2024. augusztus 28., szerda

Ellentéteket mélyítő határozat

Az államvezetés nem hiszi, hogy az EP-dokumentumnak lesz következménye

A hatalmi és az ellenzéki politikusok még pénteken is a csütörtökön elfogadott EP-határozatot értékelték, amelyben nemzetközi vizsgálatot sürgetnek a december 17-ei választásokon feltételezett szabálytalanságok tekintetében. A helyzet Szerbiában a választásokat követően című határozatban az Európai Parlament arra az álláspontra helyezkedik, hogy a csatlakozási tárgyalásoknak csakis akkor szabad folytatódniuk és haladniuk, ha Belgrád teljesíti az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ), illetve ennek Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR), valamint a Velencei Bizottság ajánlásait. Az EP emellett felszólítja az Európai Bizottságot (EB), hogy kezdje meg az előcsatlakozási eszközök revízióját, hogy – amennyiben a szerb államvezetés nem hajlandó alkalmazni a méltányos választási feltételekkel kapcsolatos javaslatokat, vagy amennyiben bizonyítást nyer, hogy a hatalom áll a vélt választási csalás hátterében – befagyaszthassák ezeket.

A VIZSGÁLAT ÁLLAMÉRDEK

A hatalom államellenes magatartással vádolja a Szerbia az erőszak ellen választási koalíciót, amely heteken át lobbizott, hogy az EP elfogadja a nemzetközi vizsgálatot javasló határozatot. Dragan Đilas, a koalíció gerincét képező Szabadság és Igazságosság Pártjának (SSP) elnöke és parlamenti képviselő cáfolja ezeket az állításokat. Szerinte a határozat egyetlen kitétele nem Szerbia, hanem az elcsalt választások ellen irányul. A határozatnak egyetlen olyan szakasza sincs, amelyben Szerbiára nézve előnytelen dolgot követelnek. Az állam érdekében áll, hogy szervei kivizsgálják az állításokat, majd a felelősek viseljék a következményeket, nyilatkozta. Azzal kapcsolatban, hogy az uniós eszközök befagyasztása súlyosan érintené a polgárokat, a pártelnök kifejtette: „Szerbia önállóan döntött arról, hogy az EU-hoz kíván csatlakozni. Ez a jogok mellett kötelezettségekkel jár. Minden további nélkül úgy határozhatunk, hogy nem folytatjuk az integrációt, ám akkor nem lesznek alapok. Ha viszont tagjelöltek akarunk maradni, akkor az integráció érdekében tennünk is kell.”

POLITIKAI PAMFLET

Ivica Dačić ügyvezető külügyminiszter az EP-határozatok nem kötelező erejét hangsúlyozta, megjegyezve: politikai deklarációról van szó. Dačić elítélően nyilatkozott az ellenzéki képviselőkről, akik szerinte Strasbourgban Szerbia ellen agitáltak. Az EP határozatai semmire sem kötelezik az Európai Bizottságot, vagy a tagállamokat, nyilatkozta a B92-nek. Hozzátette, az EP már korábban is számos határozatban elmarasztalta Szerbiát. A dokumentumból visszaköszönnek a Belgrádban ismételgetett vádak, a határozat szerinte valójában politikai pamflet. Dačić közölte, az ellenzéknek a választási csalással kapcsolatos állításaira nincs bizonyíték, szerinte azért elégedetlenek, mert nem nyerték meg a választásokat.

Hasonlóan nyilatkozott Ana Brnabić ügyvezető miniszterelnök a Prva tv-nek: „Ha az EP határozatai kötelező erővel lennének alkalmazandók, Szerbiát eddig már legalább ötször megbüntették volna.”

FELELŐTLENSÉG ELVITATNI

A határozattal megkérdőjelezték Szerbia demokratikus kapacitását, ez biztosan nem marad következmények nélkül, értékelte Nataša Dragojlović, az EU-val foglalkozó Nemzeti Konvent valamikori koordinátora. Nemcsak az uniós alapokról van szó, hanem az ország tekintélyéről. Mindez káros lehet azoknak a témáknak a vonatkozásában, amelyekben a jog Szerbia oldalán áll, jegyezte meg. Szavai szerint felelőtlen hozzáállásra utal, hogy az államvezetés képviselői azzal érvelve próbálják elvitatni a határozat jelentőségét, hogy az nem kötelező erejű. Az EP-határozatok az EU-ban uralkodó politikai hangulatot tükrözik, emelte ki Dragojlović, mondván: a határozatot meggyőző többséggel fogadták el, ez pedig azt jelenti, hogy a különböző ideológiát képviselő csoportosulások egyetértettek a szerbiai választások jellegével kapcsolatban.

Bilčík mégis igennel voksolt

 

Pavle Grbović, a Szabad Polgárok Mozgalmának elnöke az N1 tv-nek csütörtökön este cáfolta korábbi kijelentését, hogy Vladimír Bilčík, az EP szerbiai jelentéstevője a határozat ellen szavazott. Időközben megtudta, hogy Bilčík igennel szavazott. Tévedése miatt sajnálatának, míg a jelentéstevő támogató szavazata miatt örömének adott hangot. Valamivel korábban a European Western Balkans portál hozta nyilvánosságra a szavazásról szóló európai parlamenti jelentést, ebből derült ki, hogy miként voksolt Bilčík.