2024. augusztus 27., kedd

Mit csináljunk a felesleges gázpalackokkal?

A gázpalackot, akár működik, akár nem, olyan felhatalmazott cégeknek kell átadni, amelyek használják vagy újrahasznosítják azokat. Ez azonban nem ilyen egyszerű – írja a 021.rs hírportál a szerbiai BBC információira hivatkozva.

A hírportál ugyanis annak próbált utánajárni, hogy országunkban hogyan kezelik a feleslegessé vált palackokat. Az álatluk megszólaltatott lakosok ugyanis eléggé tájékozatlanok voltak e terén, és a legtalálékonyabbak is úgy tudtak megszabadulni a már használaton kívüli gázpalackoktól, hogy internetes oldalakon értékesítették őket. 

A szerbiai BBC felkereste hát a témával az illetékes tárcát. Az írásbeli válaszukban a szakértők kiemelték: a feleslegessé vált gázpalackokat állapotuktól függetlenül olyan helyen kell leadni, ahol otthoni felhasználásra szánt gázt árusítanak. Az illetékesek a válaszlevelükben a hulladékgazdálkodási törvényre hivatkoztak, amely a gázpalackok begyűjtéséről is rendelkezik. Ehhez ugyanis minisztériumi vagy önkormányzati engedély szükséges, mert veszélyes hulladékról van szó: a gázpalackokat így kezeli a Környezetvédelmi Ügynökség honlapján található adatbázis is.

Ugyanitt a hírportál újságírói 157 olyan üzemet találtak, akik rendelkeznek a szükséges engedéllyel ahhoz, hogy a gázpalackokat átvegyék és továbbadják. Ezek közül 104 rendelkezik begyűjtési engedéllyel, tehát a felesleges gázpalackokat ezeken a helyeken lehet átadni vagy értékesíteni – vonták le a következtetést a témában nyomozó újságírók. Kérdéseikkel pedig felkeresték az Evrogas értékesítési igazgatóját, Marko Malinićot is.

– Ha a palack megfelelő, a felhasználó átadhatja vagy eladhatja egy olyan cégnek, amely rendelkezik a gázpalackok értékesítésére és forgalmazására vonatkozó engedéllyel. Abban az esetben, ha 1974 előtt gyártott palackokról van szó, amelyeket az előírások szerint nem szabad felhasználni, akkor azokat az erre feljogosított hulladéklerakókba adhatják át, amelyek újrahasznosítják őket.

A polgárok elsősorban a főzéshez használják a gázpalackot. Különféle méretű palackok vannak, kettőtől a 35 kilogrammosig, a legelterjedtebbek a tíz kilogrammosok. Ezeket a palackokat nyomás alatt töltik fel propán-bután gázzal, amely gyúlékony – hívják fel a figyelmet a szabályozás okára a szakértők. 

Nyitókép: (Illusztráció: pixabay.com)