állam meghoz egy jogszabályt, amit azután az illetékesek vagy csak részlegesen, vagy egyáltalán nem alkalmaznak. A törvény hatályba lépése óta, ez nagyjából 2-3 évet jelent, csak két állatkínzó ellen emeltek vádat, majd vezették le a büntető eljárást. Mindkét személy feltételes büntetést kapott, pedig az erre vonatkozó törvény legfeljebb 4 év börtönbüntetést irányoz elő. Az ilyen enyhe büntetés biztosan senkit sem fog elriasztani az állatkínzástól. Hihetetlen, hogy Szerbiában mennyire keveset foglalkoznak az állatvédelemmel. Pedig az ország azt állítja, hogy alig várja a csatlakozást az Európai Unióhoz, ugyanakkor az EU-ban az ilyen hozzáállást nem tolerálnák.
Mennyire jellemző Szerbiában az állatkínzás, vagy másképpen fogalmazva: mennyire tisztelik Szerbiában az emberek az állatokat?
– Ha csak azt kellene leszögeznem, hogy Szerbiában az állatokkal rosszul bánnak, akkor az még enyhe megállapítás lenne ahhoz képest, hogy Szerbiában a gyerekekkel is rosszul bánnak. Napjainkban Szerbiában nagyon sok gyermeket szeretethiánnyal, elhanyagolással, ridegséggel, oda nem figyeléssel kínoznak a szülők. Visszatérve az eredeti kérdésre, igen, Szerbiában nagyon is jellemző az állatkínzás, részletekbe inkább nem bocsátkoznék. Több évtizedes állatvédői tevékenységem alatt azt tapasztaltam, hogy a falusi környezetben sokkal kifejezőbb az állatok kínzása és a tisztelet elmaradása irányukba, de a belgrádi eset azt bizonyítja, hogy szörnyetegek mindenhol vannak.
ALACSONY ÖNBECSÜLÉS
A téma kapcsán felkerestük dr. Živko Vlaškalić zombori neuropszichiátert is, aki saját elmondása szerint megdöbbent, amikor értesült a belgrádi megkínzott kutyáról. A folytatásban a szakember a következőket hangsúlyozta:
– Az elkövető egyértelműen beteg ember. Normális, szellemileg egészséges és értelmes ember ilyesmit nem követett volna el. Az elkövetőnek valószínűleg alacsony az önbecsülése és önbizalma, feltehetőleg különböző komplexusok kínozzák. Emellett az elkövető rendkívül agresszív személy, aki valószínűleg még élvezte is, hogy megkínzott egy tőle gyengébb élőlényt. Ez az ember mielőbb pszichiátriai gyógykezelésre szorul.
A témával kapcsolatban lapunknak egy állatvédő is nyilatkozott, aki úgy véli, hogy az az ember, aki ilyesmit tesz egy állattal, az minden gond nélkül embereket is bántalmazna. Egyetért ezzel a kijelentéssel?
– Teljes mértékben egyetértek ezzel a megállapítással. Egy ennyi agressziót magában hordozó ember agresszivitását a tőle gyengébbek felé irányítja. Ennek az embernek az áldozata sohasem lesz egy egészséges, tőle erősebb fizikumú felnőtt, viszont előfordulhat, hogy holnap nem egy kutyát, hanem egy időset, beteget, vagy gyermeket bántalmaz.
Kifejezett agresszióról beszél. Az utóbbi időben mennyire fokozódtak az erőszakos kilengések, támadások Szerbiában?
– Meg lehet állapítani, hogy az elmúlt időszakban egyre növekszik az emberekben az agresszió. És még valami jellemző: egyre többet beszélnek az agresszió különbözői formáiról. Eddig a családon belüli és a nők ellen irányuló erőszakról jórészt hallgattak, ez változni látszik. Az pedig jó jel, hogy az erőszak különböző formái elemzések, szakelőadások témái, mivel ezzel megtettük az első lépést e jelenség felszámolásának irányába.