Hétfőn délelőtt a Horgos–Röszke határátkelőn folyó munkálatokat tekintette meg Pásztor István, a tartományi parlament elnöke és Tomislav Momirović közlekedési miniszter, aki elmondta, hogy a határ bővítése is igazolja, hogy a szerb–magyar kapcsolatok történelmi csúcson vannak.
– A határátkelő hat új közlekedési sávjának megépítése és a vasúti fejlesztések az egész ország számára kiemelkedően fontos gazdaságélénkítő beruházások. A gyorsvasút és a Szabadkától Szegedig húzódó vasútvonal nagyon fontos Szabadka és Észak-Szerbia számára, de az egész országban más lesz a helyzet a közlekedés terén – mondta a miniszter.
– Jelentősen bővül a Horgos–Röszke hatátkelő áteresztő kapacitása, hiszen erre már évek óta igény mutatkozik, ugyanis a teherforgalom, az áruszállítás folyamatosan növekszik. A kamionoknak, autóbuszoknak sem kell majd hosszú órákat várakozni az átkelésre. A nagyméretű beruházás értéke kétmilliárd dinár. Az építkezés méreteit mutatja, hogy 12 hektáron folynak a munkálatok. A határátkelő bővítése a szerb oldalon másfél év múlva, jóvő őszre fejeződik be. Meglesznek a fizikai feltételei annak, hogy nagyobb áteresztőképességgel működhessen a határátkelő.
Folyamatban van a bácsbéregi határátkelő bővítése is, amely alkalmas lesz a teherforgalom lebonyolítására is. A határátkelés szempontjából legalább ennyire fontos a két vasútfejlesztés. A Szeged–Szabadka vasútvonal felújítása az idén befejeződik. A Belgrád–Budapest gyorsvasútvonal pedig 2025-re készül el, azzal, hogy a Belgrád–Újvidék szakaszt néhány nappal ezelőtt adták át.
Olyan fejlesztésekről van szó, amelyek az egész térségünk lehetőségrendszerét, a perspektíváját máshova helyezik, mint ahogyan megszoktuk. Egyértelműen megszűnik ez a térség perifériának lenni, a határ mente előnyt fog jelenteni, felélénkíti a gazdasági életet, új befektetőket hoz, perspektívát nyit – mondta Pásztor István.
– A Horgos–Röszke autópálya határátkelő az egyik legforgalmasabbnak számít nemcsak Szerbiában, hanem az egész Nyugat-Balkánon. Az új, kibővített határátkelő kapu lesz a Nyugat-Balkán és az Európai Unió között, mivel ez a legforgalmasabb határátkelő a régióban – emelte ki Matej Zakonjšek, a Nyugat-balkáni Közlekedési Közösség Állandó Titkárságának igazgatója.