2024. szeptember 6., péntek

Közlekedési kultúra, jobb közlekedési feltételek

Stratégiai cél: felére csökkenteni a közlekedési balesetek számát

Miután a köztársasági képviselőház elfogadta, majd nemrégiben életbe léptek a közlekedésbiztonság új törvényelőírásai, a Közlekedésbiztonsági Ügynökség tegnapi közleménye szerint a kormány a múlt héten elfogadta a 2023–2030-ra vonatkozó országos közlekedésbiztonsági stratégiát is, illetve az azt követő 2023–2025-ös akciótervet. Ezekkel a dokumentumokkal azt szeretnék elérni, hogy legalább a felére csökkenjen a közutakon a balesetek száma, különösképpen a halálos kimenetelű balesetek, és hogy Szerbia a legbiztonságosabb európia államok egyikévé váljon.

A Tanjug hírügynökség beszámolója szerint a nemzeti stratégia kidolgozásában 32 állami és önkormányzati szintű, közlekedésbiztonsággal foglalkozó szerv, szervezet, intézmény vett részt. A felmerülő problémákat elemezték, megfogalmazták a célokat, valamint azokat a mutatókat, aktivitásokat és költségeket, amelyekre a következő időszakban szükség lesz. Öt különböző célt fogalmaztak meg a közlekedésbiztonsági stratégiában és az azt követő három évre vonatkozó akciótervben is.

A közlekedésbiztonsági stratégia ismertetésekor a közlekedésbiztonsági szakemberek hangoztatták, az a cél, hogy felére csökkenjen a balesetek száma, és hogy ne legyen többé egy elveszett gyermekélet sem.

A stratégiához a 2019. évi adatokat vették alapul, amikor 534 személy vesztette életét a közutakon történt balesetekben. Így ha sikerül elérni a kitűzött célokat, nemcsak ezeknek az embereknek az életét, hanem 68 gyermeket tudnak megmenteni. A közlekedési balesetek számának csökkenésével 4,1 milliárd eurós kártérítési összeget is meg lehetne takarítani. Branko Stamatović, a Közlekedésbiztonsági Ügynökség igazgatója korábban rámutatott, hogy a közlekedésbiztonsági törvény kötelezte az államot az országos közlekedésbiztonsági stratégia megfogalmazására.

Ez öt területre összpontosít. Mindenekelőtt a jobb közlekedésbiztonsági irányításra, amiben nagy szerep jut a különböző intézmények közötti együttműködésre. Továbbá a stratégiai dokumentum célja, hogy a közúti forgalom 75 százaléka 2030-ra már a legmagasabb közlekedésbiztonsági standardokkal rendelkező utakon bonyolódjon. Valójában ezt a célt szolgálják az elmúlt évek infrastrukturális beruházásai, ami során számos autópálya és gyorsforgalmi út épült fel.

A közlekedésbiztonság magasabb szintre emeléséhez hozzájárul a forgalomban levő járművek műszaki állapota is. Jelenleg a járművek átlagéletkora a szerbiai utakon 17,3 év. A szakemberek ezzel a dokumentummal azt a célt tűzték ki, hogy a forgalomban levő járművek átlagéletkora ne haladja meg a 14 évet, hiszen ezzel nemcsak a műszaki állapotot, a nagyobb biztonságot tudják elérni, hanem a légszennyezés csökkentését is. Ezért támogatja az állam az euró 6-os motorral rendelkező gépjárművek megvásárlását is.

Ahhoz, hogy nőjön a közlekedésbiztonság az utakon, a szakemberek arra is rámutattak, hogy a közlekedésben résztvevők közlekedési kultúráját is növelni kell. Mindenekelőtt tudatosítani, mennyire fontos a biztonsági öv használata, illetve a gyermekülések alkalmazása. A stratégia egyik célja az is, hogy a biztonsági öv használata meghaladja a 95 százalékot.

Nyitókép: Életbe léptek a közlekedésbiztonság új törvényelőírásai