2025. január 22., szerda

Fiatal szakemberek kezében a népesség

Világhírű nőgyógyászok, szülészorvosok és kutatók tanácskoznak Újvidéken

Korunk egyik legfontosabb kérdése a népesség megőrzése és a születési arány javítása: a fogyatkozás olyan globális probléma, amely területeinket sem kerüli el. A népességpolitikai intézkedések keretében Szerbia az elmúlt időszakban jelentős eszközöket fektetett a szülészetek felújításába, és a családtámogatást is prioritásként kezelte – mondta tegnap Zoran Gojković tartományi egészségügyi titkár, és hozzátette, hogy az intézkedéseknek köszönhetően Vajdaságban sikerült megállítani a népesség fogyatkozását, így napjainkban átlag 17 ezer gyermek születik évente a tartomány területén. Azonban továbbra is aggasztó, hogy az európai helyzethez hasonlóan a nők többsége nálunk is 30 évnél idősebben vállal gyereket, de a sterilitás magas aránya miatt a terhességek 3–5 százaléka is mesterséges megtermékenyítéssel kezdődik – mutatott rá a problémákra az egészségügyi titkár. A tartományi kormány alelnökeként köszönetet mondott a világhírű szakembereknek azért, hogy Újvidéken tartják meg a tudományos értekezésüket, és ezáltal támogatják a fiatal szakembereinket.

Csaknem 200 fiatal szakember jelentkezett a konferenciára (Ótos András)

Csaknem 200 fiatal szakember jelentkezett a konferenciára (Ótos András)

A tartományi képviselőházban nyitották meg ugyanis a neves magyar–svéd orvos, Diczfalusy Richárd Egon által létrehívott világszintű alapítvány 15. nőgyógyászati és szülészeti nemzetközi konferenciáját. A jubiláló rendezvényre több mint tíz országból érkeztek neves előadók és kutatók, de csaknem 200 fiatal szakember is jelentkezett azokra az előadásokra és szakmai gyakorlatokra, amelyeket október 28-ig tartanak az elismert szakemberek Újvidéken.

Prof. dr. Tihomir Vejnović nyitotta meg Diczfalusy Egon, a magyar–svéd orvoskutató alapítványának konferenciáját (Ótos András felvétele)

Prof. dr. Tihomir Vejnović nyitotta meg Diczfalusy Egon, a magyar–svéd orvoskutató alapítványának konferenciáját (Ótos András felvétele)

A szakmai és tudományos tanácskozást neves szakemberünk, prof. dr. Tihomir Vejnović, a Vajdasági Közegészségügyi Intézet Nőgyógyászati és Szülészeti Klinikája vezetőjének köszönhetően tartották meg Újvidéken. A három nap alatt több mint 60 előadáson vehetnek részt a fiatal szakemberek – mutatott rá a széles körű programra a szervező.

– A konferencia olyan szempontból egyedi, mivel a hagyományos előadások mellett több magas szintű szakmai gyakorlaton is részt vehetnek a fiatal szakembereink. A császármetszés legújabb módszereit épp úgy szemléltetjük, mint a nőgyógyászati invazív sebészet újdonságait. Emellett tanulmányozzuk a 3D-s és 4D-s ultrahangot is, de a jelbeszéd alapjait is elsajátíthatják az ifjak. Büszkék vagyunk arra, hogy csaknem 200 fiatal jelentkezett a részvételre: ezzel teljesítjük Diczfalusy Egon álmát, miszerint a fiatal szakemberekre helyezzük a hangsúlyt. Ők lesznek ugyanis azok, akik a jövőben kezelik a reprodukcióval kapcsolatos gondokat – mondta köszöntőbeszédében az elismert újvidéki szakorvos.

Prof. dr. Janos Annus (Fotó: Ótos András)

Prof. dr. Janos Annus (Fotó: Ótos András)

A résztvevőket a szegedi prof. dr. Janos Annus, az Egészségügyi Világszervezet nyugati régióval megbízott irodájának vezetője is köszöntötte. Beszédében méltatta a szintén szegedi székhelyű Egon és Ann Diczfalusy Alapítvány munkáját, amely a reprodukciós egészség terén végzett tudományos kutatásokat támogatja világszerte. Az alapítvány nevében dr. Giuseppe Benagiano elnök szólt az egybegyűltekhez, a szervezetet pedig dr. György Thaler, az alapítvány alelnöke mutatta be a sajtónak.
–  Diczfalusy Egon személyének varázsa a mai napig él. Volt egy jövőképe: Magyarországnak és környékének fiatal orvosait, egyetemistáit szerette volna összefogni, és lehetőséget kívánt nekik nyújtani arra, hogy együtt dolgozzanak. Ma már az Unión belül erre van lehetőség, de 10-20 évvel ezelőtt ezt meg kellett teremteni. Diczfalusy Egon annak idején komoly összegeket kapott a kutatásaihoz: ezeket nem a saját jólétére fordította, hanem a világ minden tájáról hívott magához fiatal doktorokat, hallgatókat, és együtt dolgozott velük. Ezt az odaadást, szeretetet próbáljuk továbbvinni az alapítvánnyal. Az a célunk, hogy a fiatal orvosok és kutatók találkozzanak és megosszák egymással tapasztalataikat, együtt tudjanak fejlődni – utalt a magyar orvos által ihletett célok megvalósítására az alapítvány alelnöke. Hozzátette: a konferencián többek között társadalmunk egyik legnagyobb problémájáról, a terhesség kialakulásának hiányáról is szó lesz. Ezen a területen ugyanis nagyon kevés kutatással rendelkezünk – mutatott rá a fiatal szakemberek ösztönzésének jelentőségére dr. György Thaler.

Dr. György Thaler (Fotó: Ótos András)

Dr. György Thaler (Fotó: Ótos András)

A konferencia a szakterület legkiemelkedőbb eseménye Európában és a világon is. Megtiszteltetés tehát, hogy a jubileumi találkozót Újvidéken tartják – hangsúlyozta a sajtótájékoztatón Goran Latković, a tartományi képviselőház egészségügyi bizottságának elnöke. Házigazdaként kiemelte: „az ország építésének és fejlesztésének legjobb módja az, ha támogatjuk a tudományos kutatók munkáját”. Hangsúlyozta, hogy a tartományi vezetés, ahogyan az országos szintű állami szervek is, a jövőben is ily módon kívánnak építkezni. Megtiszteltetés ugyanis, hogy nemzetközileg elismert szakembereink világszintű konferenciát hoznak országunkba, azon belül is Vajdaságba – mondta az esemény házigazdája. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel